עולם הקריפטו

כלכלה מבוזרת (DeFi)

defi - תמונה ראשית

המושג מערכת פיננסית מבוזרת DEFI – Decentralized Finance היא הגדרה למערכת פיננסית חדשה שמאיימת להשתלט על המערכת הפיננסית המסורתית (בנקים), והיא עושה זאת באמצעות טכנולוגיית הבלוקצ'יין וחוזים חכמים.

ראשית דרכה של המערכת הפיננסית

המערכת הפיננסית המסורתית החלה את דרכה בשנות ה-20 של המאה הקודמת עם הצגתם של מכונות הנהלת חשבונות וכרטיסי ניקוב.

בשנות ה-50 המערכת החלה לעבור למערכת ממוחשבת, אשר קידמה את המערכת בקצב מהיר, ובשנות ה-70 כספומטים וכרטיסי אשראי החלו להיות פופלריים יחד עם ההתקדמות בשוק ההון, שהחלה להחליף הזנות קניה ידניות לממוחשבות.

החל משנות ה-90 המערכת הפיננסית קיבלה בוסט בעזרת פיתוח האינטרנט ופעולות כמו קניית מניות, העברות בנקאיות וצפייה בחשבון הבנק הפכו להיות אפשריות מבלי לצאת מהבית.אך למרות כל ההמצאות מאז המאה הקודמת, המערכת הפיננסית עדיין לא מושלמת.

פעולות פשוטות כמו קניית מניות או אג"ח דורשות מספר ימים וכוח עבודה של מספר אנשים, העברות בינלאומיות עובדות בקצב איטי ודורשות עמלות גבוהות, החלטות חשובות שמשפיעות על מיליארדי אנשים ברחבי העולם מתבצעות מאחורי דלתיים סגורות ובחשאיות, וכל זה קורה עם מאות אלפי עובדים במערכת הפיננסית שעובדת בצורה לא יעילה.

כל הבעיות הללו הוסתרו על ידי חברות פינטק שניסו להציג מערכת פשוטה לשימוש, אך המציאות היא שהמערכת הפיננסית המסורתית הינה מיושנת ומלאה בבעיות. זאת בדיוק הסיבה שיש צורך באלטרנטיבה חדשה למערכת הזאת וכאן נכנס ה-DEFI.

בתמונה: משיכת כספים בשנות ה-30 של המאה הקודמת

למה DEFI עדיפה

המערכת הפיננסית המבוזרת מגיעה לפתור בעיות רבות שהמערכת הפיננסית המסורתית עדיין לוקה בו בחסר.
באמצעות טכנולוגיית הבלוקצ'יין והביזור שהיא מציעה, ניתן לבצע ב-DEFI פעולות מהמערכת הפיננסית המסורתית כמו: העברת תשלומים, מתן ולקיחת הלוואות ומסחר בצורה הרבה יותר יעילה, הוגנת וציבורית.

יעילה

היעילות מגיעה בעזרת מהירות זמן התגובה אשר כל העברה מתבצעת בה, דבר שלוקח מספר שניות לא משנה מאיזו מדינה לאיזו מדינה מתבצעת ההעברה וכל זה מתבצע בעזרת מספר אנשים בודדים ואפילו ללא כוח אדם כלל.

הוגנת

כל אדם יכול לבצע כל פעולה שהוא רוצה ללא צורך באישור זהות והוכחת הכנסות וכל זאת ניתן לבצע באמצעות חיבור לאינטרנט מכל מקום בעולם.
אף אדם או גורם צד שלישי אינו יכול למנוע מאיתנו לבצע פעולה כלשהי ללא קשר לדת, גזע או מין.

ציבורית

בניגוד למערכת הפיננסית המסורתית, DEFI היא מערכת פתוחה וכל אדם יכול לתרום ולשפר את המערכת.
ניתן לפתח אפליקציות ותוכנות חדשות שיוכלו לשפר ולייעל את המערכת, דבר שהמערכת הפיננסית המסורתית מונעת.

נוסף על כך, המערכת הינה ציבורית וכל פעולה שמתבצעת כמו העברות, נפחי מסחר, אחוזי ההלוואות רשומים על מערכת הבלוקצ'יין, וכל אדם יכול לבדוק אותם, אך ללא היכולת לשנות את הנתונים.

איך?

