עולם הקריפטו

הגרף (GRT) The Graph

הגרף - תמונה ראשית

הגרף הוא פרוטוקול אינדקס לשאילתת נתונים עבור רשתות כמו אית'ריום ו-IPFS, המניע יישומים רבים הן ב-DeFi והן במערכת האקולוגית הרחבה יותר של Web3.
מפתחים בונים יישומים עם ממשקי API פתוחים הנקראים תת-גרפים כדי לגשת בקלות לנתונים על השרשרת שמוסיפים לאינדקס על ידי רשת של מפעילי צמתים.

איך הכל התחיל

The Graph נוסדה בשנת 2018 על ידי יניב טל – מייסד שותף, בעל תואר בהנדסת חשמל ומוביל הפרויקט, ברנדון רמירז – מייסד שותף, בעל תואר ברובוטיקה ומוביל המחקר ויאניס פולמן – מייסד שותף, בעל תואר במדעי המחשב ומוביל הטכנולוגיה.

למייסדים יש רקע הנדסאי ועבדו יחד 5-8 שנים.
טל ורמירז למדו הנדסת חשמל ב-USC ועבדו יחד בחברת MuleSoft, חברת כלי מפתחי API.

בעבר הם הקימו יחד סטארט-אפ של כלי מפתחים והקדישו חלק נכבד מהקריירה שלהם לעבודה כדי לייעל את ה-API. בסטארט-אפ האחרון שלהם, המייסדים בנו מסגרת מותאמת אישית על מסד נתונים בלתי ניתן לשינוי בשם Datomic. הגרף נולד מתוך חזון זה כדי ליצור ממשקי API בלתי ניתנים לשינוי וגישה לנתונים, תוך שימוש בשפת השאילתות GraphQL.

הפרויקט הושק במקור ברשת אית'ריום, אך במהרה הבין הצוות כמה קשה זה ליצור dApps חדשים באית'ריום.
יחד עם הצוות שלו יצר יניב טל את The Graph עם הרעיון לעצב ולהשיק את אפליקציית האינדקס והשאילתות המבוזרת הראשונה. 

הגרף מנתח ואוסף נתוני בלוקצ'יין לפני שמאגר אותם במדדים שונים, הנקראים Subgraphs (תת-גרף), ומאפשר לכל אפליקציה לשלוח שאילתה לפרוטוקול שלה ולקבל מענה מיידי. 
שאילתות מועלות על ידי dapps דרך GraphQL, שפה בשימוש נרחב שנוצרה במקור על ידי פייסבוק כדי לאסוף נתונים עבור עדכון פיד החדשות של משתמש.

מייסדי הגרף
מייסדי פרויקט The Graph - יניב טל, ברנדון רמירז ויאניס פולמן.

איך רשת הגרף עובדת

מפתחים בונים יישומים עם ממשקי API פתוחים הנקראים תת-גרפים כדי לגשת בקלות לנתונים על השרשרת שמוסיפים לאינדקס על ידי רשת של מפעילי צמתים.

תת-גרפים הם קוד פתוח כך שכל אחד יכול להשתמש בממשקי ה-API כדי לבנות יישומים מבוזרים.
יישומי אית'ריום רבים כבר בנו תת-גרפים ומשתמשים בהם היום, כולל: יוניסוואפ, ENS, דיסנטרלנד, USDC ועוד.

תת-גרף מוגדר על ידי תת-גרף גלוי, שאינו ניתן לשינוי ומאוחסן ב-IPFS – שכבת האחסון המבוזרת של פיילקוין.

ישנם 4 תפקידים שונים ב-The Graph, כולל מפתחי אינדקס, משגיחים, מאצילים וצרכנים.

משגיחים – Curator

משגיחים הם מפתחי תת-גרפים, צרכני נתונים או חברי קהילה שמאותתים לאינדקסים אילו ממשקי API צריכים להיות מודפסים על ידי The Graph.
הם משתמשים בידע שלהם על מערכת הבלוקצ'יין, היישומים והצרכנים כדי לזהות את מקורות הנתונים המהימנים ביותר.

