עולם הקריפטו

רשת פיית' (PYTH) Pyth Network

רשת פיית' - תמונה ראשית

רשת פיית' (Pyth Network) היא מערכת של אורקל בלוקצ'יין שלוקחת נתוני מחירי קריפטו בעולם האמיתי ומוסיפה אותם לרשתות בלוקצ'יין.

מהו אורקל

אורקל הוא כלי בלוקצ'יין שאוסף נתונים ממקומות אחרים והופך אותם למידע שבלוקצ'יין יכול להבין. אורקל בלוקצ'יין הן מערכות צד שלישי שמתחברות לבלוקצ'יין, ומתפקדות בעצם כגשרים לנתונים.

בעיות אורקל מהדור הקודם

הנחת היסוד מאחורי אורקלים מדור קודם היא שכל הנתונים, כולל נתונים פיננסיים, זמינים באופן חופשי במרחב Web2.
לפי גישה זו, ספק האורקל פשוט צריך לתמרץ את המשתתפים ברשת להביא את הנתונים האלה, להגיע להסכמה ולספק אותם על השרשרת.

כך, רשת של צמתים תאסוף נתונים ממשאבים ציבוריים, כולל אגרגטורים האוספים נתונים של צד שלישי ממקורות שלא ידועים.
שיטה זו של מיקור נתונים עשויה לעבוד עבור מערכי נתונים ציבוריים כגון מזג אוויר או נתוני ספורט. עם זאת, כשמדובר בנתונים פיננסיים, האורקל חייב להתפשר על איכות הנתונים, העלויות והקנה מידה. יתר על כן, חלק מהנתונים הפיננסיים אינם ניתנים להפצה מחדש בחופשיות עקב חוקי הקניין הרוחני.

בשנת 2022 לבדה, הבורסות המסורתיות הגדולות ביותר הרוויחו 6.6 מיליארד דולר בסך הכל עבור עמלות נתונים בלבד.
מנויים למסופי נתונים מקצועיים כמו בלומברג עולים עשרות אלפי דולרים בשנה. אפילו בורסת הקריפטו קויינבייס החלה לגבות תשלום עבור נתוני שוק.
תעשיית הנתונים הפיננסיים פועלת כגן מוקף חומה.

אורקלים מהדור הקודם הציעו פתרון אלטרנטיבי שבו צמתים נושאים נתונים מנקודת קצה API לצריכה על השרשרת. בתכנון רשת זה, הצמתים חייבים לרכוש את הנתונים ממקורות צד ראשון או מתווכים אחרים לצורך שידור. רשתות אלו מוגבלות על ידי העלות, המהירויות ותבניות הפלט של הנתונים הנרכשים.

מודל זה יצר 3 בעיות עיקריות:

 1. מהירות: אורקלים לא התעדכנו מהר מספיק עבור מקרי שימוש פיננסיים רבים.
 2. מקור ואיכות: הנתונים היו אטומים והגיעו ממקורות מצטברים של צד שלישי.
 3. כיסוי וזמינות: למפתחים לא הייתה גישה לעדכוני המחירים הדרושים להם.

הפתרון של רשת פיית'

מתוך ההבנה כי נתונים פיננסיים הם בעלי ערך ואינם ניתנים להשגה באופן חופשי, רשת Pyth מתמרצת בעלים מקוריים של נתונים פיננסיים לתרום אותם ישירות לבלוקצ'יין.

ניתן להבין את ההבדלים בין אורקלי הדור הקודם לאורקל של רשת Pyth בעזרת המחשת הארכיטקטורה של שירות הזרמת מוזיקה.
רשתות אורקל מהדור הקודם דומות לנאפסטר, שבה רכישות תקליטורים מקבילות לצמתי רשת שרוכשים מופעים של המוזיקה המקורית ומפיצים אותה לאינטרנט של המאזינים.

נאפסטר התמודדה עם השלכות משפטיות קשות והתקפות ספאם בגלל המודל הזה. ספוטיפיי סיפקה פתרון יעיל שבו מוזיקאים וחברות תקליטים יכולים להזרים ישירות למנויים ולהרוויח מהכלכלה של הפלטפורמה. Pyth מקביל לספוטיפיי בהכרה ובתגמול שלה לבעלי קניין רוחני – במקרה זה, נתונים פיננסיים.

