עולם הקריפטו

ביטקוין (BTC) Bitcoin

ביטקוין - תמונה ראשית

ביטקוין (BTC) הוא הרשת הראשונה להסדרת תשלום עמית לעמית, מבוססת קונצנזוס, עמידה לצנזורה, חסרת הרשאות, עם מטבע מקומי הניתן לתכנות.
BTC, הנכס המקורי של בלוקצ'יין הביטקוין, הוא המטבע הדיגיטלי הראשון בעולם ללא בנק מרכזי או מנהל מערכת.

איך הכל התחיל

ההיסטוריה של ביטקוין (BTC) החלה מכמעט שלושה עשורים של מחקר על ידי אקדמאים, מתרגלי סייפרפאנק וחובבים שניסו ליצור פרוטוקולי תשלום דומים. 
כמה מהפרויקטים הבולטים שקדמו לביטקוין כוללים: Digicash, b-money, Hashcash, e-gold ו-Bit Gold. 

הפרויקט מזוהה לעתים קרובות עם תיאוריות כלכליות אוסטריות, עקרונות אנרכו-קפיטליסטיים ופוליטיקה ליברטריאנית כללית בזכות קהילת המפתחים הבלעדית לה פרסם סאטושי נקמוטו לראשונה את הדף הלבן.

ב-31 באוקטובר 2008, בשיאו של המשבר הפיננסי העולמי, שישה שבועות בלבד לאחר שבנק ההשקעות הידוע לשמצה, ליהמן ברדרס, הכריז על פשיטת רגל, פרסם אדם או קבוצת אנשים בשם הבדוי סאטושי נקמוטו את הדף הלבן של ביטקוין לרשימת התפוצה של Cryptography. 

המטבע הדיגיטלי המבוזר הראשון

המסמך, שכותרתו "ביטקוין: מערכת מזומנים אלקטרונית עמית לעמית", הציע מערכת מזומנים אלקטרונית חדשה שתאפשר תשלומים מקוונים באופן מלא מעמית לעמית ללא הסתמכות על צדדים שלישיים מהימנים. זמן קצר לאחר שחרורו של הדף הלבן, סאטושי הטמיע את תוכנת הביטקוין כקוד פתוח. 

ב-3 בינואר 2009, רשת הביטקוין נוצרה כשסאטושי כרה את בלוק הבראשית של ביטקוין, שכללה כותרת מעיתון "טיימס" המפורסמת כעת בבסיס המטבעות, הן כדי להוכיח את ההשקה ההוגנת של הרשת, והן כדי להצהיר הצהרה פוליטית על העולם.
האירוע סימן את הולדתו של הכסף הדיגיטלי הלא-ריבוני, המבוזר, הראשון בעולם.

לאחר ההשקה האל פיני, שהמציא את מערכת הוכחת עבודה (RPoW) הניתנת לשימוש חוזר הראשון ב-2004, קיבל את עסקת הביטקוין הראשונה (10 BTC) ב-12 בינואר 2009.

באוגוסט 2010 אותרה ונוצלה נקודת תורפה גדולה בפרוטוקול הביטקוין ברשת הביטקוין, המאפשרת למשתמשים ליצור כמות אינסופית של ביטקוין.
העסקאות שניצלו את נקודת התורפה זוהו ונמחקו במהירות עבור הבלוקצ'יין של ביטקוין, כאשר תוקנה בשדרוג רשת של פרוטוקול הביטקוין. 
זה היה ליקוי האבטחה הגדול היחיד שנמצא ונוצל בהיסטוריה של הביטקוין.

בדצמבר 2010, על רקע הפרסום העולה מהשימוש בביטקוין במימון ויקיליקס, נעלם סאטושי נקמוטו מהמעורבות בביטקוין.
לא ידוע מדוע סאטושי נעלם מהפרויקט, למרות שיש הסבורים שסאטושי, המודע למאבקי העבר להשיק מטבע דיגיטלי, זיהה שמנהיג של פרויקט הביטקוין יכול להיות נקודת כישלון מרכזית. לפי ההערכות, נקמוטו כרה כמיליון ביטקוין לפני שנעלם ב-2010, כאשר מסר את השליטה במאגר הקודים לידי גאווין אנדרסן.

ממציא הביטקוין BTC

דרך המשי

המשתמשים הגדולים הראשונים בביטקוין היו השווקים השחורים ברשת.
דרך המשי (Silk Road), שהושקה בתחילת 2011, הייתה שוק שחור ברשת שאפשרה למשתמשים לקנות ולמכור מגוון רחב של סחורות, כולל, בעיקר, סמים לא חוקיים.

התשתית של דרך המשי הייתה תוכנת Tor, שאפשרה למשתמשים לגלוש בדרך המשי באופן אנונימי ומאובטח ללא ניטור תנועה פוטנציאלי, וביטקוין שסיפק אמצעי תשלום עמיד לצנזורה לעסקאות בשם בדוי. ההערכה היא שדרך המשי איפשרה יותר מ-1.2 מיליארד דולר בעסקאות, גבתה למעלה מ-80 מיליון דולר בעמלות מכירה, תוך מינוף רשת הביטקוין כאמצעי התשלום שלה. 

