עולם הקריפטו

מועדון היאכטות הקופים המשועממים (BAYC)

Bored Ape Yacht Club, הנקרא לעתים קרובות בשפה הרווחת Bored Apes או BAYC, הוא אוסף אסימונים לא ניתנים לשינוי (NFT) שנבנה על בלוקצ'יין אית'ריום. 
האוסף כולל תמונות פרופיל של קופי אדם מצוירים שנוצרו באופן פרוצדורלי על ידי אלגוריתם.

איך הכל התחיל

Yuga Labs פיתחה את מועדון היאכטות Bored Ape. הצוות מורכב מארבעה חברי ליבה עם שמות בדויים: גורדון גונר וגארגמל כמייסדים משותפים, ו-No Sass ו- Emperor Tomato Ketchup, שטיפלו בהיבטים הטכניים של BAYC. הם הופיעו בתחילה תחת שמות בדויים אלה בימים הראשונים של ההשקה. אבל חשיפת זהות המייסדים של BuzzFeed בפברואר 2022 הובילה את שני חברי הליבה האחרים לוותר גם על סטטוס הגלישה שלהם ולפרסם תמונות שלהם בטוויטר.

ארונוב הבהיר כי קופי אדם נבחרו כקמע עבור ה-NFT בגלל הביטוי cryptocurrency aping in, כלומר לקנות מטבע חדש או NFT עם נטישה, תוך סיכון סכום כסף משמעותי.

אוסף הניפטיז Bored Ape Yacht Club הושק באפריל 2021 וכלל 10,000 יצירות.

בזמן ההשקה, BAYC עלה 0.08 אית' (190$) וכל 10,000 ה-NFT's נמכרו בתוך 12 שעות.
נכון לדצמבר 2022, מחיר הרצפה הוא 69 ETH עם נפח מסחר של 695,034 ETH.
*(מחיר רצפה מתייחס לעלות המינימלית של NFT בתוך אוסף. ערך הדולר של BAYC כפוף למחיר ה-ETH.)

ברגע היסטורי בספטמבר 2021, סות'ביס, אחד מבתי המכירות הפומביות הגדולים בעולם, סגרה את המכרז המקוון שלה ל-101 Bored Ape Yacht Club  ב-24.4 מיליון דולר.

ארבעת המייסדים של BAYC לצד הקופים שלהם

YUGA LABS

Yuga Labs נוסדה בפברואר 2021 והתאגדה במדינת דלאוור בארה"ב והיא החברה מאחורי פרויקט BAYC.

ב-11 במרץ 2022, Yuga Labs רכשה את הקניין הרוחני של אוספי NFT מתחרים CryptoPunks ו-Meebits, מה שהעניק לה בעלות על המותג והלוגו של שני אוספי ה-NFT הללו.

  CryptoPunks הוא אחד מפרויקטי ה-NFT המוקדמים ביותר.
זה היה בין אוספי ה-NFT המוערכים ביותר בשוק ה-NFT OpenSea, עם נפח מסחר של מיליון ETH לפני שנמחק בפברואר 2022 בשל הפרת זכויות יוצרים.

צוות Yuga Labs גייס 450 מיליון דולר בסבב גיוס בהובלת חברת ההון סיכון Andreessen Horowitz, במרץ 2022, לפי שווי של 4 מיליארד דולר. 
ההון אמור לשמש להרחבת הפעילות של Yuga Labs ולהאצת צמיחת המותג. 

אוספי NFT אחרים ש-Yuga Labs התחילו הם Mutant Ape Yacht Club (MAYC) – ספין-אוף של BAYC – ו-Bored Ape Kennel Club.

מה הפך את הפרויקט לבעל ערך

ויכוחים רבים עלו סביב הפרויקט ובמרכזה השאלה; האם הקולקציה באמת שווה מיליונים.
יש הסבורים שהערכות השווי הגבוהות פשוט מבוססות על ספקולציות. אבל, למעשה, התועלת, נדירות והמלצות ממפורסמים העלו את ערכו של האוסף.

תועלת

אחד המאפיינים הייחודיים של אוסף Bored Ape, בהשוואה לאוספי NFT אחרים, הוא התועלת שלו. 
לבעלים של קופים משועממים יש גישה בלעדית לקבוצת דיסקורד פרטית שבה הם משוחחים ובונים מערכות יחסים עם חברי Bored Ape אחרים, כולל מפורסמים שבבעלותם Bored Ape. למחזיקי קופים יש גם גישה ל"חדר האמבטיה", המאפשרת להם לצייר כל 15 דקות על קיר חדר אמבטיה וירטואלי שמתפקד כלוח קהילה.

