עולם הקריפטו

השקה הוגנת (Fair Launch)

השקה הוגנת (Fair Launch) - תמונה ראשית

השקה הוגנת מתייחסת לחלוקה שווה של אסימון קריפטוגרפי בעת ההשקה.
המשמעות היא שלכולם תהיה הזדמנות שווה לרכוש אסימונים מההתחלה, ולמנוע מסחר פנימי ומניפולציות במחירים.

מהי השקה הוגנת

בהשקה הוגנת אמיתית, לא יהיו אסימונים שהוקצו מראש מהצוות.
קונים יכולים לרכוש אסימונים רק ישירות מבורסות מבוזרות כמו Uniswap ופנקייק סוואפ.
זה עוזר למזער את הריכוזיות והופך את זה להוגן עבור כולם לרכוש את האסימונים.

בעלי פרויקטים מציגים מטבע קריפטוגרפי חדש מבלי לקחת חלק בכרייה מוקדמת, במכירה מוקדמת או בהקצאת אסימונים לפני שהם זמינים לציבור.
השקה הוגנת פירושה שלכל אדם יש הזדמנות שווה להשיג מטבע קריפטוגרפי חדש באותו מחיר, ללא פערי מחירים.

למה השקה הוגנת חשובה?

המטרה בהשקה הוגנת היא ליצור מגרש משחקים שווה לכל המשקיעים, ללא קשר למצבם הפיננסי, מיקומם הגיאוגרפי או מעמדם החברתי.
אף אחד לא מקבל גישה מוקדמת. גישה זו מסייעת לדמוקרטיזציה של גישה להזדמנויות השקעה חדשות ומרתיעה את ריכוז העושר בקרב כמה אנשים או מוסדות עשירים.
 

הרעיון של השקה הוגנת הוא חלק חשוב במימון מבוזר (DeFi) ופרויקטים בקוד פתוח המנסים לקדם שקיפות, ביזור ודמוקרטיזציה.
הוא נועד לבטל את האפשרות של סחר פנים ומניפולציות על ידי הבטחת הפצת האסימון ללא כל אג'נדה נסתרת.

איך השקה הוגנת עובדת

תהליך ההשקה ההוגנת כולל שני שלבים: הכנה לפני ההשקה ותהליך ההשקה בפועל

הכנה לפני השקה

 • דרישות KYC/AML – הכר את הלקוח (KYC) ואיסור הלבנת הון (AML) נועדו למנוע הונאה ולהבטיח שכל אדם בהשקה ההוגנת הוא לגיטימי.
  משקיעים עשויים להידרש לספק מסמכי זיהוי, כגון דרכון או רישיון נהיגה, ומידע רלוונטי אחר.
  KYC/AML הוא צעד חשוב במניעת פעילויות בלתי חוקיות, כגון הלבנת הון ופעילויות פליליות אחרות.
 • רישום (Whitelisting) רישום הוא תהליך של אישור מראש של משקיעים שיהיו זכאים להשתתף בהשקה. בשלב זה, המשקיעים צריכים לספק מידע מסוים, כגון כתובת הדואר האלקטרוני, כתובת הארנק שלהם ומידע רלוונטי אחר כדי להיות ברשימת ההיתרים. תהליך זה עוזר למנוע מבוטים ורמאים להשתתף בהשקה ההוגנת ומבטיח שרק משקיעים לגיטימיים ייקחו חלק.
 • חלוקת אסימונים – הצוות שעומד מאחורי הפרויקט יתווה תוכנית חלוקת אסימונים ברורה ושקופה שמראה כיצד יחולקו האסימונים, כמה יוטבעו ומה האחוזים שיעברו לגורמים שונים. תוכנית זו צריכה להתפרסם לפני תאריך ההשקה ולהיות נגישה לכל המשקיעים. תהליך חלוקת האסימונים צריך להיות הוגן, כאשר לכל המשקיעים תהיה הזדמנות שווה לרכוש אסימונים באותו מחיר.

תהליך ההשקה

 • מכירת אסימונים – השלב הראשון בהשקה הוגנת בקריפטו הוא תהליך מכירת אצוות האסימונים הראשונית למשקיעים. המטרה של מכירה פרטית זו היא לגייס מספיק כספים כדי לתמוך בפיתוח וקידום הפרויקט. השקה הוגנת מחייבת את מכירת האסימונים במחיר קבוע למשקיעים, ללא כל יחס מועדף שניתן לאף אדם או קבוצה מסוימת.

