עולם הקריפטו

סטארקנט (STRK) Starknet

Starknet

סטארקנט (STRK) היא שכבה שניה על רשת אית'ריום ומשתמשת בטכנולוגיית zk-Rollups כדי לספק מדרגיות ליישומים מבוזרים.

איך הכל התחיל

StarkWare נוסדה בינואר 2018 על ידי אלי בן ששון, אורי קולודני, מיכאל ריאבזב ואלסנדרו צ'יזה.

 • אלי בן ששון הוא מייסד שותף והמנכ"ל של חברת StarkWare. אלי הוא גם מייסד שותף של פרויקט Zcach שנוסד בשנת 2016. בין השנים 2010-2018 היה פרופסור בטכניון. אלי בעל דוקטורט במדעי המחשב מהאוניברסיטה העברית.
 • אורי קולודני הוא מייסד שותף ושימש עד ינואר 2024 כמנכ"ל StarkWare. אורי הינו יזם ומשקיע אנג'ל. קולודני בעל תואר ראשון בהצטיינות במדעי המחשב.
 • מיכאל ריאבזב הוא מייסד שותף והאריטקט הראשי של StarkWare. יש לו מעל 10 שנות מומחיות בפיתוח תוכנה ועבד בחברות כמו IBM ואינטל. את הדוקטורט שלו במדעי המחשב קיבל מהטכניון, שם עבד על יצירה והטמעה של מערכת zk-STARK.
 • אלסנדרו צ'יזה הוא מייסד שותף והמדען הראשי של StarkWare. אלסנדרו בעל דוקטורט במדעי המחשב מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT).
החברה גייסה מעל 280 מיליון דולר בשישה סבבי גיוס שונים בין השנים 2018-2022. בין משקיעי אפשר למצוא חברות כמו Coinbase Ventures, Paradigm ו-Pantera Capital. בנוסף, ב-2018 קיבלה מענק בגובה 12 מיליון דולר מקרן אית'ריום.
מייסדי Starknet
מייסדי סטארקנט משמאל לימין - אלי בן ששון, אלסנדרו צ'יזה, אורי קולודני ומיכאל ריאבזב.

איך הרשת עובדת

סטארקנט היא שכבה שניה על רשת אית'ריום הממנפת את טכנולוגיית zk-rollup כדי לשפר את המדרגיות והפרטיות.

Starknet מוציאה אלפי עסקאות מאית'ריום ומאגדת אותן לפני עיבודן. לאחר אימות העסקאות, Starknet מגישה אובייקט בודד אחד בשם "הוכחה" לרשת אית'ריום כעסקה. כתוצאה מכך, Starknet עוזרת לאית'ריום בעיבוד אלפי עסקאות באצוות. דבר זה משפר את המדרגיות של אית'ריום ועוזר בהפחתת עמלות הגז.

הרשת משתמשת בשפת התכנות שלה – קהיר, והיא שפת התכנות החישובית המשותפת ל-StarkEx ו-StarkNet.
קהיר תשמש את כל הפרוטוקולים והיישומים המבוזרים שיווצרו ב-Starkex וב-Starknet.

לארכיטקטורת Starknet ישנם שני מרכיבים עיקריים:

Sequencer

רצפים הם אחד ממרכיבי הליבה הראשונים של ארכיטקטורת סטארקנט. הם דומים יותר למחשבים רבי עוצמה שמסוגלים לבצע יותר עסקאות בהשוואה לצמתי אי'תריום.

רצפים דוחים ועוצרים עסקאות לא חוקיות ומעבירים עסקאות תקפות קדימה. לאחר מכן הם מציעים בלוקים וכל העסקאות המאומתות ממלאות בלוק חדש, אשר יאושר לאחר מכן על ידי ה-Sequencer. כאשר הבלוק מאושר על ידי רשת שלמה של Sequencers, הוא נישלח אל המוכיחים (Provers).

Prover

האחריות של המוכיח היא לספק ערבות, המוכיחה כי העסקאות תקפות. הם עוקבים אחר כל עסקה בבלוק המועבר על ידי Sequencers ויש להם מה שנקרא "מעקב אחר ביצוע", שהם הנתונים של איך כל עסקה בוצעה. כל פיסת מידע לא חוקית "תזהם" את כל הנתונים והעיבוד של הבלוק יופסק.

עם זאת, אם כל הנתונים בבלוק תקפים, המוכיחים לוקחים דגימות אקראיות מהנתונים המלאים. איסוף הנתונים האקראיים הללו, שנלקחו מכל התאריך של העסקאות התקפות, נקרא "הוכחה". זוהי הערובה המתמטית להוכיח שכל העסקאות באותו בלוק תקפות ולבסוף נשלחות לבלוקצ'יין של אית'ריום.

STRK

STRK הינו האסימון המקורי של רשת סטארקנט. הוא משמש כאסימון ממשל ולתשלום עמלות עסקה ברשת.
ההיצע הכולל של STRK הוא 10 מיליארד אסימונים.

למרות שרשת סטארקנט הושקה כבר בפברואר 2022, אסימון STRK הושק רשמית שנתיים לאחר מכן בפברואר 2024 כאשר הפרויקט ביצע איירדרופ של 728 מיליון אסימונים.

הקצאת האסימונים היא כדקלמן:

 • תרומות – 2%
 • הנחות קהילתיות – 9%
 • הפרשה קהילתית – 9%
 • תורמי ליבה – 32.9%
 • משקיעים – 17%
 • מענקים – 12%
 • קרן – 10%
 • ללא הקצאה – 8.1%

איפה קונים STRK

ניתן לרכוש את אסימון STRK בכל זירות המסחר הגדולות  – Gate.io ,קוקוין, בינאנס, בייביט.

אהבתם את הסקירה? עקבו אחרינו ברשתות החברתיות לתכנים נוספים
Scroll to Top