עולם הקריפטו

גשרי בלוקצ'יין (Cross Chain Bridg)

גשרי בלוקצ'יין - תמונה ראשית

גשרי בלוקצ'יין הם יישומי תוכנה המאפשרים לעסקאות בין בלוקצ'יין שונים להתרחש. הם חלק חיוני בתהליך העברת מטבעות קריפטוגרפים, אסימונים לא ניתנים לשינוי (NFT) או נכסים דיגיטליים אחרים בין רשתות בלוקצ'יין,

גשרים חוצי שרשרת

גשרים חוצי שרשרת, הידועים גם כגשרי בלוקצ'יין, הם פרוטוקולי תשתית המחברים רשתות בלוקצ'יין עצמאיות ומאפשרים העברה חלקה של נכסים דיגיטליים מבלוקצ'יין אחד לאחר, ובכך מעצימים יכולת פעולה הדדית.

שרשראות בלוקים (Blockchains) הם מסדי נתונים מבוזרים המכילים תיעוד בלתי מעורער של כל העסקאות בהיסטוריה של אותה רשת בלוקצ'יין ספציפית. אמנם ישנם יתרונות רבים לשימוש בבלוקצ'יין, אך למעשה מדובר במערכות עצמאיות שאינן מקיימות אינטראקציה בדרך כלל עם בלוקצ'יין אחרים.

מערכת האקולוגית של הבלוקצ'יין הופכת יותר ויותר לרב-שרשרת, כאשר אפליקציות מבוזרות (dApps) פועלות על פני מספר רשתות בלוקצ'יין שונות, שלכל אחת מהן גישה ייחודית לאמון ואבטחה.
עם זאת, התפתחות זו יוצרת בעיה עבור המערכת האקולוגית הכוללת. מכיוון שבלוקצ'יין מקוריים לא בנויים לתקשורת צולבת שרשרת ישירה.

לדוגמה, לא ניתן להשתמש בביטקוין מקורי (BTC) ברשת אית'ריום, ולהפך, לא ניתן להשתמש באית'ר מקורי (ETH) ברשת הביטקוין.
לכן, המשתמשים בשתי המערכות האקולוגיות פועלים במנותק ואינם יכולים לתקשר זה עם זה בשרשרת.

כדי שמרחב הבלוקצ'יין יתפתח למערכת אקולוגית מרובת רשתות, יכולת פעולה הדדית (Interoperability) היא המפתח.

איך גשרי בלוקצ'יין עובדים

גישור שרשרת צולבת כולל בדרך כלל נעילה או שריפת נכסי קריפטו בשרשרת המקורית ופתיחה או הטבעה של נכסי הקריפטו בשרשרת החדשה באמצעות חוזה חכם.

במילים אחרות, רוב הגשרים חוצי השרשרת פועלים על ידי "עטיפה" (Wrapp) של אסימונים בחוזים חכמים והנפקתם ברשתות אחרות.

דוגמה מצוינת תהיה ביטקוין עטוף (WBTC), אסימון ERC-20 שמובטח באמצעות ביטקוין.

כדי לקבל WBTC ברשת אית'ריום, תחילה יש לנעול את הביטקוין ברשת הביטקוין ולאחר מכן ייווצר אחד ברשת אית'ריום באמצעות גשר חוצה שרשרת.
במקרה של WBTC, הגשר צולב השרשרת הזה מופעל על ידי חברה ריכוזית, כלומר ה-BTC הנעול ברשת הביטקוין מוחזק על ידי אפוטרופוס בשם BitGo.