מכיוון שספקי הנתונים של Pyth הם הבעלים של הנתונים שהם תורמים, הנתונים הפיננסיים יכולים להיות מופצים בחופשיות על פני מרחב הבלוקצ'יין ומחוצה לו. מודל הפצת נתונים זה גם ממקסם את הגישה למידע ומסיר עלויות מתווכים עבור צרכני הנתונים.

איך רשת פיית' עובדת

חשוב להבין שרשת Pyth עצמה אינה מקור נתונים. ספקי נתונים מספקים נתונים לרשת ומשתמשים דורשים נתונים אלה.
פרוטוקול Pyth, כשוק מבוזר, מקבץ את הנתונים של ספקי הנתונים כהכנה למסירה ליישומים על פני מספר בלוקצ'יינים.

הרשת מבוססת על מספר מרכיבים, והם:

 • מפרסמים – ישויות כמו בורסות קריפטו וחברות מסחר המספקות עדכוני מחירים תכופים עבור נכסים פיננסיים שונים. לדוגמה, בורסה עשויה לפרסם מחירי BTC/USD, בעוד שחברת מסחר יכולה לספק את מחיר המניה של טסלה. האפקטיביות של רשת Pyth תלויה בדיוק ובמהירות של הנתונים ממפרסמים אלו.
 • אלגוריתם צבירה – רשת Pyth משתמשת באלגוריתם מתוחכם לצבירת נתונים. שיטה זו מחשבת חציון של המחירים, ונותנת משקל רב יותר למפרסמים הידועים בדייקנות ובסכומי הימור גבוהים יותר. גישה זו שומרת מפני מניפולציות, ומבטיחה שלמות נתונים ואמינות.
 • תמריצים כלכליים – למפרסמים יש מוטיבציה לספק נתונים באיכות גבוהה באמצעות תגמולים המקושרים לאיכות עדכוני המחירים שלהם. הם גם זוכים לחלק מעמלות הנתונים שמשלמים המשתמשים, תוך התאמה של האינטרסים שלהם עם מטרת הרשת של אספקת נתונים מדויקת.
 • עדכוני נתונים בזמן אמת – תכונה מרכזית היא קצב רענון הנתונים המהיר שלו, חיוני עבור יישומים הזקוקים למידע עדכני. תכונה זו מבססת את רשת Pyth כפתרון מוביל לנתונים פיננסיים בזמן אמת בסביבת הבלוקצ'יין.
תכונה חיונית נוספת של Pyth היא השיטה שלה לחיבור נתוני תמחור למרחב ה-DeFi.
האורקל הרב-שרשרת פועל באמצעות אפליקציה בשם Pythnet. כל מפרסם נתונים שעובד עם רשת Pyth מפעיל צומת אימות בשרשרת הוכחת הסמכות (PoA) של Pythnet. כל המחירים השונים מבעלי אתרים שונים מצטברים כדי ליצור מחיר הוגן אחד עבור הקריפטו. ארכיטקטורה צולבת שרשרת עובדת אז עם פרוטוקולי מסרים מבוזרים כדי לשלוח נתוני מחיר לכל שרשרת שמבקשת את הנתונים.

PYTH

PYTH הוא האסימון המקורי של רשת Pyth.
האסימון משחק תפקיד חשוב במערכת האקולוגית של רשת Pyth, כולל היערכות נתונים, חלוקת תגמולים וממשל.

ל-PYTH יש אספקה מקסימלית של 10,000,000,000 אסימונים.
מתוכם, 1,500,000,000 אסימונים נכנסו למחזור בהשקת הרשת כש-85% הנותרים ישוחררו במשך 42 חודשים לאחר ההשקה.

מטבע PYTH

חלוקת האסימונים היא כדקלמן:

 • תגמול לפרסמים: 22%
 • צמיחת המערכת אקולוגית: 52%
 • פיתוח פרוטוקול: 10%
 • מכירות פרטיות: 10%
 • קהילה והשקה: 6%

איפה קונים PYTH

ניתן לרכוש את אסימון PYTH בזירות המסחר  – Gate.io ,קוקוין, קראקן ו-OKX.

Scroll to Top