עולם הקריפטו

אית'ריום (ETH) Ethereum

אית'ריום (ETH)

אית'ריום (ETH) היא פלטפורמת מחשוב בלוקצ'יין מבוזרת עבור חוזים חכמים ויישומים מבוזרים.
האסימון המקורי שלו הוא אית'ר (ETH), המשמש בעיקר כאמצעי תשלום עבור עמלות עסקה וכבטוחה להשאלת אסימוני ERC-20 ספציפיים במגזר הפיננסים המבוזר (DeFi).

איך הכל התחיל

ויטליק בוטרין הגה את אית'ריום ב-2013, לאחר מה שהוא תפס כמגבלות בפונקציונליות בשפת הסקריפט של ביטקוין. בוטרין פרסם את המאמר הלבן (White Paper) הראשון של אית'ריום מאוחר יותר באותה שנה, המתאר פלטפורמת מחשוב מבוזרת לביצוע חוזים חכמים ובניית יישומים מבוזרים (dApps).

לאית'ריום יש שמונה מייסדים. הם נפגשו לראשונה ביולי 2014 בצוג, שוויץ.
להלן השמות החשובים:

  1. ויטליק בוטרין – הידוע ביותר מבין החבורה. הוא חיבר את הדף הלבן המקורי שתיאר את אית'ריום לראשונה ב-2013 ועדיין עובד על שיפור הפלטפורמה עד היום. לפני אית'ריום, בוטרין היה שותף מייסד וכותב של אתר החדשות Bitcoin Magazine.

  2. גאווין ווד  המייסד השני בחשיבותו של אית'ריום, שכן הוא קידד את היישום הטכני הראשון של אית'ריום בשפת התכנות C++, הציע את שפת התכנות המקורית של אית'ריום – Solidity והיה מנהל הטכנולוגיה הראשון של קרן אית'ריום. לפני אית'ריום, ווד היה מדען מחקר במיקרוסופט. לאחר מכן, הוא עבר להקים את קרן Web3 ופרויקט פולקאדוט.
     

  3.  צ'ארלס הוסקינס – מי שמילא את התפקיד הבסיסי בהקמת המסגרת המשפטית וקרן אית'ריום שבסיסה בשוויץ. לאחר מכן הקים את IOHK – חברה מחקר ופיתוח בלוקצ'יין האחראית על פיתוח קרדאנו.

  4. אנתוני די איוריו מימן את הפרויקט בשלב הפיתוח המוקדם שלו.

  5. ג'וזף לובין – יזם קנדי, שכמו די איוריו, עזר לממן את אית'ריום בימיה הראשונים ובהמשך הקים את ConsenSys – חממה לסטארט-אפים המבוססת על ETH.
המייסדים של אית'ריום (ETH)

בשנת 2014, הם הקימו יחד את קרן אית'ריום, ארגון ללא מטרות רווח המוקדש למחקר של אית'ריום, פיתוח פרוטוקול הליבה וצמיחת המערכת האקולוגית.

 המשימה הראשונה של הקרן הייתה לארח את גיוס ההמונים של אית'ריום, שגייסה 31,529 BTC (18 מיליון דולר באותה תקופה) בתמורה לכ-60 מיליון אית'ר, ולהשתמש בהכנסות למימון הפיתוח הראשוני של הרשת.
הקרן ממשיכה להיות הארגון המממן העיקרי, ומנפיק מענקים לצוותי מחקר ולפרויקטים המתמקדים באת'ריום.

קרן אית'ריום השיקה רשמית את הרשת הראשית ב-30 ביולי 2015, תחת אב הטיפוס בשם הקוד "Frontier".
מאז, היו כמה עדכוני רשת – "קונסטנטינופול" ב-28 בפברואר 2019, "איסטנבול" ב-8 בדצמבר 2019, "Muir Glacier" ב-2 בינואר 2020, "ברלין" ב-14 באפריל 2021, ולאחרונה ב-5 באוגוסט 2021, המזלוג הקשיח "לונדון".