מפתחי אינדקס – Indexer

מפתחי אינדקס הם מפעילי צומת ב-The Graph Network המחזיקים באסימון GRT על מנת לספק שירותי אינדקס ועיבוד שאילתות. המפתחים מרוויחים עמלות שאילתות ותגמולי אינדקס עבור השירותים שלהם.

מאצילים – Delegator

מאצילים הם אנשים שרוצים לתרום לאבטחת הרשת אבל לא רוצים להפעיל צומת גרף בעצמם.
המאצילים תורמים על ידי האצלת GRT לאינדקסים קיימים, והם מרוויחים בתמורה חלק מעמלות השאילתה ותגמולי ההוספה. המאצילים בוחרים באינדקסים על סמך הביצועים שלהם על מדדים כמו תעריפי עמלות שאילתות, זמני פעילות, כמו גם פרמטרים של מאצילים כמו קיצוץ של עמלות ותגמולים מהאינדקס. 

צרכנים – Consumer

צרכנים הם משתמשי הקצה של The Graph שמבצעים שאילתות על תת-גרפים ומשלמים עמלות שאילתות לאינדקסים, המשגיחים והמאצילים.
סביר להניח שצרכנים יהיו מפתחים או פרויקטים בעצמם המכסים עמלות שאילתות עבור היישומים שלהם, כפי שהיו עושים עלויות AWS או שירותי ענן. עם זאת, יישומים מסוימים יעבירו עמלות שאילתות למשתמשים או יגדירו את העלות בעמלות המוצר. הצרכנים ישלמו עבור עמלות שאילתות באמצעות "שערים" או ארנקים שייבנו על גבי חוזי קוד פתוח ב-The Graph Network.

תפקידי הגרף

אינדקסים שמחזיקים ב-GRT פועלים בשוק שאילתות שבו הם מרוויחים עמלות שאילתות עבור שירותי אינדקס והגשת שאילתות לתת גרפים – כמו הגשת נתוני סחר של Uniswap ב-Uniswap.info.
המחיר של שאילתות אלו ייקבע על ידי אינדקסים וישתנה בהתאם לעלות לאינדקס של תת-גרף, הביקוש לשאילתות, כמות אותות המשגיחים ותעריף השוק עבור שאילתות בלוקצ'יין. מכיוון שצרכנים (כלומר אפליקציות) משלמים עבור שאילתות, העלות המצרפית צפויה להיות נמוכה בהרבה מהעלויות של הפעלת שרת ומסד נתונים.

מטבע הגרף - GRT

ל-GRT יש אספקה כוללת של 10,579,946,102 אסימונים.

GRT הוא אסימון מסוג ERC-20 והוא משמש לתשלום, הצבעה ועבודה שננעל על ידי משתתפי הפרוטוקול (אינדקסים, משגיחים ומאצילים) כדי לספק שירותי אינדקס לרשת.
מפתחי אינדקס פעילים, משגיחים ומאצילים יכולים להרוויח הכנסה מהרשת באופן פרופורציונלי לכמות העבודה שהם מבצעים ולהימור ב-GRT שלהם.

מטבע הגרף - GRT

The Graph גייסה סך של 69.6 מיליון דולר ב-7 סבבים.

ההתפלגות הראשונית של אסימוני GRT היא כדלקמן:

  • 16.52% למשקיעים מוקדמים
  • 17.32% למשקיעים
  • 23.24% לצוות ויועצים מוקדמים
  • 8.25% לחברת Edge & Node
  • 20.00% לקרן Graph 
  • 6.01% למכירת GRT
  • 3.00% תגמולים לרשת הבדיקות
  • 2.99% למענקי תכנית המשגיחים
  • 2.67% לתכניות חינוכיות ולפרסי באגים

איפה קונים GRT

ניתן לרכוש את אסימון GRT בכל זירות המסחר הגדולות בעולם, כולל – בינאנס, קוקוין, Kraken ו-Coinbase

Scroll to Top