עולם הקריפטו

יוניסוואפ (UNI) Uniswap

יוניסוואפ - תמונה ראשית

יוניסוואפ (UNI) היא בורסה מטבעות קריפטו מבוזרת בקוד פתוח על רשת אית'ריום ומשתמשת בחוזים חכמים לביצוע עסקאות.

פרוטוקול יוניסוואפ הוא מערכת עמית לעמית המיועדת להחלפת מטבעות קריפטוגרפיים ברשת אית'ריום.
הפרוטוקול מיושם כקבוצה של חוזים חכמים מתמשכים שאינם ניתנים לשדרוג; נועד לתת עדיפות להתנגדות לצנזורה, אבטחה, משמורת עצמית, ולתפקד ללא כל מתווך מהימן שעלול להגביל גישה סלקטיבית.

איך הכל התחיל

האדם העומד מאחורי יוניסוואפ הוא אחד מהמפתחים באית'ריום – היידן אדאמס – שהעלה את הרעיון של עושי שוק אוטומטיים (AMM) בשנת 2017.

אדאמס עבד בפרויקטים שונים תוך כדי גימור יוניסוואפ, ועבודתו על יוניסוואפ הייתה ישירות עם יוצר אית'ריום, ויטליק בוטרין.
בוטרין היה גם זה שנתן לפרוטוקול את שמו – שבמקור היה יוניפג (Unipeg).

ההשראה המקורית של אדאמס לפלטפורמת Uniswap הגיעה מאחד מהפוסטים בבלוג של בוטרין עצמו.
הרעיון המקורי שלו להתמקד באת'ריום הגיע לאחר שחבר שכנע אותו להתחיל לחקור ולהבין את הפרוטוקול ב-2017.

הרשת הראשית הושקה שנה לאחר מכן, ב-2018.

הפרוטוקול הושק ללא גיוס כספים וללא הצעת מטבע ראשונית (ICO).

איך פרוטוקול יוניסוואפ עובד

כדי להבין כיצד פרוטוקול יוניסוואפ עובד, יש צורך להבין את השוני שלו משווקים מסורתיים בשני נושאים: עושי שוק אוטומטיים (AMM) ומערכת חסרת רשות.

AMM

רוב השווקים הנגישים לציבור משתמשים בסגנון החלפה מרכזי של ספר הזמנות מוגבל, שבו קונים ומוכרים יוצרים הזמנות מאורגנות לפי רמת מחיר שמתמלאות בהדרגה עם שינוי הביקוש. חברות ברוקראז' למסחר במניות או בורסת ריכוזיות למסחר במטבעות קריפטו משתמשות בשיטה זו.
 
פרוטוקול יוניסוואפ נוקט בגישה שונה, תוך שימוש ב-Automated Market Maker (AMM), המכונה לפעמים 'יוצר שוק קבוע', במקום ספר הזמנות.
 
AMM מחליף את פקודות הקנייה והמכירה בשוק ספרי הזמנות במאגר נזילות של שני נכסים, שניהם מוערכים ביחס זה לזה. כאשר נכס אחד נסחר עבור השני, המחירים היחסיים של שני הנכסים משתנים, ונקבע שער שוק חדש לשניהם. בדינמיקה זו, קונה או מוכר סוחרים ישירות עם המאגר, במקום עם הזמנות ספציפיות שהותירו גורמים אחרים.
 
לדוגמה: נניח שיש 10 אית'ריום ו-10,000 USDT במאגר נזילות. במצב זה 1 אית'ר שווה 1,000$ (1,000=10,000/10).
אם יגיע משתמש ויקנה 1 אית'ר, מאגר הנזילות ישתנה וכעת יכיל 9 אית'ר ו-11,000$; מה שייצור ערך חדש ובו 1 אית'ר שווה 1,222$ (1,222=11,000/9).
במידה ואית'ר נסחר בבורסה ריכוזית עדיין ב-1,000$, זה ידרבן סוחרי ארביטראז' לרכוש אית'ר ב-1,000$ בבורסה ריכוזית ולמכור ברווח של 222$ במאגר הנזילות, דבר שיחזיר את המחיר לקדמותו במאגר הנזילות.
זוהי דוגמה פשוטה למדי והפרוטוקול הוא הרבה יותר מסובך מזה בגלל המשתנים הרבים. בנוסף, מאגרי הנזילות מכילים מאות אלפים ואף מיליוני דולרים, כך שקניה/מכירה משפיעים על המחיר בצורה מינורית.


מערכות חסרות רשות

ההבדל השני מהשווקים המסורתיים הוא העיצוב חסר ההרשאה והבלתי ניתן לשינוי של הפרוטוקול.
החלטות עיצוב אלו נוצרו בהשראת עקרונות הליבה של אית'ריום, וגישה חסרת רשות ובלתי משתנה כדי שכל אחד בעולם יכול לגשת לשירותים פיננסיים ללא חשש מאפליה או סיכון צד שכנגד.
 
