עולם הקריפטו

צ'יינלינק Chainlink (LINK)

צ'יינלינק - תמונה ראשית

צ'יינלינק היא רשת אורקל (Oracle) מבוזרת. מטרתו היא לשמש כמתווך בין חוזים חכמים בבלוקצ'יין למקורות נתונים חיצוניים, ולאפשר לחוזים חכמים לגשת בצורה מאובטחת להזנות נתונים מחוץ לבלוקצ'יין.

איך הכל התחיל

פרוטוקול Chainlink נוצר בספטמבר 2017 על ידי סטיב אליס וסרגיי נזרוב, אשר ייסדו גם את חברת SmartContract שאחראית לפיתוח רשת צ'יינלינק.
ה-mainnet הושק רשמית במאי 2019, פחות משנתיים לאחר שגייסו 32 מיליון דולר בהנפקת הטוקן הראשונית (ICO). 

צ'יינלינק שואף לפתור את בעיית האורקל, מגבלה אינהרנטית של רשתות בלוקצ'יין שמונעת מהן להתחבר למשאבי נתונים חיצוניים שקיימים מחוץ לרשת שלהן.

 באמצעות רשת מבוזרת של מפעילי צומת אורקל עצמאיים, צ'יינלינק מספקת מגוון רחב של שירותים מבוזרים לחוזים חכמים, כולל:

  • הזנות מחיר (נתוני שוק פיננסיים המשמשים להפעלת חלק גדול מכלכלת ה-DeFi)
  • הוכחת רזרבה (מתן הוכחה לביטחונות מחוץ לשרשרת המגבים מטבעות יציבים)
  • רשת Keeper (בוטים לאוטומציה של עסקאות המספקים שירותי DevOps (שיטת פיתוח תוכנה) אוטונומיים), ועוד.

רשת צ'יינלינק מונעת על ידי קהילת קוד פתוח גדולה של ספקי נתונים, מפעילי צמתים, מפתחי חוזים חכמים, חוקרים, מבקרי אבטחה ועוד.
החברה מתמקדת בהבטחת השתתפות מבוזרת מובטחת לכל מפעילי הצמתים והמשתמשים המעוניינים לתרום לרשת.

איך רשת צ'יילינק עובדת

כל רשת אורקל של צ'יינלינק מורכבת ממספר צמתים עצמאיים של אורקל שמביאים נתונים מספקי נתונים עצמאיים מרובים, אוספים את הנתונים לנקודת נתונים אחת ומספקים אותם על הרשת לצריכה על ידי חוזים חכמים

הארכיטקטורה הגמישה של צ'יינלינק מאפשרת רשתות אורקל ניתנות להגדרה גבוהה שיכולות להיות מורכבות ממבחר של מפעילי צומת וספקי נתונים, אשר משתמשות בפרמטרים שונים של רשת כגון תדירות עדכון, סכומי תשלום עמלות ועוד.

צמתי צ'יינלינק מופעלים על ידי ספקי תשתית מקצועיים של DevOps, ארגונים מובילים וספקי נתונים המספקים חוזים חכמים עם גישה לנתונים חתומים קריפטוגרפית עבור ערבויות אבטחה נוספות. בגלל העיצוב הגמיש שלו, צ'יינלינק יכול לספק כל סוג של נתונים או חישוב לכל יישום חוזה חכם הפועל בכל רשת בלוקצ'יין.

המערכת האקולוגית ניגשת כיום ליותר מ-1B נקודות נתונים, ומבטיחה ערך של למעלה מ-$75B באמצעות 1,000 שילובי פרויקטים עם 700 רשתות אורקל.

לאן מכאן

צ'יינלינק פרסמו את הדף הלבן שלהם הנקרא Chainlink 2.0, ובו פורסמו כל ציוני הדרך שהפרויקט שואף להשיג בעתיד.
רובם סובבים סביב טכנולוגיית decentralized oracle network (Don) או בעברית, רשת אורקל מבוזרת.

טכנולוגיית Don מאפשרת שליחה וקבלת נתונים ממערכות מחוץ ל-Don. היא תאפשר את היצירה של חוזים חכמים היבריידים, אשר יגדילו את היכולות של חוזים חכמים על ידי חיבור מאובטח של משאבי מחשוב ברשת ומחוץ לרשת.

Staking Link

כדי לאבטח את החוזים ההיברדיים והרשת כולה, צ'יינלינק מתכננת להשיק מנגנון סטייקינג שעתיד לצאת במהלך 2022, ובכך תאפשר למחזיקי המטבע להשתתף באבטחת הרשת ולהרוויח מטבעות Link. פרטים לגבי כמות הנעילה ותשואה מסטייקינג עדיין לא פורסמו רשמית.

מכיוון שהרשת של צ'יינלינק עובדת בצורה שונה מרשתות אחרות המשתמשות במנגנון הוכחת ההחזקה, הפרויקט פיתח דרך חדשה לאבטח את הרשת ונקראית Explicit Staking. לצערינו, שיטה זו מסובכת להסבר ותדרוש מדריך בפני עצמו. תוכלו לקרוא בהרחבה במאמר שצ'יינלינק פרסמו כאן.

Cross Chain Interoperability Protocol (CCIP)

ציון דרך נוסף של צ'יינלינק הינו השקתה של  CCIP, התקן הגלובלי שלה להעברת הודעות ותקשורת בין בלוקצ'יין. CCIP שואפת לעשות את מה ש-TCP/IP עשה עבור האינטרנט: לחבר את כל הבלוקצ'יין ל"אינטרנט אחד של בלוקצ'יין"באמצעות חוזים חכמים חוצי בלוקצ'יינים.

חוזים חכמים בצ'יינלינק
חוזים חכמים היברידיים - מקור: האתר הרשמי.

מטבע צ'יינלינק - Link

LINK משמש גם כטוקן תשלומים וגם כטוקן עבודה. כטוקן תשלום, LINK משמש לתשלום למפעילי הצמתים ב-Chainlink עבור אספקת שירותי אורקל. 

כטוקן עבודה, מפעילי הצומת יכולים להטמיע את LINK כערבות למתן שירותי אורקל.

פונקציית ההימור (Staking) של LINK היא אופציונלית ומצוינת על ידי יוצרי חוזים חכמים המבקשים שירותי אורקל. אי אספקת שירותי אורקל הולמים יגרום לניכוי LINK של מפעיל צומת. מידת הסיכון של LINK תלויה במידת הרצון של יוצרי החוזה להשתמש בצמתים ללא בטחונות.

מטבע צ'יינלינק - LINK

במהלך הנפקת המטבעות הראשונית (ICO) בספטמבר 2017, הודיעה Chainlink על אספקה כוללת ומקסימלית של 1,000,000,000 מטבעות.

אופן החלוקה בהנפקה הראשונית:

  •  35% ישולמו למפעילי הצמתים ולתמריץ של האקוסיסטם של הרשת. 
  • 35% נוספים חולקו במהלך אירוע המכירה התיבורית 
  • 30% הנותרים חולקו לחברה לצורך המשך פיתוח הרשת של Chainlink.

איפה קונים LINK

ניתן לרכוש את מטבע LINK בזירות המסחר הגדולות בעולם, כולל – בינאנס, קוקוין, Kraken ו-Coinbase

Scroll to Top