עולם הקריפטו

ארוויב (AR) Arweave

ארוויב - תמונה ראשית

Arweave היא רשת אחסון מבוזרת השואפת להציע פלטפורמה לאחסון נתונים ללא הגבלה. הרשת מתארת את עצמה כ"כונן קשיח בבעלות קולקטיבית שלעולם לא שוכחת" ומארחת בעיקר את ה-permaweb – אינטרנט קבוע מבוזר עם מספר יישומים ופלטפורמות מונעות על ידי קהילה.

איך הכל התחיל

Arweave הוקמה על ידי סם וויליאמס וויליאם ג'ונס. וויליאמס הגיע לפרויקט עם ניסיון במערכות הפצה מבוזרות, לאחר שפיתח מערכת הפעלה בשם HydrOS כחלק מלימודיו, בעוד שההתמקדות של ג'ונס הייתה בתיאוריית הגרפים וברשתות עצביות. בעוד וויליאמס נשר מבית הספר לתואר שני כדי להתמקד בחברה, ג'ונס עזב את הפרויקט בשלב מוקדם באמצע 2018 והשלים את הדוקטורט שלו.

החברה, שנוסדה ב-2017 בשם Archain, מיתגה את עצמה ל-Arweave ב-2018 תוך כדי השלמת תוכנית החונכות של Techstars Berlin. 
המשימה של Arweave היא להפוך אחסון קבוע בעלות נמוכה למציאות. החברה שואפת להגשים את מטרתה עם רשת Arweave, מבנה נתונים מבוסס בלוק הנקרא "מארג בלוק" (Blockweave).

ה-blockweave של Arweave עומד בבסיס ה- Permaweb, מערך של נתונים, אתרים ויישומים שמתארחים ב-blockweave. 
מכיוון שפרוטוקול Arweave בנוי על גבי פרוטוקול HTTP, ה-permaweb נגיש באמצעות דפדפני אינטרנט מודרניים כמו Brave או Google Chrome.
במטרה לאחסן נתונים ברשת לנצח, פרוטוקול Arweave מאפשר לאנשים עם שטח פנוי בכונן הקשיח לאחסן נתונים בתמורה לאסימוני AR. 
Arweave צופה שעלות האחסון תמשיך לרדת ומשתמשת בנוסחה כדי לחשב כמה יעלה לאחסן פיסת נתונים מסוימת. ניתן למצוא את כל ההנחות של Arweave בנייר הצהוב שלה.

הרשת המרכזית של Arweave הושקה ביוני 2018 עם קבוצה של 1800 משתתפים שנבחרו בקפידה ממדינות שונות. 
לפני ההשקה, צוות Arweave גם ערך מכירת אסימון ראשונית המוגבלת לאנשים ברשימת ההיתרים.
בנובמבר 2019, Arweave השיגה סבב גיוס של 5 מיליון דולר מכמה חברות הון סיכון בתמורה ל-5 דולר באסימוני Arweave. 
שישה חודשים לאחר מכן, צוות Arweave גייס עוד 8.3 מיליון דולר בתמורה לאסימוני AR. עם זאת, לאחר סבב זה, הצוות הצהיר כי ישתמש בכספים החדשים כדי לתמרץ אימוץ וצמיחה של הקהילה.

למרות ש-Arweave נוסדה עם מנהיגות ריכוזית, היא השיקה בינואר 2020 ארגון אוטונומי מבוזר (DAO) המורכב מחברי קהילת ליבה כדי לקדם את הפיתוח וההרחבה של הרשת והמערכת האקולוגית שלה.

איך הרשת עובדת

הצוות הטמיע כמה טכנולוגיות ליבה עבור פרוטוקול Arweave, כולל blockweave, הוכחת גישה, wildfire, ו-blockshadows.

Arweave מתכוונת להשתמש בהוכחת הגישה (PoA) עבור מבנה נתוני ה-Blockweave שלה כדי להוכיח שהנתונים המאוחסנים בצורה מבוטחת לאורך זמן ברשת שלה.