האתר נסגר בשנת 2013 כאשר ה-FBI ניצל את התשתית הריכוזית של דרך המשי, עצר את המייסד רוס אולברייט וסגר את האתר.

הידעתם

עסקת הביטקוין המסחרית הראשונה הייתה לרכישת פיצה. אדם בפלורידה שילם 10,000 BTC עבור שתי פיצות של פאפא ג'ונס ב-22 במאי 2010. זה היה התשלום הראשון בביטקוין עבור סחורות, והוא היה שווה בערך 40 דולר באותה תקופה.

MT.GOX

Mt.Gox אשר נוסדה בשנת 2010 על ידי ג'ד מקאלב הייתה אחת מבורסות הביטקוין המוקדמות בעולם. מבוססת בטוקיו, יפן, הבורסה טיפלה במעל 70% מכל עסקאות הביטקוין (BTC) ברחבי העולם בשיאה. ידוע בבעיות האבטחה הכרוניות שלו, Mt.Gox נפרץ ב-2014, ואיבד 850,000 ביטקוין בשווי של כ-450 מיליון דולר באותה עת. הפריצה שלחה את מחיר הביטקוין, שהיה בעיצומה של אחת מבועות המחירים הגדולות הראשונות שלו, לצנוח.

ביטקוין קאש

בשנת 2017 מחיר הביטקוין עלה ביותר מ-1900% מקצת פחות מ-1,000 דולר בתחילת השנה לכ-20,000 דולר בשיאו בדצמבר.

בשיאו, שווי השוק של ביטקוין הגיע עד 325 מיליארד דולר. יחד עם התפשטות הנפקות המטבעות הראשוניות (ICO) על רשת אית'ריום, הריצה המדהימה של ביטקוין לשנת 2017 הניעה את המטבעות הקריפטוגרפים לתוך התודעה המרכזית, בין התופעות המדוברות ביותר ב-2017.

כמו כן, בשנת 2017, ביטקוין חווה את המזלוג (Fork) השנוי ביותר במחלוקת עד כה. 
על רקע עליית עמלות העסקאות על ביטקוין ודעות שונות יותר ויותר בנוגע להגדלת הביטקוין (Scaling), הושג הסכם בין בעלי עניין בולטים בביטקוין במה שמכונה כיום "הסכם ניו יורק". ההסכם היה לתמוך בסט של שדרוגי רשת בשם SegWit2x. 

ההצעה נתמכה בלמעלה מ-80% משיעור ה-hash של ביטקוין. 
עם זאת, למרות הרצונות של הכורים, משתמשים רצו להפעיל את SegWit ללא הגדלת גודל הבלוק של 2MB, הפילוסופיה העומדת בבסיס החלטה זו היא שהמשתמשים שולטים ברשת, לא הכורים ובעסקי עסקים. 

הם קבעו תאריך (1 באוגוסט 2017) שבו ביטקוין יבצע מזלוג רך כדי לתמוך ב-SegWit ולשמור על גודל הבלוק של 1MB. 

מספיק צמתים סימנו תמיכה בכך שהם אילצו כורים לקבל או שהרשת תדחה את הבלוקים שלהם. פלג של מחנה הבלוקים הגדולים יותר, דחה את SegWit לחלוטין, תוך ציון תסכולים מהתעדוף של SegWit על פני בלוקים גדולים יותר, וב-1 באוגוסט 2017, הם השיקו מזלוג קשה (Hard Fork) של ביטקוין בשם Bitcoin Cash, עם מגבלות של 8MB לבלוק. 

אירועים אלה סימנו, מצד אחד, מפגן עוצמה של משתמשי רשת הביטקוין, ומצד שני, הפילוג הגדול הראשון בקהילת הביטקוין.

איך רשת ביטקוין עובדת

"ביטקוין" הוא תווית המשמשת לפרוטוקול ולמטבע.

BTC, המטבע, הוא פיסות נתונים הניתנות לשימוש מחוץ למגבלות הפרוטוקול באמצעות פתרונות השכבה השנייה כמו ערוצי תשלום Lightning Network.

ביטקוין, הפרוטוקול, הוא ספר חשבונות מבוזר עם חותמת זמן של העברות פלט עסקאות שלא הוצא (UTXO) המאוחסנות בשרשרת הוספה בלבד של בלוקי נתונים של 1MB. רשת של כרייה וצמתים כלכליים שומרת על ספר חשבונות זה על ידי אימות, הפצה ומאבק לכלול עסקאות mempool בבלוקים חדשים. 

צמתים כלכליים (המכונה גם "צמתים מלאים") מקבלים טרנזקציות ממשתתפי רשת אחרים, מאמתים אותן מול חוקי קונצנזוס רשת ווקטורים הוצאה כפולה, ומפיצים את העסקאות לצמתים מלאים אחרים שגם מאמתים ומתפשטים. עסקאות חוקיות נשלחות ל-mempool של הרשת בהמתנה לצמתי כרייה שיאשרו אותן באמצעות הכללה בבלוק הבא.

