עולם הקריפטו

אסטרטגיית מיצוע (DCA)

אסטרטגיית מיצוע

אסטרטגיית מיצוע, או ממוצע עלות דולר (DCA) היא אסטרטגיית השקעה שבה הכוונה היא למזער את השפעת התנודתיות בעת השקעה או רכישה של כמות גדולה של נכס פיננסי או מכשיר פיננסי.

מהי אסטרטגיית מיצוע

ממוצע עלות דולר היא אסטרטגיית השקעה בסכום קבוע על בסיס קבוע, ללא קשר למחיר המניה.
זוהי דרך טובה לפתח הרגל השקעות ממושמע, להיות יעיל יותר באופן ההשקעה ומאפשר להוריד את רמת הלחץ של המשקיע – כמו גם את העלויות שלו.

נניח שאתם משקיעים 100 שקל בכל חודש. כשהשוק עולה, ה-100 יקנו פחות מניות, אבל כשהשוק יורד, הכסף יקנה יותר. לאורך זמן, אסטרטגיה זו יכולה להוריד את העלות הממוצעת למניה – בהשוואה למה שמשלמים אם קונים את כל המניות בבת אחת כשהן היו יקרות יותר מהממוצע.

דוגמאות בין ההשקעות

דוגמא להשקעה עם אסטרטגיית מיצוע

דוגמה לאסטרטגיית מיצוע

כפי שניתן לראות, בזכות השימוש ב-DCA המשקיע הצליח לנצל את ירידת המחיר בחודש 3, והפחית משמעותית את העלות הממוצעת למניה. למרות ששילם 4 שקל או יותר למניה בארבעה מתוך חמשת החודשים, העלות הממוצעת למניה הגיעה ל-3.70 שקל, והמשקיע הצליח לרכוש בסך הכל 135 מניות.

דוגמא להשקעה ללא אסטרטגיית מיצוע

לעומת זאת, אם כל 500 השקלים היו מושקעים בחודש 1, העלות הממוצעת למניה הייתה 5 שקלים עבור סך של 100 מניות.

בעולם מושלם, המשקיע היה מניח את כל הכסף בחודש 3 והולך משם עם 250 מניות. עם זאת, לא הייתה דרך לדעת מבעוד מועד שזה הזמן הטוב ביותר לקנייה, וזו הסיבה שהעלות הממוצעת בדולר היא כל כך חשובה. על ידי השקעה תכופה וקבועה לאורך תקופה ארוכה, סביר להניח שתפספסו את הזדמנויות הקנייה הללו.

יכול לעניין אותך גם:

– שימוש באסטרטגיית מיצוע להתמודדות בשוק דובי
5 דברים שכדאי לדעת לפני שנכנסים לקריפטו

יתרונות אסטרטגיית מיצוע

כמו שראינו בדוגמה למעלה, אסטרטגיית מיצוע היא סיבה מספיק משכנעת, אך ישנם יתרונות נוספים שכדאי לקחת בחשבון.

הרגלי השקעה טובים  

למרות שאנחנו יודעים שצריך להשקיע באופן קבוע, לפעמים זה מפתה להוציא את הכסף המיועד להשקעה על דברים אחרים.
אם מגדירים השקעות קבועות ואוטומטיות, זה פחות סביר להחמיץ את ההשקעה, סביר יותר לפתח משמעת השקעות וסביר יותר שתדבקו בתוכנית שלכם.

שמירה על הזדמנויות השקעה  

ניסיון לאתר בדיוק מתי השוק יגיע לשיאו או יגיע לתחתית, וקניה בהתאם – הוא כמעט בלתי אפשרי, אפילו עבור משקיעים מקצועיים.
אסטרטגיית מיצוע עוזרת להבטיח שתהיה בדלת כשההזדמנות תדפוק. אנשים רבים נמנעים מלהשקיע בתקופות לא יציבות בהם השוק קורס ומצטערים על כך לאחר מכן כשהשוק מתייצב.

מזעור רגשות

ממוצע עלות לדולר עשוי גם לעזור למנוע מרגשות המשקיע לערער את תיק ההשקעות שלו. 

כאשר משקיעים סכום כסף גדול בעסקה בודדת, למשל, סביר יותר להרגיש חרטה אם המסחר הזה יתברר כתזמון גרוע. כלכלנים התנהגותיים מציינים שרוב האנשים מטבעם שונאי הפסדים – הם נוטים להגיב חזק יותר להפסדים (או לסיכוי שלהם) מאשר לרווחים.
אבל עם עלות ממוצעת בדולר, משקיעים סכומי כסף קטנים יותר לאורך זמן, מה שמקל על השקעה בתזמון גרוע.

יש גם הטיית עיגון, שבה משקיע עלול לסרב למכור השקעה שנקנתה בשיא היסטורי כי הם חושבים שהיא עדיין "שווה" את הערך הזה. לפי ממוצע עלות דולרית לפוזיציה, סביר להניח שמשקיע ייצמד לעוגן מחיר בודד, מה שמקל על הקנייה והמכירה לפי תוכנית שנקבעה מראש.

Scroll to Top