עולם הקריפטו

שוק שורי (Bull Market)

שוק שורי - תמונה ראשית

שוק שורי (Bull Market) היא תקופת זמן בה רוב המשקיעים קונים, הביקוש עולה על ההיצע, האמון בשוק גבוה והמחירים מתחילים לעלות.

מהו שוק שורי

המונח שוק שוורי, או שוק שורי מתייחס למגמת עלייה חזקה בשוק המציגה עליית מחירים משמעותית על פני תקופה קצרה יחסית.
בהשוואה לשווקים מסורתיים, שווקי מטבעות קריפטו קטנים יותר וכתוצאה מכך תנודתיים יותר. לכן, די נפוץ לראות עליות חזקות ועקביות, שבהן עליית מחירים של 40% תוך יום או יומיים היא די שכיחה.

למרות שניתן להשתמש במונח שוק שוורי באופן רופף כדי להתייחס לכל פעילות שוק חזקה, הוא משמש לעתים קרובות בשווקים מסורתיים כאשר מחיר הנכס עולה ב-20% או יותר מנקודת השפל הקודמת שלו. בעוד שעלייה של 20% במחירי השוק נחשבת לעתים קרובות כהתחלה של מגמה שורית, רוב הסימנים לשוק שוורי מתקרב אינם כה ברורים.

שוק שורי מתרחש בתקופה של צמיחה מתמשכת בשווקים הפיננסיים, המאופיינת בעליית מחירי הנכסים והגברת אמון המשקיעים.
בתעשיית הקריפטו, שוק שוורי מציג בדרך כלל את התכונות הבאות:

 • תמ"ג חזק.
 • שיעורי תעסוקה גבוהים.
 • ביקוש רב לנכסים.
 • סנטימנט חיובי בשוק.
 • עניין כללי במטבעות קריפטו בתקשורת המיינסטרים.
בנוסף לתכונות כלליות של שווקים, ישנם גם אירועים ספיציפיים שנוגעים לתחום הקריפטו אשר מהווים גורם לעליות במחירים.
דוגמה לאירוע כזה היא החצייה של ביטקוין. אחת לכ-4 שנים (210,000 במדויק) תגמול המשולם לכורים מצטמצם בחצי. היסטורית, מספר חודשים לאחר אירוע החצייה ישנה עלייה במחיר של ביטקוין עקב הפחתה בהיצע של BTC וביקוש גבוה יותר.

איך יודעים שהתחיל השוק השורי

לפעמים תחילתו של שוק שורי תופס את המשקיעים בהפתעה. קשה לדעת שהשוק השורי התחיל בזמן אמת ולרוב מזהים אותו רק בדיעבד.
אך למרות זאת, ישנם כמה מדדים שניתן לזהות באמצעותם אם השוק השורי התחיל.

 • דפוסי גרפים טכניים וקווי מגמה: בתחום הפיננסים, ניתוח טכני מתמקד בדפוסי תרשים ומגמות היסטוריות כדי לחזות את מסלול המחירים העתידי עבור קבוצת נכסים. לדוגמה, אנליסטים בוחנים לעתים קרובות קווי מגמה הנקראים "ממוצעים נעים" כדי לאשר אם מטבעות קריפטוגרפיים נמצאים בשוק שורי. ממוצע נע עוקב אחר המחיר החציוני של מטבע קריפטוגרפי לאורך תקופה מוגדרת (למשל, 50 הימים האחרונים, 100 הימים או 200 הימים האחרונים). כאשר העלות הממוצעת של מטבע קריפטוגרפי היא מעל מספר ממוצעים נעים, סביר להניח שהוא נמצא בשוק שורי.

 • עניין גובר בתקשורת המיינסטרים: כלי חדשות נוטים יותר לדווח על מטבעות קריפטוגרפיים ככל שהמחירים עולים, מה שמעודד עוד יותר את העניין הציבורי בנכסים דיגיטליים. זה גם נפוץ שחברות מטבעות קריפטו משקיעות בפרסום כדי לנצל את הסנטימנט השורי המתפשט.

 • נפחי מסחר גבוהים יותר בבורסות: נפח מודד כמה פעמים מטבע קריפטו נסחר בין קונים ומוכרים בכל יום בבורסה. מכיוון שיותר אנשים ממהרים לשוק במהלך ריצת שוורים, נפוץ לראות את מחזורי המסחר הממוצעים עולים.