צמתי כרייה פועלים לריקון ה-mempool בדרך כלל בסדר העמלה הגבוה ביותר לנמוך ביותר על ידי בחירת עסקאות שייכללו בבלוק הבא ומירוץ אחד נגד השני כדי ליצור hash פחות ממספר היעד שנקבע על ידי אלגוריתם התאמת הקושי של ביטקוין. 

ביטקוין משתמש במנגנון קונצנזוס של הוכחת עבודה (PoW) כדי לבסס את שרשרת הבלוקים עם ה"עבודה" המצטברת ביותר (אנרגיה שהושקעה ב-hash פתורה) בתור השרשרת התקפה. עמיתים אחרים ברשת יכולים לאמת בזול את עבודת הרשת.

קושי הכרייה מתאים באופן קבוע כדי לשמור על לוח הזמנים הממוצע של ביטקוין של בלוק כל עשר דקות. צמתי כרייה מוסיפים בלוקים חדשים לכל שרשרת עם הוכחת העבודה המצטברת הגדולה ביותר שמתוחזקת על ידי רשת של צמתים כלכליים עם עותקים שהורדו של אותה שרשרת.

BTC

ההיצע הכולל של ביטקוין מוגבל על ידי התוכנה שלו ולעולם לא יעלה על 21,000,000 מטבעות. מטבעות חדשים נוצרים במהלך התהליך המכונה "כרייה": כאשר עסקאות מועברות ברחבי הרשת, הן נקלטות על ידי הכורים ונארזות לבלוקים, אשר בתורם מוגנים על ידי חישובים קריפטוגרפיים מורכבים.

כפיצוי על הוצאת משאבי החישוב שלהם, הכורים מקבלים תגמולים עבור כל בלוק שהם מוסיפים בהצלחה לבלוקצ'יין. ברגע ההשקה של הביטקוין, התגמול היה 50 BTC לבלוק: המספר הזה מצטמצם בחצי עם כל 210,000 בלוקים חדשים שנכרים – מה שלוקח לרשת בערך ארבע שנים.

נכון לשנת 2023, תגמול הבלוק הצטמצם בחצי שלוש פעמים והוא כולל 6.25 ביטקוין.

ביטקוין נוצר בהשקה הוגנת, כלומר לא נכרו ו/או הופצו מטבעות בין המייסדים לפני שהוא הפך לזמין לציבור.

עם זאת, במהלך השנים הראשונות לקיומה של BTC, התחרות בין הכורים הייתה נמוכה יחסית, מה שאפשר למשתתפי הרשת המוקדמים ביותר לצבור כמויות משמעותיות של מטבעות באמצעות כרייה רגילה 

מאמינים שלסאטושי נקמוטו לבדו יש יותר ממיליון מטבעות ביטקוין.

מטבע ביטקוין - BTC

BTC משמש כמטבע מקורי ברשת הביטקוין. ניתן להשתמש ב-BTC עבור תשלומים עמית לעמית ואחסון ערך בתוך רשת הביטקוין. ביטקוין משמש גם לתשלום עמלות על עסקאות. 

במאמצים לשמור על ביטקוין מבוזר, עם גדלי בלוקים קטנים ומוגבלים ותפוקה נמוכה על השרשרת, ביטקוין ממנף ערוצי תשלום מחוץ לשרשרת להגדלת הרחבה.

מבחינה זו הביטקוין פועל כרשת להסדר תשלומים.

במהלך חייו, ביטקוין שימש בעיקר כמטבע דיגיטלי עבור שווקים מקוונים, שכבת הסדר להעברת ערך בין בורסות ביטקוין, מנגנון גיוס הון לפרויקטים חדשים של מטבעות קריפטוגרפיים, נכס בטחונות להלוואות מוצרים ומאגר ספקולטיבי של ערך.

איפה קונים BTC

ניתן לרכוש את מטבע BTC בכל זירות המסחר הגדולות בעולם, כולל – בינאנס, קוקוין, Kraken ו-Coinbase

שאלות נפוצות

המחיר של ביטקוין דינאמי ומשתנה בהתאם לביקוש והיצע.
ניתן לעקוב אחרי המחיר של ביטקוין כאן

ניתן לרכוש ביטקוין בבורסות קריפטו פופולריות כמו בינאנס, קוקוין ו-OKX.

ניתן למכור ביטקוין דרך כספומט ביטקוין, חלפנים ישראליים או לאנשים פרטיים.
למדריך המלא למכירת ביטקוין

אירוע החציה בביטקוין חל כל 210,000 בלוקים, או בערך 4 שנים.
אירוע החציה הבא בביטקוין יתרחש באפריל 2024.

אהבתם את הסקירה? עקבו אחרינו ברשתות החברתיות לתכנים נוספים
Scroll to Top