עולם הקריפטו

בריכת נזילות (Liquidity Pool)

בריכת נזילות - תמונה ראשית

מאגר נזילות הוא מאגר של מטבעות קריפטוגרפיים או אסימונים הנעולים בחוזה חכם המשמש כדי להקל על עסקאות בין הנכסים בבורסה מבוזרת (DEX). במקום שווקים מסורתיים של קונים ומוכרים, פלטפורמות פיננסיות מבוזרות רבות (DeFi) משתמשות בעושי שוק אוטומטיים (AMMs), המאפשרים לסחור בנכסים דיגיטליים באופן אוטומטי וללא הרשאות באמצעות שימוש במאגרי נזילות.

מהן בריכות נזילות

בריכת נזילות היא אספקה דיגיטלית של מטבעות קריפטוגרפיים הנעולים בחוזה חכם. זה מביא ליצירת נזילות לעסקאות מהירות יותר.
מרכיב מרכזי במאגר נזילות הם עושי שוק אוטומטיים (AMM). AMM הוא פרוטוקול המשתמש במאגרי נזילות כדי לאפשר מסחר בנכסים דיגיטליים בצורה אוטומטית ולא דרך שוק מסורתי של קונים ומוכרים.
במילים אחרות, משתמשים בפלטפורמת AMM מספקים למאגרי נזילות אסימונים, ומחיר האסימונים במאגר נקבע על פי נוסחה מתמטית של ה-AMM עצמו.

מאגרי נזילות נועדו לתמרץ משתמשים בפלטפורמות קריפטו שונות, הנקראים ספקי נזילות (LPs). לאחר פרק זמן מסוים, LPs מתוגמלים בשבריר של עמלות ותמריצים, שווה ערך לכמות הנזילות שהם סיפקו, הנקראים אסימוני ספק נזילות (LPTs). ניתן להשתמש באסימוני LP בדרכים שונות ברשת DeFi.

SushiSwap ו-Uniswap הן בורסות DeFi נפוצות המשתמשות במאגרי נזילות ברשת אית'ריום המכילות אסימוני ERC-20. 
במקביל, PancakeSwap משתמש באסימוני BEP-20 ב-Binance Smart Chain.

בריכות נזילות בבורסות מבוזרות

למה בריכות נזילות חשובות

בכניסה לשוק עם מעט נזילות יש חסרונות רבים. בין אם מדובר במטבע קריפטוגרפי נמוך או במניות אגורה (Penny Stock), "החלקה" (Slippage) תהיה דאגה כאשר מנסים להיכנס – או לצאת – מכל מסחר. החלקה היא ההפרש בין המחיר הצפוי של עסקה לבין המחיר שבו היא מבוצעת. החלקה שכיחה ביותר בתקופות של תנודתיות גבוהה יותר, ויכולה להתרחש גם כאשר מבוצעת הזמנה גדולה אך אין מספיק נפח במחיר הנבחר כדי לשמור על מרווח הצעות מחיר.

מחיר פקודות שוק זה המשמש בזמנים של תנודתיות גבוהה או נפח נמוך במודל ספר הזמנות מסורתי נקבע על פי מרווח הצעות המחיר של ספר ההזמנות עבור צמד מסחר נתון. המשמעות היא שזו נקודת האמצע בין מה שמוכרים מוכנים למכור את הנכס עבורו לבין המחיר שבו מוכנים הקונים לרכוש אותו. עם זאת, נזילות נמוכה עלולה לגרום לגלישה רבה יותר ומחיר המסחר המבוצע יכול לעלות בהרבה על מחיר הוראת השוק המקורי, בהתאם למרווח הצעות המחיר של הנכס בכל זמן נתון.

מאגרי נזילות שואפים לפתור את בעיית השווקים הבלתי נזילים על ידי תמריץ המשתמשים עצמם לספק נזילות קריפטו עבור חלק מעמלות המסחר. מסחר עם פרוטוקולי מאגר נזילות כמו Bancor או Uniswap אינו מצריך התאמה של קונה ומוכר. המשמעות היא שמשתמשים יכולים פשוט להחליף את האסימונים והנכסים שלהם באמצעות נזילות שמסופקת על ידי המשתמשים ומבוצעת באמצעות חוזים חכמים.

איך בריכת נזילות עובדת

מאגר נזילות קריפטו תפעולי חייב להיות מתוכנן בצורה שתמריץ ספקי נזילות קריפטו להחזיק את נכסיהם במאגר. זו הסיבה שרוב ספקי הנזילות מרוויחים עמלות מסחר ותגמולי קריפטו מהבורסות שלהן הם מספקים אסימונים. 

כאשר משתמש מספק למאגר נזילות, הספק מתוגמל לרוב באסימוני ספק נזילות (LP). אסימוני LP יכולים להיות נכסים יקרי ערך בפני עצמם, וניתן להשתמש בהם בכל מערכת האקולוגית של DeFi בצורות שונות.

הנה דוגמה לאופן שבו מספקים נזילות במאגר של BTC-USDT באמצעות SushiSwap.

 • נכנסים ל-SushiSwap.
 • מוצאים את מאגר הנזילות של BTCUSDT.
 • מפקידים בחלוקה של 50/50 של BTC ו-USDT למאגר הנזילות של BTCUSDT.
 • מקבלים אסימוני ספק נזילות BTCUSDT.
 • מפקידים LPTs למאגר הסטייקינג BTCUSDT.
 • מקבלים את אסימון SUSHI כפרס לאחר תקופת הנעילה שהסכמתם להחזיק בתוך כספת. זה יכול להיות זמן קבוע כמו שבוע או שלושה חודשים.

צמד BTCUSDT שהופקד במקור ירוויח חלק מהעמלות שנגבו מהבורסה במאגר הנזילות הזה. 
בנוסף, ניתן להרוויח אסימוני SUSHI בתמורה לסטייקינג של ה-LPT.

איך בריכת נזילות עובדת

יתרונות וחסרונות לבריכת נזילות

יתרונות

 • מפשט את המסחר ב-DEX על ידי ביצוע עסקאות במחירי שוק בזמן אמת.
 • מאפשר לאנשים לספק נזילות ולקבל תגמולים, ריבית או אחוזי תשואה שנתית על הקריפטו שלהם.
 • משתמש בחוזים חכמים הניתנים לצפייה ציבורית כדי לשמור על מידע ביקורת אבטחה שקוף.

חסרונות

 • מאגר הכספים נמצא בשליטה של קבוצה קטנה, מה שנוגד את הרעיון של ביזור.
 • סיכון לניצול פריצה בגלל פרוטוקולי אבטחה לקויים, הגורם להפסדים לספקי נזילות.
 • סיכון להונאות כגון Rug Pull.
 • חשיפה לאובדן בלתי-קבוע. זה קורה כאשר מחיר הנכסים הסגורים במאגר נזילות משתנה ויוצר הפסד לא ממומש, לעומת אם פשוט מחזיקים את הנכסים בארנק.

סיכום

בריכות נזילות הן טכנולוגיה חיונית ב-DeFi המודרני. הם מאפשרים הלוואות מבוזרות, מסחר ופונקציות אחרות. כמעט כל היבט של DeFi מופעל כיום על ידי חוזים חכמים, ומגמה זו צפויה להימשך בעתיד. כתוצאה מכך, מאגרי נזילות הם דרך מצוינת להשתמש במטבעות קריפטוגרפיים להכנסה פסיבית.

Scroll to Top