עולם הקריפטו

לייטקוין (LTC) Litecoin

לייטקוין - תמונה ראשית

לייטקוין הוא מזלוג (Fork) של בסיס הקוד של ביטקוין עם זמני חתימה והיצע גדולים פי ארבעה. הפרויקט רואה עצמו משלים לביטקוין ככסף לזהב של ביטקוין. הוא משמש לעתים קרובות כ-testnet מדומה עבור ביטקוין, המאמצת שינויי פרוטוקולים חדשים לפני שהם נפרסים בביטקוין.

איך הכל התחיל

לייטקוין Litecoin (LTC) הוא מטבע קריפטוגרפי שנועד לספק תשלומים מהירים, מאובטחים ובעלות נמוכה על ידי מינוף המאפיינים הייחודיים של טכנולוגיית הבלוקצ'יין.

הפרויקט נוצר באוקטובר 2011 על ידי צ'ארלי לי, הידוע גם בשם "צ'וקובו", הוא כורה ביטקוין מוקדם ומדען מחשבים, שהיה מהנדס תוכנה לשעבר של גוגל. בנוסף, צ'רלי לי מילא את תפקיד מנהל ההנדסה ב-Coinbase בין 2015 ל-2017. 

כיום, צ'רלי לי הוא תומך גלוי של מטבעות קריפטוגרפים והוא המנהל של קרן Litecoin – ארגון ללא מטרות רווח הפועל לצד צוות Litecoin Core Development כדי לסייע בקידום הפרויקט.

לייטקוין הוא מזלוג (Fork) של קוד הבסיס של ביטקוין, והוא נוצר כדי להיות "גרסת לייט של ביטקוין", אך עם מספר שינויים, כמו: זמני חתימת בלוקים, אספקה כוללת, אלגוריתם גיבוב והפצה ראשונית, מה שהופך אותו למתאים למיקרו עסקאות.

הפרויקט שואף לשמור על ההיבטים הטובים ביותר של ביטקוין תוך ביצוע כמה אופטימיזציות לשימוש בו כאמצעי החלפה.

איך רשת לייטקוין עובדת

פרוטוקול לייטקוין הוא ספר חשבונות מבוזר עם חותמת זמן של העברות פלט עסקאות שלא בוצעו (UTXO) המאוחסנות בשרשרת הוספה בלבד של בלוקי נתונים בנפח 1MB. רשת של צמתים כרייה וכלכליים שומרת על בלוקצ'יין זה על ידי אימות, הפצה ותחרות על הכללת עסקאות ממתינות (Memepool) בבלוקים חדשים. 

Litecoin משתמש ב-Nakamoto Consensus לפיו השרשרת התקפה היא השרשרת הארוכה ביותר עם הוכחת העבודה המצטברת ביותר.

קונצנזוס בלייטקוין, ומערכות אחרות המשתמשות ב-Nakamoto Conensus, הוא הסתברותי מכיוון שתמיד יש סיכוי ששרשרת מתחרה חדשה וארוכה יותר תוכל לצוץ עם הוכחות עבודה מצטברות יותר, שתבטל את התוקף של השרשרת הנוכחית.

כורים פותרים חידות חישוביות כדי ליצור בלוקים חדשים באמצעות אלגוריתם Scypt. בתהליך זה, כורים מתחרים על יצירת hash פחות ממספר היעד שנקבע על ידי אלגוריתם התאמת הקושי של לייטקוין.

בדומה לביטקוין, רמת הקושי היעד מותאמת בכל 2016 בלוקים; עם זאת, בשל זמני החתימה של Litecoin של 2.5 דקות, רמת הקושי של לייטקוין מסתגלת מהר יותר מזו של ביטקוין.

Litecoin יישם במקור את אלגוריתם Scrypt עבור תכונותיו עתירי הזיכרון, מה שהפך אותו לעמיד יותר בפני ASICs; עם זאת, עם הזמן המאפיינים העמידים ל-ASIC של לייטקוין נשחקו כאשר פותחו ASIC בעלי יכולת Scrypt. 

ככל שהכרייה הפכה תחרותית יותר, הכרייה נעשית כעת בבריכות כרייה שבהם המשתתפים תורמים כוח Hash לבריכה ומקבלים חלק יחסי מהרווחים.

מטבע לייטקוין - LTC

מטבע לייטקוין - LTC

LTC משמש כמטבע ברשת Litecoin. ניתן להשתמש ב-LTC עבור תשלומי עמית לעמית ואחסון ערך בתוך רשת לייטקוין. 
Litecoin שואפת להציע זמני אישור מהירים יותר מאשר ביטקוין. עם זאת, בדומה לביטקוין, לייטקוין מתכננת להשתמש בפתרונות שכבה 2 כמו רשת ברק.

הכמות הכוללת של LTC היא 84 מיליון (פי 4 מביטקוין). קרן לייטקוין העריכה לאחרונה שיעברו הרבה יותר מ-100 שנים עד הכרייה של המטבע האחרון.
ההשקה של המטבע הייתה הוגנת מלבד 150 מטבעות שנכרו בשלושת הבלוקים הראשונים.

Litecoin הוא אחד ממטבעות הקריפטו המקובלים, ויותר מ-2,000 סוחרים וחנויות מקבלים כעת LTC ברחבי העולם.

איפה קונים LTC

ניתן לרכוש את מטבע LTC בזירות המסחר הגדולות בעולם, כולל – בינאנס, קוקוין, Kraken ו-Coinbase

Scroll to Top