עולם הקריפטו

כספא (KAS) Kaspa

כספא - תמונה ראשית

כספא (KAS) הוא בלוקצ'יין מבוזר, חסר הרשאות, שכבה 1 המשתמש במנגנון הקונצנזוס של הוכחת העבודה ומבוסס על פרוטוקול GHOSTDAG.

כספא נחשב לשכבת העסקאות לאישור מיידי המהיר והניתן להרחבה ביותר על מנוע הוכחת עבודה. ניתן לכלול עסקאות שנשלחות לכורים באופן מיידי בפנקס החשבונות, אשר בנוי כ-blockDAG.

כספא מבוסס על פרוטוקול GhostDAG.
העיצוב שלו נאמן לעקרונות שסאטושי נקמוטו הטמיע בביטקויןכריית הוכחות לעבודה, מדיניות מוניטרית דפלציונית, ללא מנהיגות וללא ממשל מרכזי.

כספא ייחודית ביכולתה לתמוך בזמני בלוק גבוהים תוך שמירה על רמת האבטחה שמציעות סביבות הוכחת העבודה. לאחר ההתקדמות בשכתוב שפת Rust, מטרת המפתחים העיקרית היא להמשיך את הפיתוח של חוזים חכמים ו-DeFi.

איך הכל התחיל

כספא נוסד בשנת 2021 על ידי יונתן סומפולינסקי בייעוצו של פרופסור אביב זוהר.
תורמים חשובים נוספים ליצירת כספא הם: מיכאל סאטון (מפתח ליבה), שי ויבורסקי (חוקר), אליכי טורקל (מפתח ליבה), מייק זאק (מפתח ליבה) ואורי נוימן (מפתח ליבה).

כספא הוא פרויקט פתוח המונע ע"י הקהילה , אשר הוקם על ידי החברים לשעבר בחברת פרוטוקולי הגרף האציקלי המכוון (DAG) בשם DAGlabs.

DAGlabs הוקמה כיוזמה אוניברסיטאית.
יונתן גייס בערך 8 מיליון דולר מקרן סיכון קריפטו בשם Polychain Capital, שהפכה למימון הראשוני של DAGlabs.

DAGlabs פיתחה קוד המבוסס על מזלוג של בסיס הקוד הצומת המלא BTCD. המטרה העיקרית הייתה לשמור את עיצוב המערכת קרוב ככל האפשר להנחות היסוד וארכיטקטורת הביטקוין: הוכחת העבודה, בלוקים, UTXO, עמלות עסקאות וכו'.
בסיס הקוד עבר שינוי משמעותי על ידי מפתחי הליבה, ולאחר מכן התאימו אותו ל-blockDAG שנשלט על ידי פרוטוקול GHOSTDAG.

פרוטוקול GHOST משנת 2013 – המצאה של ד"ר יונתן סומפולינסקי ופרופסור אביב זוהר – הוזכר על ידי ויטליק בוטרין בדף הלבן המקורי של אית'ריום.
בוטרין מינף את המחקר של ד"ר סומפולינסקי ופרופסור אביב זוהר, והשתמש בו כדי לקבוע אמצעי אבטחה מסוימים לרשת האת'ריום.

למרות שאית'ריום לא הטמיעה את GHOST כשלעצמה, בסופו של דבר הם יישמו גרסה של פרוטוקולי בלוקצ'יין כוללניים, שפורסמו גם ב-Financial Crypto באותה שנה. מאמר זה הציע לראשונה את מבנה הגרף האציקלי המכוון (DAG) עבור בלוקים – ה-blockDAG, אך ההתמקדות שלו הייתה בהגדלת התפוקה מבלי להפחית את האבטחה, ולינאריות של תגמול הבלוק בין כורים.

כספא הושק בצורה הוגנת. ללא הקצאה וכרייה מוקדמת.

מייסד כספא

איך רשת כספא עובדת

הפופולריות והאימוץ העולמי של בלוקצ'יין הראו שלכל מערכת יש את הגבולות שלה והביאו אתגרים שיש להתגבר עליהם אם המערכת רוצה להישאר שמישה לכולם. אית'ריום הפך להיות יקרה מדי עבור אנשים רגילים לפעול מדי יום בגלל עומס עסקאות ברשת.
ביטקוין הוא איטי בעיצובו, לא משנה כמה הוא מאובטח וכמה כוח חישוב יש לרשת הביטקוין.