הידעתם?

אית'ריום הוא הבלוקצ'יין הראשון לפיתוח חוזים חכמים.
הוא תומך בחוזים חכמים מתקדמים ומותאמים בעזרת מכונה וירטואלית שלמה של טיורינג, הנקראת Ethereum Virtual Machine (EVM).

הפריצה של DAO

ה-DAO, שהושק ב-30 באפריל 2016, היה ארגון אוטונומי מבוזר (DAO) מוקדם שנועד לפעול כחברת הון סיכון מוכוונת משקיעים. ה-DAO, שזכה לשבחים כפרויקט מהפכני, גייס אית'ר (ETH) בשווי 150 מיליון דולר והיה אחד ממאמצי מימון ההמונים המוקדמים ביותר ופרויקטים בעלי פרופיל גבוה שנבנו על רשת אית'ריום – שבאותה עת הייתה בת שנה בלבד.

מכירת האסימונים הייתה אמורה להימשך 28 ימים, במהלכם "ננעלו" האסימונים, ולאחר מכן ה-DAO יתחיל לפעול. בשלושה שבועות למכירת האסימון, ה-DAO גייס יותר מ-150 מיליון דולר מיותר מ-11,000 משקיעים, מה שהפך אותו לאחד מגיוס מימון ההמונים הגדולים בהיסטוריה באותה תקופה. 

עם זאת, עוד לפני שהסתיימה מכירת האסימון, מספר צופים הביעו דאגה לגבי נקודות תורפה בקוד של ה-DAO. ליתר דיוק, מדעני מחשב היו מודאגים מכך שבאג בחוזים החכמים של ארנק ה-DAO יאפשר לרוקן אותם. בזמן שמתכנתים ניסו לתקן את הבאג, תוקף ניצל את הפגיעות והחל לגנוב כספים מה-DAO.

בינתיים, קהילת אית'ריום התלבטה כיצד להגיב למתקפה.
בתחילה, מייסד אית'ריום, ויטליק בוטרין, הציע מזלוג רך (soft fork) של רשת אית'ריום, והוספת קטע קוד שלמעשה יעביר לרשימה שחורה את האסימונים של התוקף וימנע מהם להעביר את הכספים הגנובים. 

עם זאת, זמן קצר לאחר מכן, התוקף – (או מישהו שמתחזה לתוקף; זה לא אומת) – פרסם מכתב פתוח לקהילת אית'ריום בטענה שהכספים הושגו בצורה "חוקית" בהתאם לכללים שנקבעו בחוזה החכם. התוקף אמר גם שהם ינקטו צעדים משפטיים נגד כל מי שינסה לתפוס את האית'ר.

מזלוג קשיח

לפני שקהילת אית'ריום יכלה להמשיך עם המזלוג הרך, התגלה באג בקוד העדכון, שהפך אותו לפגיע להתקפה. פתרון שני – מזלוג קשה  – הוצע ובסופו של דבר בוצע לאחר ויכוחים רבים. המזלוג הקשיח החזיר למעשה את ההיסטוריה של רשת אית'ריום לאחור לפני מתקפת ה-DAO והקצה מחדש את האית'ר של ה-DAO לחוזה חכם אחר כך שהמשקיעים יוכלו למשוך את כספיהם.

בתחילה לא היה ברור אם המזלג יבוצע. למרות שזה הוצע על ידי מפתחי אית'ריום, לא היה להם את הכוח החד צדדי ליישם את השינוי.
גם כורים, בורסות ומפעילי צמתים נאלצו להסכים לעדכן את התוכנה שלהם.
לאחר ויכוח סוער יותר בפורומים ציבוריים, ב-20 ביולי 2016, בבלוק 192,000, הוטמע המזלוג הקשיח של אית'ריום.