נדירות

מערך התכונות והאביזרים הייחודיים של BAYC משמשים למדידת ערכו. 
המונח "נדירות" מודד עד כמה יוצא דופן NFT בתוך אוסף עם מספר מוקצה. באוסף BAYC, יש יותר מ-170 תכונות, ולכל קוף עשויות להיות ארבע עד שבע תכונות שונות, כמו: רקע, בגדים, עגילים, עיניים, פרווה, כובע ופה.
 
ה-Bored Ape היקר ביותר באוסף, BAYC #8817, נמכר במכירה פומבית באוקטובר 2021 תמורת 3.4 מיליון דולר ב-Sotheby's Metaverse Marketplace, פלטפורמה מקוונת המוקדשת ל-NFT נדירים ויוצאי דופן. 
ל-BAYC #8817 הייתה תכונת פרווה זהב מוצק – מה שהופך אותו לזן נדיר יחסית של ה-NFT
מאפיינים נוספים של האסימון #8817 הם עגילי חישוק הכסף וצווארון הצמר.
 

המלצות מפורסמים

BAYC פיתתה כמה סלבריטאים ומותגים להחזיק בחלקים מקולקציית ה-NFT שלה. אדידס הוא אחד המותגים שתורמים להייפ סביב קולקציית NFT
אדידס השיקה את "Into the Metaverse", פריט האספנות הדיגיטלי המקורי שלה, בשיתוף עם Bored Ape Yacht Club, Gmoney ו-PUNKS Comic. בעקבות השותפות, BAYC העלתה בטוויטר תמונה של קוף משועמם לובש ז'קט של אדידס.
 
BAYC זכתה גם להתעניינות מצד מפורסמים שרכשו את ה-NFTs במחירים מנופחים. כמה מפורסמים בעלי פרופיל גבוה שמתהדרים ב-BAYC שלהם כוללים את מנחה "Tonight Show" ג'ימי פאלון, שקנה את Bored Ape #599; אלופי ה-NBA סטף קארי ושאקיל אוניל; הזמרים סנופ דוג, אמינם וג'סטין ביבר; ושחקן הכדורגל ניימאר ג'וניור.
 
נוסף לכך, בעלות על קוף משועמם נחשבת לסמל סטטוס בקרב אנשים רבים, סיבה מרכזית נוספת לכך שמחירו עולה בהתמדה מאז השקתו.
קוף #8817 - נמכר תמורת 3.4 מיליון דולר

מטבע APE

ApeCoin הוא אסימון מסוג ERC-20 המשמש במערכת האקולוגית של APE.

מחזיקי ApeCoin שולטים בעצמם באמצעות הממשל המבוזר ב-ApeCoin DAO, ומצביעים על האופן שבו יש להשתמש בקרן האקולוגית של ApeCoin DAO. קרן APE מנהלת הצעות המוסכמות על ידי בעלי ApeCoin.

ההיצע הכולל של ApeCoin הינו מיליארד אסימונים, כולם הוטבעו בבת אחת.

ApeCoin החלה להיסחר בשעות המוקדמות של 17 במרץ 2022 והופצה לראשונה לבעלי Bored Ape ו-Mutant Ape NFT, שקיבלו כ-10,000 ו-2,000 אסימונים בהתאמה.

ApeCoin (APE) הוא אסימון ממשל ושירות המעניק למחזיקיו גישה ל-ApeCoin DAO, קהילה מבוזרת של בוני Web3. בנוסף להשתתפות בממשל של ApeCoin, מחזיקי אסימונים יכולים לרכוש מוצרים ושירותים ולשלם עבור נכסים במשחק במשחקי Play to Earn.

החלטות שהתקבלו על ידי ApeCoin DAO מיושמות על ידי קרן APE, המשמשת כמנהלת של אסימון ApeCoin.

קרן APE קיבלה במתנה ניפטי 1 מתוך 1 על ידי Yuga Labs.
 Yuga Labs העבירה את כל הזכויות וההרשאות ל-NFT הזה וליצירות האמנות הבסיסיות שלו לקרן APE. חברי ApeCoin DAO יכולים להחליט כיצד נעשה שימוש בקניין הרוחני הזה.

איפה קונים APE

ניתן לרכוש את מטבע APE בכל זירות המסחר הגדולות בעולם, כולל – בינאנס, קוקוין, Kraken ו-Coinbase

Scroll to Top