ישנם 3 סוגי גשרי בלוקצ'יין שונים:

  • Burn and Mint (שריפה והטבעה)משתמש שורף נכסי קריפטו בשרשרת המקורית, ואותם נכסים מוטבעים בשרשרת החדשה.
  • Lock and Mint (נעילה והטבעה)משתמש נועל נכסי קריפטו בחוזה חכם על שרשרת אחת, ובמקביל, אסימונים עטופים יוטבעו בשרשרת השנייה כ-IOU. לעומת זאת, אסימונים עטופים בשרשרת היעד נשרפים כדי לפתוח את הנכסים המקוריים בשרשרת הראשונה.
  • Lock and Unlock (נעילה וביטול נעילה)משתמש נועל נכסי קריפטו בשרשרת הראשונה, אך לאחר מכן פותח את אותם נכסים במאגר נזילות בשרשרת החדשה.

גשרי בלוקצ'יין פופולריים

גשר בינאנס

מאפשר לכם להמיר נכסים דיגיטליים כמו BTC, ETH, LTC, LINK ועוד על ידי עטיפתם כאסימונים ב-BNB Smart Chain.
גשר זה חיוני בהבאת נזילות צולבת שרשרת למערכת האקולוגית של Binance.

גשר פוליגון

פרוטוקול חוצה שרשרת המאפשר העברת נכסים בין פוליגון ואית'ריום.
משתמשים יכולים להעביר אסימוני ERC-20 ו-NFT's מרשת אית'ריום לשרשראות שכבה שניה של פוליגון באמצעות שני פתרונות הגשרים הצולבים שלה: גשר פוליגון (POS) או גשר פלזמה.

שני הגשרים יכולים להעביר נכסי קריפטו מרשת אית'ריום לפוליגון, אך הם נבדלים בכך שגשר PoS משתמש בהוכחה ההחזקה (PoS) כדי לאבטח את הרשת שלו ותומך בהעברת אסימוני ETH ו-ERC.
מצד שני, גשר הפלזמה משתמש בפתרון ההרחבה של אית'ריום ותומך בהעברת אית'ר (ETH), אסימוני ERC-20, אסימוני ERC-721 ופוליגון (MATIC).

Wormhole

פרוטוקול הודעות חוצה שרשרת המאפשר תקשורת בין מספר רשתות, כולל סולנה (SOL), אית'ריום (ETH), אבאלנש (AVAX), פוליגון (MATIC), שרשרת בינאנס (BSC) ועוד. חור תולעת מאפשר העברה צולבת של מידע ונכסים משרשרת מקור. מידע זה מאומת על ידי רשת של צמתים לפני העברתם לבלוקצ'יין היעד.

גשרי בלוקצ'יין - גשר פוליגון Wormhole
גשר פוליגון

אבטחה וסכנות

לגשרים צולבי שרשרת יש יתרונות רבים, אך יש גם סיכונים שיכולים להוביל לאובדן הנכסים הדיגיטליים של משתמשים.

במקרה של גשרים מהימנים ובכך מרוכזים, אפוטרופוס יכול להחליט להתחמק עם כספי המשתמש.
כמה גשרים חוצי שרשרת מנסים למנוע זאת על ידי דרישה מהאפוטרופוסים לספק "ערב" המוחזר במקרה של התנהגות זדונית.

כמו כן, גשרי בלוקצ'יין בעלי אמון נמוך משתמשים בדרך כלל באורקלים ובחוזים חכמים כדי לנהל את הגישור בין נכסים.
עם זאת, זה מציב אתגר מכיוון שפגמים בקוד החוזה החכם עלולים להיות מנוצלים.

פריצת חור התולעת (Wormhole) הביאה לגניבה של 300+ מיליון דולר ונגרמה מפגיעות בחוזים החכמים.

אם המאמתים או האפוטרופוסים מזניחים תיחזוק גשרים חוצי שרשרת, הם יפסיקו לעבוד, וכספי המשתמש עלולים ללכת לאיבוד או שפשוט לא ניתן יהיה לשחזר אותם.

בסופו של דבר, ההיבט הריכוזי של מייצג גשרים מהווה סיכון בסיסי ועדות לכך ניתן לראות בפריצת פרוטוקול גשר רונין שראתה שימוש זדוני במפתחות פרטיים כדי ליזום משיכות מזויפות.

Scroll to Top