בעוד שהרוב המכריע של בעלי העניין אימצו את השינוי והמזלג יושם, לא הייתה הסכמה של כולם.
כתוצאה מכך, המזלוג הקשיח הביא לשתי רשתות בלוקצ'יין אית'ריום.
אלה שסירבו לקבל את המזלוג הקשיח שגלגל אחורה את ההיסטוריה של הבלוקצ'יין תמכו בגרסה המפורקת מראש – הידועה כיום בשם Ethereum Classic (ETC).
הבלוקצ'יין הידוע כיום בשם אית'ריום הוא הבלוקצ'יין שיישם את המזלוג הקשיח ושינה את ההיסטוריה של הרשת – ואת ההיסטוריה של הבלוקצ'יין בכללותה.

אית'ריום (ETH) - אית'ריום קלאסיק (ETC)

איך רשת אית'ריום עובדת

בתחילת דרכו, אית'ריום עבד באמצעות מנגנון הוכחת העבודה.
בדף הלבן צוין כי אית'ריום משתמש בגרסה שונה של פרוטוקול "Greedy Heaviest Observed Subtree" (GHOST) כדי להבחין בין שרשרת הבסיס "הארוכה ביותר" (השרשרת עם הגיבוי המצטבר ביותר של הוכחת עבודה) לבין מזלוגים.

Nakamoto Consensus, היישום המשמש את ביטקוין (BTC) ומזלגותיו, בעייתי ברשתות עם זמני אישור מהירים (זמני בלוקים) כמו אית'ריום.
זמני הבלוקים מהירים מובילים לבזבוז כוח עבודה, מה שיכול לפצל משאבי כרייה ולהפחית את אבטחת הרשת הכוללת.
זמני אישור מואצים גם מגדילים את הסבירות שמאגר כרייה בודד יוכל להשיג את רוב ה-Hashpower בשרשרת נתונה.

כורי אית'ריום פתרו חידות חישוביות כדי ליצור בלוקים חדשים על ידי הפעלת האלגוריתם של Ethash Proof-of-Work (PoW).
בתהליך זה, כורים מתחרים על גילוי גיבוב חוקי, תוך שימוש בפונקציות ה-hash Keccak-256 ו- Keccak-512, כפי שהוגדרו על ידי אלגוריתם התאמת הקושי של אית'ריום.
בשונה מההתאמות הדו-שבועיות של ביטקוין, אית'ריום מחשב מחדש את רמת הקושי שלו בכל בלוק על סמך הזמן בין שני הבלוקים הקודמים.

המכונה הוירטואלית של אית'ריום

  הלב של רשת אית'ריום ידוע בשם Ethereum Virtual Machine (EVM), הוא החלק בפרוטוקול שמבצע עסקאות.
זוהי מכונה וירטואלית שלמה של Turing הכוללת שפה ספציפית "EVM bytecode", הכתובה בדרך כלל בשפה ברמה גבוהה יותר הנקראת Solidity.

כל פעולה ב-EVM דורשת מאמץ חישובי וזיכרון. מפעילי צומת אית'ריום וכורים מספקים משאבים נדירים אלה למפתחי יישומים ולמשתמשי רשת בתמורה לגז. פעולות שונות דורשות כמויות שונות של גז, והמשתמש יכול לציין כמה הוא מוכן לשלם ב-ETH עבור כל יחידת גז. כמות הגז הנדרשת לעסקה, יחד עם המחיר ששולם, הופכת לעלות העסקה.

מהוכחת העבודה להוכחת ההחזקה

במאי 2021, עמלת העסקאות הממוצעת של הרשת הגיעה לשיא של 71.72 דולר. בנוסף לעמלות הגז הגבוהות, הרשת סובלת גם מיכולת הרחבה נמוכה
(Scalability).
כדי לפתור בעיות אלו, צוות הפיתוח כבר החל בתהליך המעבר ל-ETH 2.0, והטמיע כמה שדרוגים לאורך הדרך, כולל המזלוג הקשיח של לונדון.

