עולם הקריפטו

פרוטוקול NEAR

פרוטוקול NEAR הוא פרויקט בלוקצ'יין שכבה ראשונה שתוכנן כפלטפורמת מחשוב ענן המנוהלת על ידי קהילה, ואשר מבטל כמה מהמגבלות שגרמו לבלוקצ'יין מתחרים, כגון מהירויות עסקאות נמוכות, תפוקה נמוכה ויכולת הדדית לקויה.

איך הכל התחיל

איליה פולוסיקין ואלכסנדר סקידנוב הקימו את NEAR.ai הממוקמת בסן פרנסיסקו בתחילת 2017 כדי לחקור סינתזת תוכניות: תחום האוטומציה של תוכניות ממפרט אנושי. 
פרויקט NEAR, שנקרא על שם רומן המדע הבדיוני The Singularity Is Near, נבע מעבודתו של איליה כתורם ראשי עבור TensorFlow בגוגל, ואלכסנדר כמהנדס הראשי ב-MemSQL.
איליה ואלכסנדר השתתפו ב-ICPC – תחרות תכנות עולמית, ואלכסדר אף זכה במדליית הזהב בשנת 2008.
מחקר סינתזה של תוכניות הוביל את הצוות לחקור פלטפורמות חוזים חכמים ניתנים לתכנות ותשלומי קריפטו בסוף 2017 ובתחילת 2018. כשהם בחנו את מרחב הפתרונות וניסו מגוון פרוטוקולי בלוקצ'יין, הם הבינו שהמצב הנוכחי של הטכנולוגיה לא עומד בדרישות שלהם, והחלו לעבוד על בלוקצ'יין שיכול. 
איליה ואלכס אספו צוות מהנדסים והחלו רשמית לבנות את פרוטוקול NEAR באוגוסט 2018. החזון המכונן של פלטפורמת NEAR היה להציע למפתחים דרך קלה לבניית יישומים מבוזרים שיכולים להתאים לשימוש המוני. כדי להשיג את המטרות הללו, NEAR אימצה את מנגנון הוכחת החזקה (PoS) לתמיכה באימות עסקאות ויצירת בלוקים.
NEAR משתמשת בארכיטקטורת שארדינג להגדלת תפוקת העסקאות. 
ערכת יצירת הבלוקים שלו נקראית Doomslug ועיצוב השארד נקרא Nightshade. טכנולוגיות אלו יעבדו יחד כדי להרחיב את הרשת ולמזער את העומס. NEAR תוכננה גם להיות ידידותית לפיתוח למשתמש, מכיוון שהיא כוללת כמה חידושים מרכזיים להאצת תהליכי פיתוח האפליקציות והצטרפות המשתמשים.
רשת NEAR נוצרה ופותחה על ידי קרן NEAR. המייננט עלה לאוויר באפריל 2020, ומאמתי הרשת הצביעו על ביטול נעילת העברות מטבעות באוקטובר 2020. הגשר של NEAR ל-אית'ריום (נקרא Rainbow Bridge) הושק במרץ 2021 ומאפשר
 העברת טוקנים ו-NFT's מרשת אית'ריום לרשת של NEAR.

איך הרשת עובדת?

הטכנולוגיה של פרוטוקול NEAR נחשבת למסובכת מאוד, ומכילה עשרות דפים אשר מסבירים אותה.

עמלות כתגמולים למפתחים

NEAR מחלקת 30% מכל עמלת עסקה לחוזה (או חוזים) שהעסקה מתקשרת אליהם. הבעלים של החוזה (לעיתים קרובות קבוצת מפתחים או DAO) יכול להחליט כיצד להקצות את הכספים הללו. "תגמולים" אלה מעודדים למעשה פיתוח יישומים ב-NEAR. אחוז העמלות שהוקצו לתגמול זה הוא פרמטר ברמת המערכת (ניתן להתאים לפי הממשל), אך מפתחים יכולים לבחור לקבל כל סכום השווה או מעל לערך המינימלי הזה.

ישנן שתי דרכים לגשת להרחבה (סקלביליות) – אופקי ואנכי. 

NEAR בחרה להשתמש ב-sharding (פיצול), שהיא סוג של טכניקת הרחבה אופקית. Sharding היא גישה להרחבה של מסדי נתונים, והיא כוללת הפצת קיבולת מחשוב ואחסון על פני מספר שרתים. בעולם הבלוקצ'יין, פיצול כרוך בחלוקה של בלוקצ'יין על פני תת-קבוצות של צמתים וחלוקת חישוב על פני מספר תת-שרשראות מקבילות ("שברים"). ה-Sharding אינו פעיל ב-NEAR כרגע.