ה-DEFI עובד בעזרת הטכנולוגייה שהביאו איתם ביטקוין ואית'ריום.
הדבר אפשרי יותר בעזרת אית'ריום, אשר ניתן לכתוב באמצעותה חוזים חכמים. חוזים אלו מאפשרים לפתח זירות מסחר ומערכות בנקאיות על הבלוקצ'יין שלה. בזכות האפשרות הזו, אית'ריום הפכה מקום עיקרי להרצת ופיתוח רוב אפליקציות ה-DEFI.

מה השינוי שה-DEFI מביא?

כדי להבין את השינויים שה-DEFI מביא איתו, ניתן להסתכל על דוגמא שקרתה לאחרונה.
רובכם בטח שמעתם על מניית GME (GameStop), אך לאלו שלא, הנה תקציר:

קבוצות מוסדיים החזיקו בפוזיציית שורט על המניה ועל כך בתגובה החליטו חברי קבוצה בפורום רדיט לקנות את המניה, ובכך לגרום לקבוצות המוסדיים לרכוש בחזרה את הפוזיציה שלהם, דבר שיגרום למה שנקרא "שורט סקוויז" ועלייה במחיר המניה.

חברי הקבוצה אכן הצליחו במשימתם, אך אז הגיעה החלטה שנויה במחלוקת על ידי זירת המסחר הפופולרית רובין הוד לבטל את האפשרות למכור את המניה.
החלטה כזו לא יכולה לקרות בזירת המסחר Uniswap או 1Inch לדוגמא, מפני שאין אדם שיכול לקבל החלטה למנוע ביצוע פעולה כלשהי.
המערכת לא נשלטת על ידי אדם או גוף אחד והינה ביזורית.

מה שמביא אותנו לדוגמא נוספת והיא החלטות שמתבצעות מאחורי דלתיים סגורות.
הדוגמא שצוינה למעלה היא דוגמא להחלטה שהתבצעה מאחורי דלתיים סגורות, אך דוגמא נוספת אפשר לראות בהחלטת הממשלה לקביעת אחוז הריבית השנתית. החלטה זו מתבצעת על פי אינטרסים והיא נקבעת בידי הממשלות כדי לשרת את האינטרסים שלהן בלבד.

ב-DEFI אחוזי הריבית משתנים לפי קריטריונים מסוימים כמו ביקוש, היצע ופרמטרים של סיכון.
כל זה זה נקבע על ידי הפרוטוקול וכל שינוי בפרוטוקול עובר על ידי הצבעה של אנשים מרחבי העולם.

שינוי נוסף שה-DEFI מביא הוא עמלות ההעברה הגבוהות שגובים במערכת הפיננסית המסורתית.
עמלות העברות בינלאומיות יכולות להגיע עד ל-30% כשמנגד ב-DEFI עמלת העברה זהה תהיה אחוזים בודדים וההעברה הזאת תתבצע תוך מספר שניות.

ב-defi זה לא היה קורה

לא הכל ורוד

אומנם DEFI הרבה יותר יעילה ומהירה מהמערכת המסורתית, אך גם לה יש כמה בעיות.
האחריות על הכסף עוברת אל האדם שהכספים שלו, ובאחריותו לשמור עליהם בצורה בטוחה ולדעת היכן כדאי והיכן מסוכן להשקיע אותם.

סקלאביליות היא אתגר נוסף שעומד בפני ה-DeFi, וזאת בגלל הביקוש העצום שנגרם עקב הפופולריות שלה, דבר זה יוצר עומס על רשת אית'ריום, מה שמוביל לעמלות גז גבוהות מאוד.

פריצות הן בעיה נוספת שעומדת בפני פרוטוקולי DeFi, במיוחד החדשים שנוצרים

סיכום

למרות שה-DEFI הינו תחום חדש ועומדות בפניו אתגרים רבים, האמונה של רבים היא שיגיע היום והוא יחליף את המערכת הפיננסית המסורתית, אלא אם כן הם יסתגלו למצב ויתחילו להשתמש בטכנולוגיית הבלוקצ'יין בשירותיהם, אחרת הם מסתכנים בכך שהשירות המיושן שלהם לא יהיה יותר רלוונטי לציבור.

מה שבטוח, אנו עדים לשינוי באמצעות טכנולוגיה חדשנית שאולי תשנה לעד את העולם הפיננסי שאנו מכירים.

Scroll to Top