השדרוג הלונדוני עלה לאוויר באוגוסט 2021.
הוא כלל חמש הצעות לשיפור אית'ריום (EIP), והם: EIP-3529, EIP-3198, EIP-3541, ובעיקר EIP-1559 ו-EIP-3554.
 
EIP-1559 הוא ללא ספק השדרוג הפופולרי ביותר מבין כל ה-EIPs.
השדרוג של EIP-1559 מציג מנגנון שמשנה את אופן אומדן עמלות הגז ברשת אית'ריום.

לפני השדרוג, המשתמשים היו צריכים להשתתף במכירה פומבית פתוחה כדי שהעסקאות שלהם ייקלטו על ידי כורה.
תהליך זה ידוע כ"מכירה פומבית של מחיר ראשון", וכצפוי, המציע הגבוה ביותר זוכה.
 
עם EIP-1559, תהליך זה מטופל על ידי מערכת הצעות מחיר אוטומטית, וישנה "עמלת בסיס" מוגדרת עבור עסקאות שייכללו בבלוק הבא.
עמלה זו משתנה בהתאם למידת העומס ברשת. יתר על כן, משתמשים המעוניינים לזרז את העסקאות שלהם יכולים לשלם "עמלת עדיפות" לכורה עבור הכללה מהירה יותר.
 
EIP-1559 מציג גם מנגנון לשריפת עמלות. חלק מכל עמלת עסקה (עמלת הבסיס) נשרף ויוצא מהמחזור. זה נועד להוריד את ההיצע במחזור של אית'ר ומאפשר להעלות את ערך האסימון לאורך זמן.
 
פחות מחודשיים לאחר יישום השדרוג הלונדוני, הרשת שרפה אית'ר בשווי של יותר ממיליארד דולר.
אית'ריום (ETH) 2.0

בשנת 2022, אית'ריום תכננה לעבור להוכחת ההחזקה עם עדכון אית'ריום 2.0 שלה.
אפשרות זו הייתה קיימת במפת הדרכים של אית'ריום מאז הקמת הרשת ויראה מנגנון קונצנזוס חדש, כמו גם הצגת פיצול (Sharding) כפתרון להרחבה.
רשת אית'ריום הנוכחית תהפוך ל-Beacon Chain ותשמש שכבת יישוב לאינטראקציות חוזים חכמות ברשתות אחרות.

בינואר 2022, קרן אית'ריום הודיעה על ההחלטה להסיר את המינוח "אית'ריום 2.0" כדי "להציל את כל המשתמשים העתידיים מניווט במודל המנטלי המבלבל הזה". הם הסבירו כי המונחים שהוזכרו בעבר של "אית'ריום 1.0" יכוונו "שכבת הביצוע", בעוד אית'ריום 2.0 ייקרא "שכבת הקונצנזוס".
זה בסופו של דבר כדי לספק גרסה מדויקת יותר של מפת הדרכים של אית'ריום.

מיזוג את'ריום

בשנת 2022, אית'ריום שינתה את שם המעבר מהוכחת עבודה להוכחת הימור מאית'ריום 2.0 ל-The Merge.
המיזוג יצא לפועל ב-15 בספטמבר 2022, כשהמיזוג של רשת הבדיקות Goerli הושלם בהצלחה ב-11 באוגוסט 2022.

המיזוג מיישם מספר שינויים קריטיים באית'ריום. ראשית, הוא ממזג את ה-PoW Ethereum mainnet הקיים עם Beacon Chain, רשת PoS. יחד, שתי הרשתות יהוו את האית'ריום החדש להוכחת ההחזקה, שיורכב משכבת קונצנזוס ושכבת ביצוע. שכבת הקונצנזוס תסנכרן את מצב השרשרת ברחבי הרשת, בעוד שכבת הביצוע מטפלת בעסקאות ובייצור בלוק.

