עולם הקריפטו

שריפת מטבעות

שריפת מטבעות - תמונה ראשית

שריפת מטבעות קריפטו פירושה הסרה לצמיתות של מספר טוקנים מהמחזור. 
זה נעשה בדרך כלל על ידי העברת הטוקנים לכתובת שריפה, כלומר לארנק שלא ניתן להשתמש בו לעסקאות מלבד קבלת הטוקנים.
הארנק נמצא מחוץ לרשת ולא ניתן עוד להשתמש בטוקנים. פרויקט שורף את הטוקנים שלו כדי לצמצם את ההיצע הכולל.

מהי כתובת ארנק

למשתמשי מטבעות קריפטו מוקצית כתובת המשמשת לשליחת וקבלת מטבעות.
אפשר לחשוב על הכתובת כמו כתובת אימייל. ניתן לשלוח ולקבל אימיילים מכתובת האימייל הזו בכל מקום שיש גישה אליו.
כתובת ארנק קריפטוגרפי דומה – רשת המטבעות הקריפטוגרפית מזהה כתובת זו כשלכם ומשתמשת בה לעסקאות.

זוהי כתובת הארנק שלכם.

מטבעות קריפטו "נשרפים" כאשר מטבע נשלח לכתובת ארנק שיכולה רק לקבל מטבעות. כתובות אלו נקראות גם כתובות "אוכל" (Eater)  או "מבער" (Burner). לארנקים של מטבעות קריפטו יש מפתחות פרטיים המאפשרים לגשת לטוקן ששמרת בהם; עם זאת, לכתובות מבערים אין מפתח פרטי, מה שאומר שהטוקנים נעלמים לנצח.

כל מי שבבעלותו מטבע קריפטוגרפי יכול לשרוף אותו, אבל זה לא בדיוק משהו שהייתם רוצים לעשות בלי סיבה מכיוון שבעצם הייתם זורקים כסף.
לרוב, אלו המפתחים של מטבע קריפטוגרפי שמחליטים לשרוף כמות מסוימת. שריפת מטבעות מפחיתה את ההיצע, מה שמצמצם את הטוקנים של המטבע הקריפטוגרפי. המחסור הזה יכול להוביל לעלייה במחיר.

למה מבצעים שריפת מטבעות

הרעיון מאחורי שריפת מטבעות קיים הרבה לפני המטבע הקריפטוגרפי. הוא מאוד דומה, וכנראה בהשראת, רכישה חוזרת של מניות.

רכישה חוזרת של מניות היא כאשר החברה שהנפיקה את המניה קונה מניות בחזרה במחיר השוק וסופגת אותן מחדש, תוך צמצום מספר המניות הכולל בשוק. אמנם קניות חוזרות ושריפת מטבעות אינן התאמה מדויקת, אבל הם מושגים דומים שיכולים לשרת את אותן מטרות.

שריפת מטבעות החלה להיות פופולרית בקרב מטבעות קריפטוגרפיים בשנים 2017 ו-2018 כאשר מטבעות רבים, כולל BNB, BCH ו-XLM שרפו טוקנים כדי להפחית את האספקה הכוללת ולהעלות את המחירים. כיום, זו הפכה לאסטרטגיה נפוצה עם מטבעות קריפטוגרפים חדשים שמתחילים עם אספקת טוקנים מסיבית.

אחת הסיבות העיקריות לכך ששריפת מטבעות תפסה לאחרונה היא משום שהיא מאפשרת למטבעות קריפטוגרפים להתחיל במחירים זולים ואז מגדילה באופן מלאכותי את ערכם ברגע שאנשים השקיעו. מטבע קריפטוגרפי חדש יכול להשיק עם טריליון טוקנים בשווי שבריר סנט ולמשוך משקיעים בגלל המחיר הנמוך.
מאוחר יותר, המפתחים יכולים לשרוף מיליארדי טוקנים כדי להעלות את המחיר.

מחיר הטוקן לא בהכרח עולה בן לילה כאשר מתרחשת שריפה. לפעמים, חדשות אחרות על הטוקן יכולות להציף את ההשפעה. לחלופין, משקיעים עשויים לדעת שעומדת להתרחש שריפת טוקנים ו"תתמחר אותה" בשלב מוקדם יותר. למרות זאת, בטווח הארוך, שריפת טוקנים נוטים לתמוך במחיר הנכס ונחשבת למהלך חיובי.

הוכחת השריפה

הוכחת השריפה (PoB) הוא אלגוריתם קונצנזוס שבלוקצ'יינים יכולים להשתמש בו כדי לאמת ולהוסיף עסקאות. 
הוא משמש למניעת הונאה ולהבטיח שרק עסקאות תקפות יעברו.

עם הוכחת השריפה, כורי קריפטו צריכים לשרוף את הטוקנים שלהם כדי להרוויח את הזכות לכרות בלוקים חדשים של עסקאות. ככל שהם שורפים יותר טוקנים, כך הם יכולים לכרות יותר. בתמורה, המשתתפים מקבלים תגמולים במטבע הקריפטו שהם כורים.

חלק מהמטבעות הקריפטוגרפים עם הוכחת השריפה דורשים שהכורים ישרפו את אותו המטבע שהם כורים. יש גם כאלה שמאפשרים לכורים לשרוף סוגים אחרים של קריפטו.
היתרון של הוכחת השריפה הוא בכך שזו דרך יעילה לאמת עסקאות ואין לה את דרישות האנרגיה של מודל הוכחת העבודה.

הוכחת השריפה נקראת לעתים קרובות הוכחת עבודה ללא בזבוז אנרגיה.

Scroll to Top