עולם הקריפטו

פרוטוקול מינה (MINA) Mina Protocol

פרוטוקול מינה היא פלטפורמת חוזים חכמה "קלת משקל" עם שאיפות להיות מערכת תשלומים גלובלית. מטרתה היא לטפל בבעיות המדרגיות הקיימות בבלוקצ'יין כיום, כאשר העלות לאימות הבלוקצ'יין גדלה באופן יחסי עם תפוקת העסקאות הכוללת.

איך הכל התחיל

הפרויקט החל באמצע 2017 על ידי אוון שפירו ואיזאק מקלר שרצו ליצור פרוטוקול שיכול להיות ביעילות גם מבוזר וניתן להרחבה. 
איזאק למד קריפטוגרפיה בברקלי לדוקטורט באותה תקופה ולמד על zkSNARKs.

התזה שלהם טענה שקשה למשתמש הקצה הממוצע לגשת לאית'ריום מבלי לסמוך על צד שלישי שמנהל צומת מלא. מפתחי אית'ריום נוטים להשתמש בשירותים כמו Infura או Alchemy לפיתוח אפליקציות. 
o(1) מעבדות, חברת הפיתוח שמאחורי Mina, ראתה באלה נקודות ריכוזיות שהופכות את הבלוקצ'יין הבסיסי לפחות אמין ויוצרות ממשק משתמש וחוויית מפתח ייחודיים. הצוות רצה לשמור על עלויות אחסון נמוכות בפרוטוקול מינה כך שכל אחד יוכל להפעיל צומת מלא.

מינה משתמשת במנגנון הוכחת החזקה (PoS) הידוע בשם Ouroboros Praos כדי להגיע לקונצנזוס, שמתבסס על עבודה קודמת שפורסמה על ידי IOHK, אחת החברות המפתחות את Cardano. זה תוכנן להיות פשוט ולאפשר לכל אחד להשתתף באופן פרופורציונלי לסכום ההימור בפרוטוקול. 
דרישות רוחב הפס נמוכות כדי להקל על רמה גבוהה של הכללות.

ב-24 באוקטובר 2019, מפתחת בלוקצ'יין Corda R3 הגישה תביעה נגד מעבדות (o)1 על שם פרוטוקול Coda, בטענה שהוא דומה מדי לסימן המסחרי של Corda של R3. לאור התביעה שהוגשה, מעבדות o(1) מיתגה מחדש את הרשת למינה ב-29 בספטמבר 2020.

פרוטוקול מינה

איך הרשת עובדת

בדרך כלל ככל שגודל הבלוקצ'יין מתרחב, זה מכביד יותר ויותר לאמת נתונים על הבלוקצ'יין המוביל לריכוזיות של מאמתים. מינה מנסה להימנע ממגבלה זו על ידי שימוש במה שהצוות מכנה בלוקצ'יין תמציתי הדורש כמות קבועה של זמן ונתונים כדי לאמת את המצב הנוכחי (20 קילובייט/10 מילישניות).

Mina מפחיתה באופן דרמטי את כמות הנתונים שכל משתמש צריך להוריד. במקום לאמת את כל השרשרת מתחילת הזמן, המשתתפים מאמתים באופן מלא את הרשת והעסקאות באמצעות הוכחות רקורסיביות אפס ידע (או zk-SNARKs). 
צמתים יכולים אז לאחסן את ההוכחה הקטנה, בניגוד לשרשרת כולה. ומכיוון שמדובר בגודל עקבי, Mina נשארת נגישה – גם כשהיא מתרחבת למשתמשים רבים וצוברת נתוני עסקאות של שנים.

איך zk-SNARKs עובדים?

הם לוכדים את המצב של הבלוקצ'יין כולו כצילום מצב קל ושולחים את זה מסביב – במקום השרשרת עצמה. זה כמו לשלוח לחבר שלך גלויה של פיל, במקום פיל חי ענקי. 
כאשר הבלוק הבא ברשת נוצר, הוא מצלם תמונת מצב של עצמו – עם תמונת המצב הקודם של הבלוקצ'יין כרקע. התמונה החדשה הזו תשמש בתורה כרקע לבלוק הבא, וכן הלאה וכן הלאה. למרבה הפלא, למרות שהוא יכול להכיל הוכחות לכמות אינסופית של מידע, תמונת המצב נשארת תמיד באותו גודל.

זה מאפשר לפרוטוקול מינה להגדיל את קנה המידה לאלפי עסקאות בשנייה ודורש פחות משאבים לתחזק מבלקוצ'יין של הוכחות עבודה.

Mina דומה לביטקוין, מלבד אופן הטיפול בעסקאות, אך משתמשת גם במודל החשבון המשמש באית'ריום.
מבחינה זו, ההבדל בין ביטקוין לאתריום הוא שמצב הבלוקצ'יין של ביטקוין מכיל רשימה של מטבעות שטרם הוצאו, בעוד שמצבו של אית'ריום מורכב מיתרות בחשבון.

מינה משתמשת ב-Ouroboros Samasika, סוג של מנגנון PoS שתוכנן במיוחד עבור רשתות מבוזרות תמציתיות מכיוון שהוא מספק אתחול בלוק בראשית.
בלוקצ'יין תמציתיים מכילים שתי פונקציות עיקריות: אימות ועדכון. האימות נוגע בקונצנזוס, סיכום בלוקצ'יין ובלוקים, בעוד שפונקציית העדכון מקיימת אינטראקציה עם קונצנזוס וסיכום שרשרת.
מלבד ההטמעות לעיל, הפרויקט משתמש במצב סריקה מקביל כדי לייעל את מהירות עיבוד העסקאות, שפועל על ידי קיבוץ בלוקים לא מוכחים והקצאת התהליך למוכיחים מקבילים.

אסימון MINA

ל-MINA יש היצע כולל של 824,104,972 אסימונים.
MINA משמש לתשלום עבור עסקאות ומוטבעים כדי לשלם ליצרני בלוקים עבור יצירת בלוקים חדשים.

מטבע פרוטוקול מינה

o(1) מעבדות גייסו 3.5 מיליון דולר במימון ראשוני במאי 2018 כדי להתחיל בפיתוח של Mina (שנקרא אז Coda Protocol), כמו גם סבב המשך של 15 מיליון דולר באפריל 2019. 

ב-24 במרץ 2020, השיקה מינה את Genesis, תוכנית סמלית המכינה את המשתתפים להפוך ליצרני הבלוקים הראשונים של הרשת ומבטיחה ביזור גבוה עם השקת הרשת המרכזית.

1,000 חברי מייסדי Genesis נבחרו לקבל הפצה של 66,000 אסימוני מינה על ידי השלמת אתגרים ברשת הבדיקות (Testnet) כדי לסייע בחיזוק הרשת. כשהרשת המרכזית עלתה לאוויר ב-23 במרץ 2021, חברי המייסדים של ג'נסיס היוו את יצרני הבלוקים הראשוניים של הרשת, כי יהיה להם את הידע הנדרש כדי להמר על אסימונים.

איפה קונים MINA

ניתן לרכוש את מטבע MINA בזירות המסחר הגדולות בעולם, כולל – בינאנס, Kraken ו-Coinbase

Scroll to Top