כשטכניקת הפיצול ב-NEAR תהיה פעילה, הרשת מתכוונת להתאים באופן קבוע את מספר השארדים הנתמכים על ידי הרשת על סמך דרישת המשתמשים. הפרויקט מכנה גישה מבוססת ביקוש זו לשינוי קנה מידה "פיצול מחדש דינמי" (Dynamic re-sharding). תוכנית זו מאפשרת לרשת לשלם רק עבור התשתית והקנה מידה שהיא זקוקה לה בכל זמן נתון. "פיצול מחדש דינמי" עשוי להיות גישה חסכונית יותר לשינוי קנה מידה ואבטחת רשת מפוצלת, מכיוון שדרישות האחסון של הצומת יכולות להתאים את עצמן לביקוש.

Nightshade

Nightshade מציע מודל שונה על ידי שינוי הפשטת הפיצולים האופיינית. היא מניחה שכל שארד עובד יחד כדי לייצר "חתיכות" של נתונים שיוצרים ביחד בלוק בודד. בלוקים מיוצרים בקצב קבוע ללא קשר לשאלה אם כל שארד בודד ייצר את ה"נתח" שלו עבור גובה הבלוק הספציפי הזה. Nightshade היא מערכת מבוססת מנהיגים, כלומר היא מקצה מאמת יחיד כדי לייצר כל בלוק. מאמת זה חייב להרכיב את נתחי הנתונים שנוצרו על ידי כל שארד במהלך תקופת ההנהגה שלו לבלוק. מטלות מנהיגות יתחלפו דרך ערכת האימות הקיימת. מאמתים לא מקבלים עסקאות, רק נתחים.

אחסון מבוסס טוקנים

לבעלי טוקן NEAR יש את הזכות לאחסן נתונים ברשת. לדוגמה, אם מישהו מחזיק ביתרה של 1 NEAR, זה אומר שהאדם יכול לאחסן כמעט 10KB של נתונים בחשבון. מודל זה דומה לאופן שבו חשבונות עו"ש בבנקים דורשים יתרה מינימלית כדי לנהל חשבון. זה מאפשר לחוזים שמאחסנים מידע חשוב לשלם למאמתים באופן יחסי לכמות הנתונים שהם מאבטחים.

מטבע NEAR

פרוטוקול NEAR השיק את הרשת המרכזית שלו ב-22 באפריל 2020 עם מיליארד טוקני NEAR שנוצרו בזמן ההתחלה. 5% מהאספקה הנוספת מונפקת מדי שנה כדי לתמוך ברשת כתגמולים, מתוכם 90% הולכים לאימות (4.5% בסך הכל) ו-10% לאוצר הפרוטוקול (סה"כ 0.5%). 30% מדמי העסקה משולמים כהנחות לחוזים המקיימים אינטראקציה עם עסקה, בעוד 70% הנותרים נשרפו. 

ההיצע הכולל של NEAR הוא מיליארד טוקנים, לפי ההתפלגות הבאה:

 • 17.2% – מענקים קהילתיים
 • 11.4% – מענקי מבצע
 • 10% – הקדשת קרן
 • 11.7% – מערכת אקולוגית מוקדמת
 • 14% – תורמי ליבה
 • 17.6% – תומכים
 • 6.1% – תומכים קטנים
 • 12% – מכירה קהילתית

הטוקן NEAR משמש עבור:

 • עמלות עבור עיבוד עסקאות ואחסון נתונים.
 • הפעלת צמתי אימות ברשת באמצעות אסימוני NEAR.
 • משמש להצבעות ממשל כדי לקבוע כיצד משאבי רשת מוקצים.

איפה קונים NEAR

ניתן לרכוש את מטבע NEAR בזירות המסחר הגדולות בעולם, כולל – בינאנס, קוקוין, Kraken ו-Coinbase

סיכום

לפרוטוקול NEAR יש צוות מבריק ואפשר אף לומר המבריק ביותר שקיים היום בשוק, עובדה זו צריכה להיות מעודדת עבור עתיד הפרויקט יחד עם הטכנולוגיה עליה עובדים הקבוצה.
הגדלת מספר המאמתים ברשת תעזור מאוד לביקוש, מפני שמטבע NEAR אינו נסחר בשום זירת מסחר אמריקאית, זאת בגלל שהפרויקט עדיין לא נחשב מספיק מבוזר.
למרות זאת, המון משקיעים גדולים עומדים מאחורי הפרויקט ולדעתינו, שנת 2022 תהיה מאוד מעניינת לפרויקט.

Scroll to Top