עיצוב ללא רשות פירושו ששירותי הפרוטוקול פתוחים לחלוטין לשימוש הציבור, ללא יכולת להגביל באופן סלקטיבי מי יכול או לא יכול להשתמש בהם. כל אחד יכול להחליף, לספק נזילות או ליצור שווקים חדשים כרצונו. זוהי חריגה משירותים פיננסיים מסורתיים, אשר בדרך כלל מגבילים את הגישה על סמך גיאוגרפיה, מצב עושר וגיל.
 
הפרוטוקול גם הוא בלתי ניתן לשינוי, במילים אחרות לא ניתן לשדרוג. אף צד אינו יכול להשהות את החוזים, להפוך את ביצוע הסחר או לשנות בכל דרך אחרת את התנהגות הפרוטוקול.

Uniswap V3

Uniswap V3 היא הגרסה העדכנית ביותר של פרוטוקול Uniswap, המציגה מספר שיפורים ותכונות משמעותיות שנועדו לשפר את היעילות והגמישות עבור ספקי נזילות.
השיפורים ש-V3 מציעה הם:

  • נזילות מרוכזת
  • יעילות הון
  • נזילות פעילה
  • עמלות גמישות
  • נזילות לא ניתנת לשינוי
  • מחירי אורקל משופרים

אחת התכונות החדשניות ביותר של Uniswap V3 היא הרעיון של נזילות מרוכזת. בגרסאות קודמות, ספקי נזילות היו מפקידים את הכספים שלהם למאגר גלובלי, תוך פיזור נזילות על פני כל טווחי המחירים האפשריים. עם V3, ספקי נזילות יכולים לציין את טווחי המחירים שבהם נעשה שימוש בנזילות שלהם. המשמעות היא שהם יכולים לרכז את ההון שלהם בטווחי המחירים שהם מאמינים שהסבירות הגבוהה ביותר להיסחר, וכתוצאה מכך תשואות פוטנציאליות גבוהות יותר.

לדוגמה: אם ספק נזילות מאמין שהמחיר של אסימון מסוים יישאר בין 100 ל-$120, הוא יכול לבחור לספק נזילות רק בטווח הזה.
זה מאפשר להם לעשות שימוש יעיל יותר בהון שלהם, מכיוון שסביר יותר שישמש בעסקאות.

תכונה משמעותית נוספת שמתקשרת לנזילות מרוכזת היא יעילות הון. היא מאפשרת לספקי נזילות שבחרו לספק בטווחי מחירים מסוימים לקבל יותר מעמלות המסחר במאגר מספקים שבחרו לספק ללא טווחי מחיר. לפי הדף הלבן של יוניסוואפ, פיצ'ר זה יאפשר לספקי נזילות להרוויח פי 20 יותר מעמלות מסחר.

תכונה מרכזית נוספת של Uniswap V3 היא שכבות עמלות מרובות. זה מאפשר לספקי נזילות לקבל פיצוי הולם על לקיחת דרגות שונות של סיכון. ב-V3, ספקי נזילות יכולים לבחור מתוך שלוש רמות עמלות שונות לזוג – 0.05%, 0.30% ו-1.00% – בהתאם לתנודתיות הצפויה של הצמד. המשמעות היא שלצמדים שצפויים להיות תנודתיים יותר ולפיכך מסוכנים יותר עבור ספקי נזילות יהיו עמלות גבוהות יותר.

יוניסוואפ V3 מציגה גם מחירי אורקל משופרים. הפרוטוקול משתמש ב"מחיר ממוצע משוקלל בזמן" (TWAP) עבור אורקל המחיר שלו, שהפך יעיל וגמיש יותר ב-V3. זה מאפשר לקבל מידע מחיר מדויק ועדכני יותר, שהוא חיוני עבור יישומי DeFi רבים.

מטבע UNI

האסימון הושק בשנת 2020 וההיצע הכולל שלו הוא 1 מיליארד יחידות. אלה יהפכו לזמינים במהלך ארבע שנים, ולאחר מכן, בספטמבר 2024 יוניסוואפ תציג "שיעור אינפלציה תמידי" של 2% כדי לשמור על ההשתתפות ברשת.

המטרה העיקרית של האסימון של UNI היא להקל על ממשל קהילתי. למחזיקים באסימוני UNI יש את הזכות להצביע על הצעות שיכולות לעצב את עתיד הפרוטוקול. זה כולל החלטות לגבי פיתוח עתידי, שינויים בפרוטוקול וכיצד יש להשתמש באוצר הקהילה.

מטבע UNI

חלוקת האסימונים היא כדקלמן:

  • 60% לחברי קהילה.
  • 21.51% לחברי צוות.
  • 17.8% למשקיעים.
  • 0.69% ליועצים.
15% מתוך ה-60% שהוקצו לקהילה חולקו באיירדרופ למשתמשים שהשתמשו בפלטפורמה לפני ספטמבר 2020. הזכאים קיבלו 400 אסימוני UNI.

איפה קונים UNI

ניתן לרכוש את מטבע UNI בזירות המסחר הגדולות בעולם, כולל – Gate.io ,קויינבייס, בינאנס וקראקן.

אהבתם את הסקירה? עקבו אחרינו ברשתות החברתיות לתכנים נוספים
Scroll to Top