 • רישום בבורסות –  השלב הבא הוא לרשום את האסימונים בבורסות. זה מספק נזילות למשקיעים לקנות ולמכור את האסימונים, מה שיכול להעלות את ערך האסימונים לאורך זמן. צוות הפרויקט צריך לפנות לבורסות ולעבור תהליך בדיקת נאותות על מנת להבטיח שהפרויקט עומד בדרישות הרישום הספציפיות של כל בורסה. זה עשוי לכלול מתן מידע על צוות הפרויקט, הטכנולוגיה ועוד.

מאפייניה של השקה הוגנת

השקה הוגנת כוללת בדרך כלל את המאפיינים הבאים:

 • שקיפות – לפני ההשקה, הצוות בדרך כלל יחשוף מידע על האסימון. זה כולל מידע כללי כמו השירות של האסימון, האספקה ומפת הדרכים המפורטת. בדרך כלל, צוותים בעלי מוניטין ישחררו גם את הדף הלבן לפני ההשקה.

 • השתתפות פתוחה – השקה הוגנת צריכה להיות פתוחה לכל מי שרוצה להשתתף, ללא הגבלות או חסמי כניסה. המשמעות היא שכל מי שיש לו חיבור לאינטרנט וארנק קריפטו אמור להיות מסוגל להשתתף בהשקה.
 • השקה מבוזרת – השקה הוגנת צריכה להתבצע בצורה מבוזרת, ללא צורך ברשות ריכוזית או מתווך. זה מפחית את הסיכון למניפולציות והונאה.

דוגמאות

פרויקטים של מימון מבוזר (DeFi) בדרך כלל גורמים לאנשים לעבוד בשביל האסימונים שלהם.
זה קורה בשתי דרכים עיקריות:
 
הראשון הוא לתגמל בדיעבד אנשים על היותם משתמשים מוקדמים בפרוטוקול באמצעות איירדרופ.
זה מה ש-OpenDAO עשתה בסוף 2021. הפרויקט רצה להפוך למעין קרן ביטוח מבוזרת לשוק ה-NFT ב-OpenSea.
כל אחד יכול היה להטביע את האסימון שלו, SOS, על סמך השימוש הקודם שלו עם שוק ה-NFT.
 
השני הוא לתגמל משתמשים על המשך תרומות לפרויקטים. זה מה שעשו פרויקטים כמו Yearn.Finance (YFI).
היוצר, אנדרה קרוניה, לא שמר לעצמו אסימוני YFI, במקום זאת הניח לאלו שסיפקו נזילות לפלטפורמה להרוויח אסימונים.
 

וכמובן שגם ביטקוין

ביטקוין הוא דוגמה נוספת להשקה הוגנת. כורי ביטקוין מרוויחים ביטקוין חדש על תרומת כוח החישוב שלהם לרשת. היוצר שלו, סאטושי נקמוטו, לא שמר מטבעות לפני ההשקה. (עם זאת, מספר המשתתפים היה קטן, ונקמוטו כרה מטבעות לאחר שרשת הביטקוין עלתה לאוויר)

יתרונות וחסרונות

יתרונות

מכיוון שהשקה הוגנת מתבצעת בצורה מבוזרת, חלוקת האסימונים שקופה ומתועדת בפומבי. שקיפות זו מסייעת למנוע מסחר בפנים ומניפולציות בשוק. זה גם מגביר את האמון והביטחון בפרויקט.

מכיוון שתהליך ההשקה שקוף ומתועד בפומבי, קשה יותר ל"שחקנים רעים" לתמרן את השוק. בנוסף, מכיוון שהשקה הוגנת מונעת על ידי קהילה, היא נוטה להיות יותר מפוקחת.

השקה הוגנת נועדה להיות פתוחה לכל מי שרוצה להשתתף, ללא הגבלות או חסמי כניסה. המשמעות היא שכל מי שיש לו חיבור לאינטרנט וארנק קריפטוגרפי יכול להשתתף בהשקה, ללא קשר למיקומו או למצבו הפיננסי.

חסרונות

השקה הוגנת יכולה להיות קשה ולגזול זמן, במיוחד עבור פרויקטים שרק מתחילים. השקה הוגנת דורשת מומחיות טכנית, כמו גם הבנה עמוקה של תעשיית הקריפטו.

בעוד שהשקה הוגנת נועדה למנוע מניפולציות בשוק וסחר במידע פנים, עדיין קיים סיכון ששחקנים גרועים ינסו לתמרן את השוק או לעסוק בפעילות הונאה. סיכון זה גבוה יותר בשלבים המוקדמים של פרויקט, כאשר ייתכן שיש פחות פיקוח ואחריות.

אהבתם את הסקירה? עקבו אחרינו ברשתות החברתיות לתכנים נוספים
Scroll to Top