הבעיה היא שכאשר מנסים להגדיל את התפוקה של הרשת (על ידי הגדלת קצב הבלוקים או גודל הבלוק), באופן בלתי נמנע מגדילים את שיעור "היתומים", ובכך מקטינים את האבטחה של הרשת.

בתיאוריה, הגדלת גודל הבלוק כדי להשיג יותר מהירות גורמת להגדלת דרישות החומרה, מה שגורם לאחר מכן למספר נמוך של צמתים שיכולים להגיע או לשמור על מצב הצומת המלא, ובכך להפחית את הביזור והאבטחה.
עם זאת, גם עם בלוקים גדולים יותר, נפח העסקאות נמוך מאוד, כך שגם אימות פי עשרה של עסקאות הוא לא בעיה אמיתית.
הבעיה היא שיותר טרנזקציות יוצר זמן אימות ארוך יותר, מה שמוביל לזמן שהייה גבוה יותר (מאחר שצמתים משדרים שוב בלוקים רק לאחר אימותם), לכן להגדלת גודל הבלוק יש אפקט דומה להקטנת השהיית הבלוק.

בלוקים יתומים

על פי הערכות השמרניות ביותר, פעם ב-150 בלוקים ברשת ביטקוין שני כורים ישרים ייצרו בלוקים בערך באותו זמן, והבלוקים הללו יתחרו זה בזה עד שאחד מהם יודח ולא יתקבל על ידי הבלוקצ'יין. בלוקים אלה נקראים לעתים קרובות בלוקים "יתומים".
לרוב, הסיבה לכך היא שצריכים להיות יותר בלוקים שנוצרו מאותו בלוק כדי שהרשת תזהה אותו כארוך ביותר.
הנחות בלוקצ'יין רבות מאלצות את הכורים לבחור בלוק אחד להצביע עליו במקום להצביע על כולם, וזה גורם ליצירת בלוקים יתומים.

כספא שואף לפתור בעיה זאת בעזרת GHOSTDAG.
הוא מאפשר זאת על ידי מתן אפשרות לבלוקים מקבילים להתקיים במקביל ופתרון קונפליקטים על ידי כלל סדר מאובטח שניתן להוכיח.

בניגוד לאופן שבו המבנה הליניארי של בלוקצ'יין עובד, כספא מאחסן עסקאות בבלוקים שאינם יוצרים שרשרת אלא יוצרים גרף א-ציקלי מכוון (DAG) של בלוקים, המתייחס למספר קודמים במקום להורה יחיד, ובכך פותרים את בעיית הבלוקים היתומים.

GHOSTDAG, נכתב על ידי יונתן סופולינסקי, שי ויבורסקי ואביב זוהר, פורסם באינטרנט כבר בשנת 2016 ופורסם בכנס AFT ב-2021.
שי ויבורסקי היה דמות מפתח בתהליך, שכן הוא עזר לגשר בין GD לכספא והוכיח מתמטית את אבטחת הפרוטוקול – בעיה שיונתן ואביב נתקלו בה.

כספא פותח כדי לפתור את הטרילמה: אבטחה, מדרגיות וביזור.
תוך שימוש ב-blockDAG בניגוד לבלוקצ'יין, כספא מאפשר את העסקאות המהירות, הניתנות להרחבה והבטוחות ביותר ללא שום הקרבה לביזור.

עם המהירות הנוכחית שלו של 1 בלוק לשנייה (BPS) ו-300 עסקאות בשנייה (TPS), כספא מהיר פי 600 מביטקוין.

*להסבר נוסף על GHOSTDAG מומלץ לצפות בסרטון ההסבר של שי ויבורסקי – כאן

BlockDAG בכספא

מטבע כספא - KAS

האספקה המקסימלית של KAS היא 28.7 מיליארד מטבעות.
פעם בשנה מתבצעת חצייה באמצעות הפחתות חודשיות חלקות בפקטור של (1/2)^(1/12).

איפה קונים KAS

ניתן לרכוש את מטבע KAS בזירות המסחר  – CoinEXMEXC ו-Gate.io

Scroll to Top