 • אמון חזק יותר של סוחרים והחלטות מסוכנות יותר: בדרך כלל, סוחרים מוכנים להתרחק ממטבעות קריפטוגרפיים מבוססים כמו ביטקוין (BTC) ואית'ריום (ETH) במהלך ריצות שוריות כדי לחפש הזדמנויות רווחיות חדשות בפרויקטים פחות מוכרים.
  ניתן לזהות מגמה כזו כאשר אחוז הדומיננטיות של ביטקוין (BTC.D) יורד, מה שמציע על כך שיותר אנשים לוקחים רווחים מ-BTC ומתחילים לסחור באלטים.
  בנוסף, זה נפוץ לראות את מדד הפחד והחמדנות נשאר באזור "חמדנות" למשך זמן רב, דבר המצביע על סנטימנט חיובי במדיות החברתיות לגבי השוק.

 

כמה זמן נמשך השוק השורי

בניגוד לעליות מחירים קצרות ולא יציבות (כלומר "בועה"), שוק שורי מאופיין בצמיחה מתמשכת של הכלכלה.
במילים אחרות, המחירים צריכים להיות במגמת עלייה במשך לפחות מספר שבועות ברצף.

לכלכלנים רבים ישנם דעות שונות לגבי אורכו של השוק השורי.
היסטורית, בשוק המסורתי לפי מדד ה-S&P 500 שוק שורי נמשך כ-6 שנים.
כמובן שבקריפטו המצב הוא שונה לחלוטין. אנליסטים רבים מתקשים להעריך את אורכו של השוק השורי בקריפטו בגלל היותו תחום חדש ותנודתי מאוד, אך על פי רוב, שוק שורי בקריפטו נמשך לא יותר משנה.

משקיעי קריפטו רבים אוהבים להשתמש "בתיאוריית מחזור ה-4 שנים" כדי לנחש מתי מתחיל השוק השורי.
בתיאוריה זו, מחירי מטבעות הקריפטו עולים כחצי שנה-שנה לאחר אירוע החצייה של ביטקוין.
לאחר אירועי החצייה הקודמים ב-2012, 2016 ו-2020 מחירי המטבעות הדיגיטליים עלו במשך כשנה עד שהגיעו לשיא ומשם החלו בירידות לשלוש שנות חורף.

למרות הפופולריות של התיאוריה, הרעיון מאוד ספקולטיבי ואין הבטחה שביצועי עבר יחזרו על עצמם בעתיד.
התיאוריה מסתמכת על הרעיון שהביקוש לביטקוין תמיד יישאר ואף יגדל עם השנים.
בנוסף, אירועים נוספים יכולים להשפיע על תעשיית הקריפטו לרעה בתקופה זו ולהוכיח את התיאוריה כלא נכונה.

מהו שוק דובי

ההפך משוק שורי הוא שוק דובי, שמתקיים כאשר המשקיעים מרגישים פסימיים. ירידת מחירים (מגמה דובית) יוצרות סנטימנט שלילי בשוק וככל שהסוחרים מרגישים פחות בטוחים, הם נוטים למכור יותר ויותר, מה שגורם לירידת מחירים נוספת.

שוק דובי טיפוסי יכול להיות מופעל על ידי היחלשות יסודות כלכליים, כגון הקפאת עובדים, האטה בצמיחת החברות, שיעורי אינפלציה גבוהים, שיעורי אבטלה גבוהים והעלאת ריבית.

עבור רוב המשקיעים, האינדיקטורים השליליים הללו הם סימנים ראשוניים להיות קשובים לכלכלה מתכווצת. כתוצאה מכך, רבים יתחילו למכור נכסים תנודתיים יותר ולהכניס את כספיהם לנכסים יציבים יותר, כגון מתכות יקרות או אג"ח ממשלתיות. בניגוד לרצון למקסם רווחים, הם יעברו למצב שימור הון.

כתבנו כאן בהרחבה על מהו שוק דובי

אהבתם את המדריך? עקבו אחרינו ברשתות החברתיות לתכנים נוספים
Scroll to Top