עולם הקריפטו

אלגורנד (ALGO) Algorand

אלגורנד - תמונה ראשית

אלגורנד היא פלטפורמת חוזים חכמה מאובטחת, מבוזרת וניתנת להרחבה המשתמשת במנגנון קונצנזוס בשם "הוכחת החזקה טהורה" (PPoS).

איך הכל התחיל

אלגורנד נוסדה בשנת 2017 על ידי סילביו מקאלי, פרופסור למדעי המחשב במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT). מקאלי זכה בפרס טיורינג (בשנת 2012) על תרומתו הבסיסית לתיאוריה ולפרקטיקה של חישוב דו-צדדי מאובטח, מזומן אלקטרוני, מטבעות קריפטוגרפיים ופרוטוקולי בלוקצ'יין.

זה הופך אותו לאחד היוצרים המובילים של קריפטו בעולם.

אלגורנד הוא פרוטוקול בלוקצ'יין עם מנגנון הוכחת החזקה טהורה (PPoS). בניגוד למנגנוני קונצנזוס מהדור הראשון, הטכנולוגיה של אלגורנד חותמת בלוקים בשניות ומטרתה לספק סופיות עסקה מיידית תוך מניעת מזלגות. 
אלגורנד לא מתגמל את המאמתים באסימונים חדשים שהוטבעו.

הרשת המרכזית של אלגורנד עלתה לאוויר ביוני 2019 ולמרות שהפרויקט עדיין בשלבי פיתוח, כל תכונות הליבה והפונקציונליות הושלמו. 

מייסד אלגורנד
סילביו מיקאלי, מייסד אלגורנד

איך רשת אלגורנד עובדת

אלגוראנד משתמש בהוכחה טהורה, שבה המאמתים אינם מתוגמלים ואינם בסיכון ל-Slash. זה הופך להיות בלתי אפשרי עבור המיעוט לרמות ולא רציונלי עבור הרוב לרמות את המערכת, מכיוון שזה יפחית מערך האחזקות שלהם. 

אין גם נעילת אסימונים כך שלמשתמש יש את האסימונים שלו זמינים בכל עת. בלוקים נוצרים בשני שלבים שבהם אסימון בודד נבחר באקראי והבעלים שלו מציע את הבלוק הבא. לאחר מכן, 1000 אסימונים אקראיים נבחרים עם בעליהם ואז מאשרים את הבלוק שהוצע על ידי המשתמש הראשון.

שלבים אלה מובטחים על ידי פרוטוקול הליבה הנקרא הסכם ביזנטי בינארי, או הסכם ביזנטי ★ ('כוכב'), הכולל את ההתקדמות הבאה:

  1. מיון קריפטוגרפי (בחירה עצמית) כדי למנוע מיריב לכוון לחברי ועדה, BA★ משתמשת בפונקציות אקראיות ניתנות לאימות (VRFs) כדי לבחור באקראי חברי ועדה באופן פרטי ולא אינטראקטיבי.
  2. יכולת החלפה של המשתתפים. BA★ מקל על יריב המכוון לחבר ועדה על ידי דרישה מחברי הועדה לדבר פעם אחת בלבד, ובכך הופך ללא רלוונטי עבור BA★.

ממשל On-Chain

אלגורנד מציגה גם גישה מבוססת קונצנזוס להצעות לעדכון פרוטוקולים. חברי הקהילה יכולים לפרסם שינויים בקוד ברשת, ובעלי עניין יכולים להשתמש במודל הקונצנזוס Pure Proof-of-Stake (PPoS) כדי להצביע אם לקבל או לדחות את השינויים. 
 
למשתמשים ניתנת היכולת הנוספת להגיע לקונצנזוס על הפרמטרים בעקבות תוצאה נתונה.
לדוגמה, אם הצעה מתקבלת, חברי הקהילה קובעים ביחד איזה עדכון ליישם בבלוק. כל משתמש יכול להשתתף במערכת הממשל של אלגורנד.
 
נכון לעכשיו, צוות Algorand בונה ומשחרר שדרוגי פרוטוקולים. אבל כפי שתואר בגישה המבוססת על קונצנזוס לעיל, מפעילי הצמתים קובעים בסופו של דבר אם לקבל או לדחות את שינויי הקוד. 
 
ברגע שאלגורנד משחררת שדרוג פרוטוקול, לפחות 90% מצמתי הרשת חייבים לאשר את השינוי (נעשה פשוט על ידי שדרוג הצומת שלהם) לפני ששינויי הקוד ייחשבו פעילים (כלומר, יהיו נגישים למשתמשים ולמפתחים). 
 
אם יאושרו, לצמתי הרשת הנותרים יש תקופת חסד של 140,000 בלוקים (בערך שבעה ימים) להשלמת השדרוג לפני "התחילות" (אין אפשרות להסתנכרן עם) הרשת. "חלון נדרש שדרוג" זה גדל לאחרונה מ-10,000 בלוקים ל-140,000 בלוקים עם ההפעלה של Algorand v2.0.2
רשת אלגורנד
מקור: Binance Research

מטבע אלגורנד - ALGO

ALGO הוא הטוקן המקורי של אלגורנד ומרכיב מרכזי ברשת שלה. ההטבות הניתנות לאימות ליצירת בלוקים מחולקות ומפוזרות בין כל מחזיקי המטבעות, במקום להיות מוענקות רק ליצרני בלוקים, כחלק מארכיטקטורת הפרוטוקול הייחודית של אלגורנד.

ל-ALGO יש אספקה מקסימלית של 10 מיליארד טוקנים.

מטבע אלגורנד - ALGO

אלגורנד ביצעה שלושה סבבי גיוס בין 2018-2019 ובהם הצליחה לגייס מעל 126 מיליון דולר. 

סיום המכירה עלה בקנה אחד עם השקת ה-mainnet של אלגורנד, שיצרה 10 מיליארד ALGOs בראשית. 

סך של 2.5 מיליארד אסימוני ALGO (25% מהאספקה הראשונית) הוענקו למייסדים ולקרן Algorand כדי לתמוך בהמשך פיתוח פרוטוקולים.
שאר ה-ALGO יחולקו באמצעות תגמולים, מענקים ומכירות פומביות כמפורט בסעיף עקומת ההיצע.

איפה קונים ALGO

ניתן לרכוש את מטבע ALGO בכל זירות המסחר הגדולות בעולם, כולל – בינאנס, קוקוין, Kraken ו-Coinbase

Scroll to Top