עולם הקריפטו

קדנה (KDA) Kadena

קדנה הוא בלוקצ'יין ציבורי שמטרתו לבצע אופטימיזציה לסקאלביליות וכוללת שפת חוזים חכמים חדשה, המכונה Pact, שמגיעה מצוידת באימות רשמי ובחוזים חכמים הניתנים לשדרוג.

איך הכל התחיל

קדנה (Kadena) נוסדה בשנת 2016 על ידי סטיוארט פופג'וי ו-וויל מרטינו.
ביחד, סטיוארט ו-וויל בנו את הבלוקצ'יין הראשון של JPMorgan, הידוע כיום בשם JPM Coin.
אחד מהיועצים של קדנה הוא ד"ר סטיוארט הבר, הממציא השותף של הבלוקצ'יין, 20 שנה לפני שהביטקוין נולד, והמחבר המצוטט ביותר בספר הלבן המפורסם של סאטושי נקמוטו משנת 2008.

קדנה שואפת לבנות בלוקצ'יין ציבורי ניתן להרחבה וידידותי למפתחים המספק רמת אבטחה דומה לביטקוין. כדי לתמוך בחזון זה, קדנה מציגה שיטת קונצנזוס חדשה, מודל הוכחת עבודה המכונה Chainweb, ושפת חוזים חכמים חדשה, הנקראת Pact.
המשימה שלה היא לייעל את שכבת הבסיס שלה עבור תפוקת עסקאות ואימוץ מפתחים ללא צורך בכפתרונות שכבה שנייה, אשר נוטים לסבך את פיתוח האפליקציות, ולכן אספקת ערכת כלים מלאה (SDK) על פלטפורמה אחת נועדה להיות ידידותית יותר למפתחים. הצוות גם טוען שלקדנה אין גבול עליון למספר העסקאות שהוא יכול לעבד בשנייה על סמך בדיקות פנימיות.

Kadena גם בנתה בלוקצ'יין פרטי שקדם לפלטפורמת החוזים החכמים הציבוריים שלה. הבלוקצ'יין הפרטי, הנקרא כיום Kadena Kuro (לשעבר ScalableBFT), משתמש במנגנון קונצנזוס של תקלות ביזנטי (BFT) והוא מותאם למקרי שימוש ברמה ארגונית. מאז 2018, Kadena Kuro נמצא בשימוש על ידי תאגידי שירותי בריאות כדי לעזור להפחית את המאמץ הנדרש לאיסוף ולתחזק מידע מספקי ביטוח. ניתן להשתמש בבלוקצ'יין הפרטי הזה בדומה לשרשרת צדדית עם רשת בלוקצ'יין ציבורית (כגון הפלטפורמה הציבורית של Kadena) כדי להאיץ תהליכי עסקאות וליצור מקומות שוק חדשים לנתונים.

איך הרשת עובדת

ארכיטקטורת השרשרת של קדנה, המכונה Chainweb, משלבת מספר רשתות מקבילות ממוקמות בנפרד הפועלות בו זמנית לרשת אחת.
כל שרשרת הוכחת עבודה (PoW) כורה את אותו מטבע ומכילה הפניות לבלוק הקודם של רשתות עמיתים שלהן, וכך רשתות עמיתים יכולות לאמת את הבלוקים אחת של השנייה ולחלוק נזילות. גישה זו שונה מ-sidechains, שכן לכל רשת בודדת יש את אותן יכולות כמו לשרשרת הראשית. 
העיצוב של Chainweb מתחיל ברעיון של הוספת יכולת Simple Payment Verification (אימות פשוט של תשלום) של ביטקוין המאפשרת למשתמשים לאמת עסקה מבלי לעבד את כל הבלוקצ'יין על ידי שאילתה בשרשרת להוכחת Merkle. בניגוד לביטקוין, קדנה מבוססת חשבונות, לא מבוססת UTXO.

ניתן ומומלץ לקרוא בהרחבה על הרשת ב-White Paper של הפרויקט

מטבע KDA

ההיצע הכולל של מטבע KDA הוא 1,000,000,000 (1 מיליארד), 167 מיליון מטבעות נמצאים היום במחזור (נכון לכתיבת שורות אלו).
KDA משמש להעברות כספים בין משתמשים, יצירה של חוזים חכמים חדשים ותשלום עלות הגז לחוזים אלו.

קדנה ערכה שתי מכירות טוקנים פרטיות בתחילת 2018 בצורה של הסכם פשוט לטוקנים עתידיים (SAFT). הסבב הראשון נסגר בינואר 2018, בסכום כולל של 2.25 מיליון דולר (0.50 דולר לכל KDA). השני נסגר באפריל 2018 והכניס עוד 12.9 מיליון דולר באמצעות מכירה של 17.2 מיליון מטבעות (0.75 דולר ל-KDA).

איפה קונים KDA

ניתן לרכוש את מטבע KDA בזירות המסחר הגדולות בעולם, כולל – בינאנס, קוקוין, Kraken ו-Coinbase

Scroll to Top