הוכחת הגישה בוחרת באקראי בלוק קודם – המכונה בלוק ההחזרה (recall block) – ומחייבת שכורים יוכלו לספק נתונים ספציפיים מבלוק ההחזרה (למשל, ה-hash של רשימת הבלוקים) תהליך זה מתרחש עבור כל בלוק במנה Blockweave.

 

ארכיטקטורת צמתים 

הפרוטוקול מציג הבדלים למבנה הצומת של ביטקוין בכך שבו כל צומת מאחסן רשימת גיבוב של בלוק – רשימה של הגיבובים של כל הבלוקים הקודמים – שנועדה לאפשר אימות בלוקים ישנים. בנוסף, לצמתים יש רשימת ארנק המכילה רשימה של כל "הארנקים הפעילים" בפרוטוקול. 

Wildfire Arweave

מערכת שיתוף נתונים הנקראת "wildfire" לפיה צמתי Arweave מדורגים על סמך המהירות שבה כל צומת מגיב לבקשות ומקבל נתונים מצמתים אחרים ברשת. צמתים שלא מצליחים לשתף מידע במהירות יכולים להיות מוכנסים לרשימה השחורה מרשת Arweave לצמיתות. העיצוב נועד לתמרץ התנהגות טובה בקרב צמתים ברשת. 

Blockshadows

 בנוסף, Arweave מיישמת מערכת ניהול נתונים נוספת הנקראת "blockshadows" – תהליך שבו עסקאות מנותקות חלקית מהבלוקים לטובת שליחת צמתים אחרים בלבד בלוק מינימלי (הצל) המאפשר לצמתים אחרים ברשת ליצור מחדש את הבלוק מלא. Blockshadows מכילים גיבוב של רשימת הארנק, רשימת גיבוב ורשימת גיבוב עסקאות מהבלוק הנוכחי. 

Permaweb

היבט בולט נוסף של הרשת של Arweave הוא "permaweb" אשר יושב על גבי שכבת אחסון הנתונים של Arweave. ה-permaweb היא השכבה הניתנת לקריאה על ידי אדם המכילה את אוסף המסמכים והיישומים שהנתונים שלהם מאוחסנים לצמיתות בפרוטוקול Arweave. מכיוון שרשת Arweave בנויה על גבי פרוטוקול HTTP, לדפדפנים יש את היכולת לגשת למסמכים ויישומים של permaweb.

אסימון AR

משתמשים משלמים אסימוני AR כדי להוסיף נתונים לרשת Arweave, שם ניתן לגשת אליהם דרך דפדפני אינטרנט ב-permaweb של Arweave. משתמשים משלמים את העלות ש-Arweave חזתה שתספיק כדי לאחסן את הנתונים לנצח.

על פי הנייר הצהוב, ל-Arweave יש אספקת מקסימלית של 66 מיליון אסימוני AR.
55 מיליון AR הוטבעו כאשר בלוק היצירה (Genesis) של blockweave נוצר ביוני 2018, ו-11 מיליון נוספים יוכנסו בהדרגה כתגמולים בלוק.

Arweave ערכה אירוע מכירה מוקדמת באוגוסט 2017 בו נמכרו 10.8% מאספקת האסימון שנוצרה לראשונה, ושתי מכירות פומביות הושלמו במאי 2018 וביוני 2018 בהן נמכרו 7.1% ו-1.1% מהאספקה בהתאמה. 

החברה הקצתה תוספת נוספת:

  •  19.5% למכירה פרטית
  • 2.9% ליועצי פרויקטים
  • 13% לצוות (בכפוף לנעילה של חמש שנים  כש-20% משוחררים בשנה)
  • 19.1% לפיתוח מערכת אקולוגית
  • 26.5% לשימוש עתידי בפרויקט (בכפוף לנעילה של חמש שנים כש-20% משוחררים בשנה).

איפה קונים AR

ניתן לרכוש את אסימון AR בזירות המסחר הגדולות בעולם, כולל – בינאנס, קוקוין, Houbi ו-Gate.io

Scroll to Top