עולם הקריפטו

חוזים חכמים (Smart Contracts)

חוזים חכמים - תמונה ראשית

חוזים חכמים הם תוכניות המאוחסנות בבלוקצ'יין שפועלות כאשר מתקיימים תנאים שנקבעו מראש. הם משמשים בדרך כלל לאוטומטיות של ביצוע הסכם כך שכל המשתתפים יכולים להיות בטוחים באופן מיידי בתוצאה, ללא מעורבות של כל מתווך או אובדן זמן. 

איך הכל התחיל

המושג "חוזים חכמים" הוצע לראשונה בשנת 1994 ונטבע בשנת 1998 על ידי מדען המחשב, עורך הדין והקריפטוגרף ניק סאבו כשיצר את ביט זהב (Bit Gold) 10 שנים לפני המצאת הביטקוין או המכונה הוירטואלית של אית'ריום.
סאבו השתמש במושג כדי להתייחס ל"מערכת של הבטחות המפורטות בצורה דיגיטלית, לרבות פרוטוקולים שבהם הצדדים מקיימים הבטחות אלו".

אולי המטאפורה הטובה ביותר לחוזה חכם היא מכונה אוטומטית, כפי שתיאר ניק סאבו. עם הכנסת הנתונים הנכונים, תפוקה מסוימת מובטחת.

דמיינו לעצמכם מכונה שמוכרת פחיות קולה ב-5 ש"ח. אם תכניסו למכונה מטבע של 10 ש"ח ותבחרו פחית, המכונה תוציא לכם פחית ועודף של 5 ש"ח, או (אם הבחירה שלכם אזלה) תבקש מכם לבצע בחירה נוספת, או לקבל את ה-10 ש"ח שלכם בחזרה.

זוהי דוגמה לחוזה חכם פשוט. בדיוק כמו שמכונת שתייה יכולה להפוך מכירה לאוטומטית ללא מתווך אנושי, גם חוזים חכמים יכולים להפוך כמעט כל סוג של החלפה לאוטומטית.

רבים טוענים שניק סאבו הינו סאטושי נקאמוטו, היוצר האנונימי של ביטקוין.

איך חוזים חכמים עובדים

חוזים חכמים פועלים על ידי ביצוע הצהרות פשוטות של "אם/מתי…אז…" שנכתבות בקוד בבלוקצ'יין.
רשת של מחשבים מבצעת את הפעולות כאשר תנאים שנקבעו מראש מולאו ומאומתים.

פעולות אלו יכולות לכלול שחרור כספים לגורמים המתאימים, רישום רכב, שליחת הודעות או הנפקת כרטיס.
הבלוקצ'יין מתעדכן לאחר השלמת העסקה. כלומר, לא ניתן לשנות את העסקה, ורק צדדים שקיבלו אישור יכולים לראות את התוצאות.

במסגרת חוזה חכם, יכולות להיות כמה תנאים הנדרשים כדי לספק את המשתתפים שהמשימה תושלם בצורה משביעת רצון.

כדי לקבוע את התנאים, על המשתתפים לקבוע כיצד עסקאות והנתונים שלהן מיוצגים בבלוקצ'יין, להסכים על כללי "אם/מתי…אז…" המסדירים את העסקאות הללו, לחקור את כל החריגים האפשריים ולהגדיר מסגרת ליישוב מחלוקות.

בעוד שאית'ריום היא פלטפורמת החוזים הפופולרית ביותר, גם רשתות בלוקצ'יין של מטבעות קריפטוגרפים רבים אחרים (כולל EOS, Neo, Tezos, Tron, Polkadot ואלגוראנד) יכולים להפעיל אותם. כל אחד יכול ליצור חוזה חכם ולפרוס אותו לבלוקצ'יין. הקוד שלהם שקוף וניתן לאימות פומבי.

חוזים חכמים נכתבים במגוון שפות תכנות (כולל Solidity, Web Assembly ומיכלסון).
ברשת אית'ריום, הקוד של כל חוזה חכם מאוחסן בבלוקצ'יין, ומאפשר לכל צד מעוניין לבדוק את קוד החוזה ואת המצב הנוכחי כדי לאמת את הפונקציונליות שלו.

כל מחשב ברשת (או "צומת") מאחסן עותק של כל החוזים החכמים הקיימים ומצבם הנוכחי לצד הבלוקצ'יין ונתוני העסקאות.

כאשר חוזה חכם מקבל כספים ממשתמש, הקוד שלו מבוצע על ידי כל הצמתים ברשת על מנת להגיע לקונצנזוס לגבי התוצאה וזרימת הערך הנובעת מכך.
זה מה שמאפשר לחוזים חכמים להתנהל בצורה מאובטחת ללא כל סמכות מרכזית, גם כאשר משתמשים מבצעים עסקאות פיננסיות מורכבות עם ישויות לא ידועות.

לאחר פריסה על בלוקצ'יין, חוזים חכמים בדרך כלל לא ניתנים לשינוי, אפילו על ידי היוצר שלהם (יש חריגים לכלל זה.)
זה עוזר להבטיח שלא ניתן לצנזר אותם או לסגור אותם.

יתרונות החוזים החכמים

מהירות, יעילות ודיוק

ברגע שמתקיים תנאי, החוזה מבוצע באופן מיידי. מכיוון שחוזים חכמים הם דיגיטליים ואוטומטיים, אין ניירת לעיבוד ואין זמן המושקע בהתאמה בין שגיאות הנובעות לרוב ממילוי ידני של מסמכים.

שקיפות

מכיוון שאין צד שלישי מעורב, ומכיוון שרשומות מוצפנות של עסקאות משותפים בין המשתתפים, אין צורך להטיל ספק באם המידע השתנה לטובה אישית.

בִּטָחוֹן

רשומות עסקאות בלוקצ'יין מוצפנות, דבר שמקשה מאוד לפרוץ אותן.
נוסף על כך, מכיוון שכל רשומה מחוברת לרשומות הקודמות והבאות בפנקס חשבונות מבוזר, האקרים יצטרכו לשנות את כל השרשרת כדי לשנות רשומה בודדת.

חיסכון

חוזים חכמים מסירים את הצורך של מתווכים לטפל בעסקאות, ובהמשך, עיכובי הזמן והעמלות הנלוות להם.

Scroll to Top