שנית, המיזוג מפחית משמעותית את הנפקת ה-ETH. המונח זכה לכינוי "החצייה המשולשת" בקריצה לחציית הביטקוין, מכיוון שהמיזוג מפחית את הנפקת ה-ETH ב-90%. עם יותר מ-14 מיליון ETH שנמצאים כבר בסטייקינג, ETH יכול מאוד להפוך לדפלציוני לאחר המעבר.
יתרה מכך, המשתתפים צפויים להרוויח בין 8% ל-12% שיעור אחוז שנתי (APR) בתחזיות הנוכחיות.
Staked ETH לא יהיה ניתן למשיכה מיד לאחר המיזוג – הוא יופעל רק לאחר השדרוג בשנגחאי, המוערך כעבור 6 עד 12 חודשים.

המיזוג לא יגדיל את תפוקת העסקאות או יפחית את עמלות הגז, מכיוון שקצב ייצור הבלוק נשאר כמעט זהה על 12 שניות (כרגע 13 שניות).

מטבע ETH

אית'ר (ETH) הינו האסימון המשמש ברשת אית'ריום. ניתן בעזרתו לשלם על עמלות הגז וכעת, לאחר המעבר של אית'ריום להוכחת ההחזקה – ניתן לבצע סטייקינג בעזרת ETH.
לאסימון אית'ר אין היצע כולל, מה שאומר שניתן להנפיק אסימונים ללא הגבלה והוא אינפלציוני.

עם זאת, עם הצגת ה-EIP-1559, עמלות הבסיס המשמשות בעסקאות נשרפים, מה שמוציא את ה-ETH מהמחזור.
המשמעות היא שפעילות גבוהה יותר ברשת תוביל לשרוף יותר ETH. יש לזה פוטנציאל להפוך את אית'ריום לדפלציוני.

מטבע אית'ריום (ETH)

אירוע הפצת האסימונים שנוהל על ידי קרן אית'ריום, נמכרו כ-60 מיליון אית'ר (80% מהאספקה הראשונית של 72 מיליון ETH) לציבור. 

עם זאת, האית'ר שנרכש על ידי משקיעים בגיוס המונים לא היה שמיש או ניתן להעברה לפני השקת בלוק בראשית ב-31 ביולי 2015.

3,700 BTC גויסו ב-12 השעות הראשונות של המכירה.
מעל 25,000 BTC גויסו בשבועיים הראשונים.
המכירה אפשרה בסופו של דבר לקרן אית'ריום לגייס מעל 31,000 BTC, שווה ערך ל-18.3 מיליון דולר.

שאר ה-12 מיליון ETH (20% מהאספקה הראשונית) הוקצו לקרן ולתורמים מוקדמים של אית'ריום. מהאית'ר שנשלח לקרן:

  • 3 מיליון הוקצו לתרומה לטווח ארוך
  • 6 מיליון חולקו בין 85 מפתחים שתרמו לפני מכירת ההמונים
  • 3 מיליון נועדו ל"תוכנית רכישת מפתחים" שהעניקה למפתחי אית'ריום את הזכות לרכוש אית'ר במחירי מכירת קהל.

איפה קונים ETH

ניתן לרכוש את מטבע ETH בכל זירות המסחר הגדולות בעולם, כולל – בינאנס, קוקוין, Kraken ו-Coinbase.

שאלות נפוצות

המחיר של איתריום דינאמי ומשתנה בהתאם לביקוש והיצע.
ניתן לעקוב אחרי המחיר של איתריום כאן

ניתן לרכוש איתריום בבורסות קריפטו פופולריות כמו בינאנס, קוקוין ו-OKX.

ניתן למכור איתריום דרך חלפנים ישראליים או לאנשים פרטיים.
למדריך המלא למכירת איתריום

איתריום קלאסיק הוא מזלוג קשיח של רשת איתריום בעקבות הפריצה ל-DAO בשנת 2016.

אהבתם את הסקירה? עקבו אחרינו ברשתות החברתיות לתכנים נוספים
Scroll to Top