עולם הקריפטו

ERC-6551 – תקן NFT חדש

ERC-6551 - תמונה ראשית

ERC-6551 הוא תקן אית'ריום עבור חשבונות קשורים לאסימונים, ויוצר ארנק חוזים חכם עבור כל NFT כדי להפוך אותו ליותר מורכב, דינמי ואינטראקטיבי.

בשנת 2017, תקן ERC-721 הוצג בבלוקצ'יין של אית'ריום, ביסוס דרך חדשה להטמיע נכסים דיגיטליים.

NFT's התחילו בעיקר כתמונות סטטיות, אבל בשנים האחרונות, מפתחים בחנו דרכים להפוך אותן ליותר דינמיות ואינטראקטיביות – והתפתחו לכלול רכיבי משחק, רכיבי מוזיקה ואפילו תכונות מציאות רבודה.

אסימוני ERC-6551 מתפקדים כארנקי חוזים חכמים. כלומר, ERC-6551 יכולים להחזיק אסימונים ו-NFT's אחרים בדיוק כמו ארנק חוזה חכם רגיל.
כך גם לגבי עסקאות. החשבונות קשורים לאסימונים (TBA) הללו נוצרים ומנוהלים באמצעות רישום חסר הרשאות התואם ל-ERC-721 NFT's קיימים.

מהו תקן ERC-721

ERC-721 הוא תקן ליצירת נכסים דיגיטליים ייחודיים ברשת אית'ריום.
נכסים אלו נקראים NFT's והם שונים ממטבעות קריפטוגרפים רגילים מכיוון שכל אחד מהם הוא ייחודי ולא ניתן להחלפה באחד על אחד אחר.
NFT's יכולים לייצג כל דבר, מאמנות ועד נדל"ן וירטואלי, וערכם יכול להיקבע על ידי גורמים כמו נדירות או שימושיות.
תקן ERC-721 מספק קבוצה של קווים מנחים ליצירת אסימונים אלה, מה שמקל על מפתחים ליצור ולסחור בנכסים דיגיטליים ייחודיים ברשת אית'ריום.

מהו תקן ERC-6551

ERC-6551 הוא תקן אית'ריום עבור חשבונות קשורים לאסימונים (token bound accounts), אשר יוצר ארנק חוזים חכם עבור כל ERC-721 NFT.
העדכון מבוסס על הצעת שיפור Ethereum 6551 (EIP-6551) בהובלת בני גיאנג שהיה חלק מהצוות שיצר את תקן ERC-721 והקולקציה המפורסמת – CryptoKitties.

חשבון קשור לאסימון הוא "ממשק ורישום לחשבונות חוזים חכמים בבעלות אסימוני ERC-721" – המקשר בין חשבונות החוזים החכמים (או הארנקים) האמורים ל-NFT's שבבעלותם.
החשבונות החכמים ניתנים להתאמה אישית וניתן להשתמש בהם לאחסון נכסים ולביצוע עסקאות.
חשבונות קשורים גם שומרים רישום בלתי ניתן לשינוי, או רישום ללא רשות, של כל הפעילויות בשרשרת המבוצעות על ידי החשבונות.

זה ממיר כל NFT לארנק בעל מקור של בעלות, עסקאות ושימוש.
חשבונות הקשורים לאסימונים גם תואמים אחורנית לתקן ERC-721, כלומר NFT's קיימים יכולים ליישם את ERC-6551 מבלי לעבור שינויים מהותיים, הימנעות מיותרת של פריסת חוזה חדש או עטיפת ERC-721 NFT קיים כדי לאפשר חשבון קשור לאסימון.

איך תקן ERC-6551 עובד

הבעיה עם ERC-721 NFT רגילים היא שהם מוגבלים. 

  • חוסר יכולת חיבור: NFT's קיימים הם לרוב סטטיים במובן זה שמשתמשים אינם יכולים להטמיע כל כלי עזר נוסף מעליהם.
  • חוסר יכולת לפעול כסוכנים בשרשרת: מוגבל לזהות, אסימוני ERC-721 אינם מסוגלים לקיים אינטראקציה עם נכסים או חוזים אחרים בשרשרת באופן עצמאי.
  • מטא נתונים סטטיים של JSON: לא ניתן להטמיע נתונים או ערך נוספים לתוך האסימון.

