עולם הקריפטו

נכסי עולם אמיתיים (RWA)

נכסי עולם אמיתיים - תמונה ראשית

נכסי עולם אמיתיים (RWA) בבלוקצ'יין הם אסימונים דיגיטליים המייצגים נכסים פיננסיים פיזיים ומסורתיים, כגון מטבעות, סחורות, מניות ואג"ח.

טוקניזציה של נכסי עולם אמיתיים (RWA) היא אחת מהזדמנויות השוק הגדולות ביותר בתעשיית הקריפטו, עם גודל שוק פוטנציאלי של מאות טריליוני דולרים.
כל דבר בעל ערך יכול להפוך לאסימון וניתן להביא אותו לשרשרת, לפחות בתיאוריה.

זו הסיבה שנראטיב ה-RWA הולך וגדל בתעשיית הקריפטו, עם מספר גדול של פרויקטים המחפשים ליצור טוקניזציה למגוון רחב של נכסים, כולל מזומנים, סחורות, נדל"ן ועוד.

מהם נכסי עולם אמיתיים

נכסים מהעולם האמיתי שהומרו לאסימונים דיגיטליים ומאוחסנים בבלוקצ'יין או בטכנולוגיית ספר חשבונות מבוזרת אחרת.
אסימונים אלה מייצגים נכסים פיננסיים פיזיים ומסורתיים, כגון מזומן, סחורות, מניות, אג"ח, יצירות אמנות ואפילו קניין רוחני.
זה מאפשר נזילות גדולה יותר, שקיפות ונגישות המתאפשרת על ידי דיגיטציה של נכסים פיזיים, ונחשבת לעתים קרובות כדרך למודרניזציה ודמוקרטיזציה של השווקים הפיננסיים המסורתיים.

איך זה עובד

נכסים מהעולם האמיתי מומרים לאסימונים דיגיטליים באמצעות תהליך הטוקניזציה, המתאפשר באמצעות טכנולוגיית בלוקצ'יין.
בתהליך זה, נוצר ייצוג דיגיטלי של נכס הבסיס, המאפשר ניהול על שרשרת של זכויות הבעלות על הנכס ועוזר לגשר על הפער בין הנכסים הפיזיים והדיגיטליים.
כך ניתן לרכוש, למכור ולסחור בהם בקלות בפלטפורמת בלוקצ'יין. 

אלו הם השלבים של טוקניזציה של נכסים מהעולם האמיתי:

 1. בחירת נכס: השלב הראשון בתהליך הוא זיהוי הנכס בעולם האמיתי שיומר לאסימון. כל דבר מנדל"ן ועד אמנות, סחורות או קניין רוחני יכול להיחשב כנכס.
 2. מפרט אסימון: קביעת סוג האסימון, תקן והיבטים בסיסיים אחרים של האסימון.
 3. בחירת בלוקצ'יין: בחירת רשת הבלוקצ'יין ציבורית או פרטית שעליה יונפקו האסימונים.
 4. הנפקה: פריסת החוזים החכמים ברשת הנבחרת, הטבעת האסימונים והפיכתם לזמינים לשימוש.

דוגמאות בולטות

RWA הוא סקטור המתפתח במהירות. להלן כמה ממקרי השימוש:

 • אג"ח: ניתן להשתמש באסימוני RWA כדי להרוויח תשואה באמצעות אסימוני אג"ח RWA, אשר מגובים באג"ח ממשלתיות, כמו אג"ח ארה"ב. על ידי אסימון של איגרות חוב אלה, אנשים יכולים להרוויח תשואה על השקעתם תוך שהם גם נהנים מהיתרונות של טכנולוגיית הבלוקצ'יין כמו שקיפות מוגברת, נזילות ובעלות חלקית.

 • נדל"ן: אסימוני נדל"ן מאפשרים לאנשים להחזיק חלקיק מנכס ולהרוויח ממנו הכנסה מדמי שכירות. זה יכול לעזור לדמוקרטיזציה של השקעות נדל"ן ולהנגיש אותה ליותר אנשים.

 • סחורות: אסימוני אמנות מאפשרים לאנשים להחזיק חלקיק של ציור או פסל ולהרוויח מהם הכנסה. זה יכול לעזור להפוך את ההשקעה באמנות לנגישה יותר לאנשים שאולי אין להם את האמצעים לרכוש יצירת אמנות שלמה.

 • ציוד ומכונות: חברות בוחנות כעת טוקניזציה של ציוד ומכונות תעשייתיות, ומאפשרות בעלות וזכויות שימוש חלקית, ובכך מייעלות את ניצול הנכסים.

יתרונות

אסימוני נכסי עולם אמיתי מציעים מספר של יתרונות, והם:

 • שקיפות: מכיוון שהנכסים מיוצגים ברשת מבוזרת, מובטחת שקיפות וניהול נכסים בר ביקורת, מה שמקטין את הסיכונים המערכתיים הכוללים, שכן ניתן לקבוע בצורה מדויקת יותר את כמות המינוף והסיכון בכל המערכת. שקיפות זו מגבירה את אמון המשקיעים.

 • נגישות: אסימונים מאפשרים להרחיב את בסיס המשתמשים הפוטנציאלי של סוגי נכסים מסוימים על ידי מתן גישה קלה יותר באמצעות יישומים מבוססי בלוקצ'יין ומאפשרים למגוון רחב יותר של אנשים להשתתף שבעבר היו חסומים על ידי עלויות והגבלות אדמיניסטרטיביות.

 • נזילות: מתן אפשרות לבעלות חלקית ומסחר 24/7 מקדמים נזילות מוגברת.

אתגרים

יצירת אסימון של נכסים פיזיים מלווה בכמה סיכונים וקשיים, וכוללים:

 • מכשולים רגולטוריים: קשה לנווט בסביבה הרגולטורית הסבוכה והמשתנה, השונה משמעותית בין תחומי השיפוט.

 • משמורת: הגנה על הנכסים הפיננסיים או המשפטיים הבסיסיים התומכים באסימונים הדיגיטליים היא חיונית. כדי לעצור גניבה, הונאה או טיפול לא תקין בנכסים, חיוני לבחור בפתרונות משמורת אמינים ומאובטחים.

 • ביקוש ונזילות: שוק או בורסות פעילות נחוצים כדי לשמור על נזילות ויציבות תמחור. אמון המשקיעים עלול להיחלש עקב חוסר נזילות ותנודתיות במחירים שנגרמים ממחזורי מסחר נמוכים או אימוץ מוגבל.

 • חולשות ופריצות: ישנם סיכונים טבועים בטכנולוגיה. חוזים חכמים ורשתות בלוקצ'יין עלולים להיות כפופים לפריצות, תקלות תוכנה או נקודות תורפה אחרות. סיכונים אלו עלולים להוביל לאובדן נכסים או למניפולציה.
אהבתם את המדריך? עקבו אחרינו ברשתות החברתיות לתכנים נוספים
Scroll to Top