עולם הקריפטו

פיילקוין (FIL) Filecoin

פיילקוין - תמונה ראשית

פיילקוין היא רשת אחסון נתונים מבוזרת המאפשרת למשתמשים למכור את עודפי האחסון שלהם בפלטפורמה פתוחה. היא פועלת כשכבת התמריץ והאבטחה עבור IPFS (InterPlanetary File System), רשת עמית לעמית לאחסון ושיתוף קבצי נתונים.

איך הכל התחיל

פיילקוין (FILE) פותחה בשנת 2014 על ידי מעבדות פרוטוקול, אותה ייסד חואן בנט, בוגר אוניברסיטת סטנפורד במדעי המחשב.
הרשת הראשית עלתה לאוויר באוקטובר 2020.

הפרויקט הוקם במטרה לספק חלופה לאחסון הנתונים הריכוזי שקיים כיום.

הטכנולוגיה שלה פועלת כשכבת תמריץ עבור מערכת העברת הקבצים עמית לעמית IPFS (InterPlanetary File System), המשתמשת במבני תוכן עם כתובות גיבוב כדי לאחסן נתונים במקום שרתים מרכזיים וכתובות IP. זה נועד להפחית עודף, להגביר את הקביעות ולשפר את היעילות.

הפרויקט שואף לבנות שכבה בסיסית לתשתית נתונים שיכולה לשמש גם בלוקצ'יין וגם ספקים מסורתיים, כמו Amazon Web Services (AWS) ו-Microsoft Azure. הפרויקט מתכנן להשיג מטרה זו על ידי יצירת שוק בו כל משתמש שיש לו קיבולת אחסון יכול להתחבר לרשת ויצירת היצע של אחסון לא בשימוש הן בחומרה לצרכן והן במרכזי נתונים של עסקים קיימים.

איך הרשת עובדת

הבלוקצ'יין של פיילקוין נבנה על גבי ה-IPFS ואינו מאחסן מידע בתוכו, אלא משמש כספר חשבונות לטראנזקציות של FIL והצגת היתרה של משתמשי הרשת.
בנוסף, הבלוקצ'יין שומר את הסכם האחסון בין הכורה, אשר מאחסן את הדאטה לבין הלקוח, המבקש לאחסן את המידע שלו.

פיילקוין משתמש בשני מנגנוני קונצנזוס:

הוכחת השכפול (Proof of Replication)

בהוכחת שכפול, כורה אחסון מוכיח שהוא מאחסן עותק, או העתק ייחודי פיזי של הנתונים. הוכחת שכפול מתרחשת רק פעם אחת, בזמן שהנתונים מאוחסנים לראשונה על ידי הכורה.

הוכחת זמן חופשי (Proof of SpaceTime)

בעוד שהוכחת השכפול מופעלת פעם אחת כדי להוכיח שכורה אחסן עותק ייחודי פיזי של הנתונים, הוכחה של Spacetime (PoSt) מופעלת שוב ושוב כדי להוכיח שהם ממשיכים להקדיש שטח אחסון לאותם הנתונים לאורך זמן.

בניגוד לכרייה בבלוקצ'יין אחרים המשתמשים בהוכחת העבודה, הכרייה בפיילקוין עובדת בצורה מעט שונה.
כדי לכרות בפיילקוין יש צורך בכונני אחסון, שכן העבודה של הכורים היא לאחסן את המידע. 

בנוסף, הכורים צריכים לנעול מטבעות FIL וזאת כדי למנוע פעילות לא ישרה מצידם (כמו מחיקה של המידע המאוחסן), דבר אשר יגרור לענישה (Slash).
כמות נעילת המטבעות היא יחסית לכמות האחסון שהכורה מספק ביחס לרשת כולה.

לדוגמא, אם הכורה מספק 1 טרה אחסון ללקוח והם מייצגים 1% מכלל האחסון ברשת, הכורה צריך לנעול 1% מסך המטבעות FIL אשר נעולים.

בתמורה, הכורים מקבלים תגמולים מיצירת בלוקים ועמלות המשולמות על ידי לקוחות המעוניינים לאחסן את המידע שלהם.
כמות התגמולים מיצירת בלוקים תלויה בכמות האחסון שהכורה מספק ביחס לכלל הרשת.

בהמשך לדוגמא הראשונה, אם כורה מספק אחסון המייצג 1% מכלל האחסון ברשת, התגמול שלו יהיה 1% מכלל תגמולי הרשת.

הוכחות כורים משמשות ליצירת רשת המבוססת על שלוש שיטות עיקריות, לשים, לקבל ולנהל (Put, Get, Manage). שיטות ה-put ו-get אחראיות להכנסת הנתונים לאחסון ולגישה אליהם לפי בקשת הלקוח, בהתאמה. שיטת הניהול אחראית לניהול השוק על ידי התאמת הזמנות קנייה ומכירה וכן ניהול מוניטין הקונה והמוכר בפלטפורמה

רשת פיילקוין

מטבע פיילקוין - FIL

תוך פרק זמן קצר בשנת 2017, Filecoin גייסה 52 מיליון דולר במכירה מוקדמת ולאחריה הנפקה ציבורית של 153 מיליון דולר באמצעות פלטפורמת CoinList. היא גייסה את הכספים הללו בשיטה חדשה יחסית הידועה בשם Simple Agreement for Future Tokens (SAFT). 

ה-SAFT הוא הסכם משפטי בהשראת ה-Simple Agreement for Future Equity (SAFE), שיזם Y Combinator. זה נותן למשקיעים מוסמכים הקצאת טוקנים ברגע שהרשת פעילה בתמורה להשקעה מראש.

מטבע פיילקוין - FIL

ל-FIL יש אספקה מקסימלית של שני מיליארד, מתוכם 600 מיליון הוקצו מראש בהתחלה על פי ההקצאות הבאות (אחוזים מבוססים על היצע מקסימלי):

  • 10.5% הוקצו למעבדות פרוטוקול עם הבשלה ליניארית של 6 שנים
  • 4.5% הוקצו לחבר צוות מעבדות פרוטוקול ולתורמים.
  • 7.5% הוקצו למשקיעי SAFT ב-2017.
  • 2.5% הוקצו לגיוס כספים עתידי או לפיתוח מערכות אקולוגיות.
  • 5% הוקצו לקרן Filecoin.

70% הנותרים מהאספקה הכוללת מוקצים לכורי פיילקוין וישוחררו לאורך זמן כדי לתגמל מתן שירות אחסון נתונים, תחזוקת הבלוקצ'יין, הפצת נתונים והפעלת יישומים.

איפה קונים FIL

ניתן לרכוש את מטבע FIL בזירות המסחר הגדולות בעולם, כולל – בינאנס, קוקוין, Kraken ו-Coinbase

סיכום

בניגוד לפרויקטים רבים בתחום, Filecoin באמת מנסה לשנות את העולם בעזרת הטכנולוגיה שלה.
הדרך של הפרויקט לא עוברת בצורה חלקה, אך קשה מאוד להאשים את צוות הפיתוח. הרבה מונח על הכתפיים כשרוצים להיות הראשונים שפועלים לשנות את העולם בתחום מסוים.
ככל שהשנים יעברו השימוש והצורך בטכנולוגיה מבוזרת לאיחסון מידע יהפוך לדבר שגרתי. 

האם Filecoin תהיה שם כדי לקצור את פירותיה?

Scroll to Top