עולם הקריפטו

דיסנטרלנד (Mana) Decentraland

Decentraland היא פלטפורמת מציאות מדומה מבוזרת, מבוסס בלוקצ'יין, למשתמשים ליצור, לחוות ולהפיק רווחים מתוכן.

איך הכל התחיל

בשנת 2015 Decentraland נוסדה על ידי ארי מייליך ואסטבן אורדאנו ופותחה על ידי חברת metaverse holdings limited שמרכזה בסין, אבל רשומה באיי קיימן.
פיתוח החברה היה בשיתוף פעולה מלא עם הקרן ללא מטרות רווח של Decentraland שבסיסה בקליפורניה.
בשנת 2017 גייסה החברה מעל 25 מיליון דולר באמצעות ICO (Initial coin offering) ועלתה לאוויר בינואר 2020.
קיימים ב-Decentraland מעל 90,000 אלף חלקות אדמה ייחודיות שמשמשות כ-NFT על הרשת של אית'ריום.
במשחק קיימים סוגים רבים של חלקות אדמה וביניהם – חלקות פרטיות, ערים המכילות קבוצה של חלקות, מחוזות עם חלקות אדמה בעלות מכנה משותף ופלאזות אשר משמשות כרכזות במשחק ולא ניתנות להחלפה.
את חלקות האדמה ניתן לרכוש בזירת המסחר של המשחק, בנוסף ניתן לרכוש פריטים ואפילו שמות לדמויות במשחק.
כל זה ניתן לרכוש באמצעות מטבע המשחק – MANA. נוסף על כך, בעזרת המטבע ניתן לרכוש בתוך המשחק כרטיסים לאירועים, להמר בקזינו ולהצביע על שינויים וחידושים בפרויקט של Decentraland.

איך הרשת עובדת

Decentraland מורכב מהקונצנזוס, תוכן הקרקע ושכבות בזמן אמת המאפשרות לתשתית החוזה החכם לקשר להדמיה ומשחקיות בזמן אמת למשתמשים.
בסיס הרשת נשען על רובד הקונצנזוס, שבו הבעלות על הקרקע מבוססת באמצעות מערכת החוזה והאסימון החכם LAND. כל ערך LAND מכיל גם את הקובץ המכיל את הפרטים של כל חלקת קרקע.

קבצים הקשורים לערכים של LAND כלולים בשכבת התוכן המאחסנת פרטים ספציפיים של חלקת קרקע, תיאורים כגון אובייקטים, טקסטורות, צלילים, כמו גם סקריפטים השולטים כיצד התוכן ממוקם ומתנהל בחבילה. פרטים נוספים כגון סקריפטים לאינטראקציה עם המשתמש וקישור לשרתים לאינטראקציות עמית לעמית יכולים להיות מאוחסנים בקבצים אלה. הפלטפורמה משתמשת ברשת IPFS כדי לאחסן נתונים וקישורים בשכבת הקונצנזוס כדי לאחזר אותם.

משתמשים יקיימו אינטראקציה עם אובייקטים ומשתתפים אחרים בעולם הוירטואלי באמצעות שכבת זמן אמת. כל האינטראקציות בשכבה זו יטופלו באמצעות חיבורי עמית לעמית, כאשר שרתים מתארחים על ידי בעלי קרקע או צדדים שלישיים, מה שיסיר את הצורך להסתמך על שרתים מרכזיים.

הצוות הוציא ערכת פיתוח תוכנה (SDK) שתאפשר למפתחים ליצור תוכן בתוך Genesis City וממשיך לעבוד על אינטגרציות לזהות ותשתית ערוצי תשלום כדי להקל על מיקרו-תשלומים בפלטפורמה.

ארגון אוטונומי מבוזר (DAO)

בפברואר 2020 הושק הארגון האוטונומי המבוזר ב-Decentraland, דבר המקנה לכל אדם שמחזיק במטבע Mana את האפשרות להצביע ולהשפיע על נושאים שונים של הפרויקט.
כשה-DAO הושק הוחלט ש-220 מיליון מטבעות Mana שהם 10% מסך כל מטבעות Mana יועברו ל"קופת האוצר" וכדי להבטיח שהקהילה לא תבזבז את כל הכסף, נקבע לוח זמנים קבוע לשחרור הכספים מראש.
עד כה נפתחו בקופה מטבעות בשווי של 100 מיליון דולר כשנשאר מקום לעוד 400 מיליון דולר בקופה.

אז, למה לא בוצע עדיין שימוש בכסף הזה בידי הקהילה?
ובכן, ראשית, ההצבעה התרחשה על הרשת, דבר שדורש מכל אדם שמעוניין להצביע לשלם Gas fee (עמלות) של אית'ריום בסכומים אסטרונומיים, סיבה שגרמה ללא מעט אנשים לוותר על זכות ההצבעה שלהם וליצור אחוז הצבעה נמוך מאוד, משהו שאתה לא רוצה שיקרה כשאתה צריך להחליט איך לבזבז 100 מיליון דולר בפרויקט קהילתי.
היום ה-DAO עובד בצורה שונה וההבדל המשמעותי ביותר הוא ההצבעה שמתרחשת "מחוץ לרשת" וזאת בעזרת חברה מבוזרת בשם Snapshot. כמעט כל DAO משתמש היום בשירות של Snapshot, בעיקר בגלל הטכנולוגיה שלהם שדורשת רק צילום ההחזקה בארנק של המשתמש שמעוניין להצביע, דבר שחוסך למצביע את ה-Gas fee.


בזכות Snapshot, הארגון יכול להשתמש בכסף שהצטבר בקופה והוחלט לחלק אותם ל-4 סוגי מענקים שניתן להגיש בקשה אליהם:

  1. קהילה כמו יצירת תוכן למטרת לימוד והעשרת הידע על Decetraland.
  2. יוצרי תוכן – בעיקר תוכן בתוך העולם הוירטואלי של Decentraland.
  3. תורם פלטפורמיכל מי שיתרום וישפר את הפרויקט ברמת התיכנות.
  4. גיימינג אין צורך להרחיב על כך.

בקשות מאושרות יכולות לקבל מענק של עד 240,000 דולר.

מטבע MANA

Decentraland משתמש בשני אסימונים: מאנה ו-LAND. מאנה הוא אסימון ERC-20 שיש לשרוף אותו כדי לרכוש אסימוני ERC-721 LAND שאינם ניתנים לשינוי (NFT). ניתן להשתמש באסימוני MANA גם כדי לשלם עבור מגוון אווטארים, פריטים לבישים, שמות ועוד בשוק Decentraland.

ההיצע הכולל המקורי נקבע על 2.8 מיליארד MANA, אך הצטמצם מכיוון שיותר מ-600 מיליון MANA נשרפו כתוצאה ממכירות פומביות של LAND.
ישנו גם מגוון של מנגנוני שריפה נוספים כדי לצמצם עוד יותר את ההיצע במחזור של MANA, כולל שריפת של 2.5% מאנה בעסקאות במרקט Decentraland.

בסך הכל, 40% מהיצע MANA נמכר במהלך הנפקת המטבעות הראשונית (ICO) של 2017.  

  • 20% נשמרו כדי לתמרץ את הקהילה, 
  • 20% הלכו לצוות הפיתוח ולתורמים מוקדמים אחרים
  • 20% הנותרים הוחזקו על ידי Decentraland.

איפה קונים MANA

ניתן לרכוש את מטבע MANA בזירות המסחר הגדולות בעולם, כולל – בינאנס, קוקוין, Kraken ו-Coinbase

Scroll to Top