ERC-6551 משתמש ברישום חסר הרשאות התואם ל-NFT קיימים של ERC-721 כדי לתקן בעיות אלו.
הרישום (
Registry) הוא חוזה חכם שפועל כמדריך ל-TBAs. כל אחד יכול ליצור TBA עבור כל אסימון ERC-721 על ידי קריאה לפונקציה ברישום ותשלום עמלה מזערית. לאחר מכן, הרישום פורס חוזה פרוקסי שפועל כ-TBA עבור האסימון. 

חוזה ה-proxy המייצג את ה-TBA יורש את כל המאפיינים והמטא נתונים של אסימון ERC-721 המקורי.
הוא גם מיישם את תקן EIP-1271, המאפשר לו לחתום על הודעות ולאמת חתימות בשם האסימון. זה מאפשר ל-TBA לקיים אינטראקציה עם חוזים וחשבונות חכמים אחרים ברשת אית'ריום, כגון בורסות מבוזרות (DEXs), פלטפורמות הלוואות, משחקים ועוד.

ה-TBA יכול גם להחזיק נכסים אחרים, כגון אסימונים או NFTs אחרים. ניתן להעביר נכסים אלה אל ה-TBA או ממנה על ידי קריאה לפונקציות בחוזה ה-proxy.

איך תקן ERC-6551 עובד

השימוש בתקן ERC-6551

יכולת חיבור

יכולת חיבור מאפשרת לאגד את ה-NFT עם הנכסים הקשורים אליו כמו NFT's ואסימונים אחרים בפרופיל אחד.
בעת מכירה או העברה של ה-ERC-6551 NFT, כל נכס בו יועבר גם כן.

זה מוביל לחוויית משתמש אינטואיטיבית יותר בעת העברה נכסים.

זהויות על שרשרת

TBA פותחים את האפשרות החדשה של NFT להחזיק ארנק וכל הנכסים הקשורים אליו.
זה אומר שניתן ליצור זהויות ומוניטין מלאים ברשת כ-NFT.
 NFT's אלה גם מקיימים אינטראקציה עם dApps עצמם, ולא עם הארנקים שמחזיקים אותם.
 
איירדרופים המונעים על ידי כלכלה התנהגותית, תוכניות נאמנות ותגמולים במשחק הן כמה דוגמאות למערכות שיכולות להשתמש ב-TBAs.
בהמשך, זה יכול גם לאפשר דירוג אשראי שיכול להוביל לפרוטוקולי הלוואות אמינים ויעילים יותר.
 

גיימינג

לפני TBA, שחקנים יכלו להחזיק בדמויות שלהם בתור ERC-721 NFT's – אבל כל הנכסים הקשורים שהם אספו בתוך המשחק ישבו כאסימונים נפרדים בארנק. 
עם TBA, מפתחי משחקים יכולים ליצור "מלאי" עבור שחקנים, מה שמאפשר להעביר אוטומטית את כל הנכסים הקשורים למשחקים לארנק של הדמות שלהם – מה שיוצר חווית משתמש טובה יותר ומאפשר ממשקי משתמש בתוך המשחק שהיו הרבה יותר קשים ליצור מראש.

האתגרים של תקן ERC-6551

  • קבלת תמיכה מפרויקטים ופלטפורמות NFT קיימות – לא כל פרויקטי ה-NFT נמצאים בתקן ERC-6551, במיוחד אלה שאינם פועלים לפי שיטת ה-ownerOf, כמו CryptoPunks. 
  • חוסר רצון להשתמש בתקן בגלל קשיים טכניים או מסיבות עסקיות.
  • ERC-6551 יכול לספק דרך התקפה עבור האקרים ככל שהם הופכים בולטים יותר. ERC-6551 NFTs יכולים להחזיק בנכסים ולקיים אינטראקציה עם יישומים, מה שאומר שהם הופכים למטרות אטרקטיביות יותר עבור האקרים המנסים לנצל חולשה או פרצות בפרוטוקולים.
  • ERC-6551 צריכים לספק חוויה ידידותית ואינטואיטיבית למשתמש. ERC-6551 מציג שכבה חדשה של מורכבות ופונקציונליות עבור NFTs. זה גם דורש רמה חדשה של הבנה ומודעות ממשתמשים שרוצים להשתמש בהם ביעילות.
אהבתם את הסקירה? עקבו אחרינו ברשתות החברתיות לתכנים נוספים
Scroll to Top