עולם הקריפטו

טרה (Luna) Terra

טרה (Terra) הוא פרוטוקול בלוקצ'יין ששואף ליצור מערכת תשלומים מבוזרת באמצעות האלגוריתם שלהם

איך הכל התחיל

טרה נוצרה בינואר 2018 עם החזון הייחודי לאפשר אימוץ המוני של מטבעות קריפטוגרפיים על ידי יצירת מטבעות דיגיטליים שהם יציבים במחיר מול מטבעות הפיאט הגדולים בעולם. בהתחשב בכך שחידושים קודמים בטכנולוגיית הכסף בוצעו על ידי רשתות תשלום גדולות (Alipay עם Taobao, Paypal עם eBay, ויזה עם בנקים), Terra נולדה בתמיכת Terra Alliance, קבוצה של 15 חברות E-commerce גדולות באסיה שמעבדים ביחד 25 מיליארד דולר בהיקף עסקאות שנתי ו-45 מיליון משתמשים. החזון של הפרויקט הוא שעם אימוץ ומעורבות המשתמשים של רשת תשלומים מסיבית, הוא יוכל, לראשונה, לאתחל רשת תשלומים בלוקצ'יין להיקף הראוי ולאפשר מוצרים ושימוש חזקים הרבה יותר באמצעות התשתית שלו. 

במהלך שיחות בין המייסדים המשותפים, דניאל שין ודו קוון, הרעיון של טרה החל כפתרון לשימוש מיידי ומסיבי בתשתית המטבעות הקריפטו ותשתית הבלוקצ'יין שנבנית סביבם. עבורם, יציבות מחירים ואימוץ היו חשובים בהכנת הצעדים הראשונים לקראת אימוץ מסיבי של תשתיות קריפטו ותשתיות בלוקצ'יין. דניאל שין, עם הניסיון הרב שלו בבניית אחת מפלטפורמות המסחר האלקטרוני הגדולות באסיה, הציג את הבעיות הקיימות העומדות בפני רשתות תשלומים שלא ניתן לפתור רק באמצעות שיפורים מצטברים. דו קוון, בעבר מייסד סטארט-אפ של רשת אלחוטית לבניית אפליקציה מבוזרת (anyfi networks), הסביר כיצד טרה יכולה להפוך את הבעיות הללו להזדמנות לבנות כסף מהיסוד. 

חלק אחד מתרומת הערך של Terra, התשלומים, בעצם מחליף את שרשרת הערך המסובכת של התשלומים, לרבות רשתות כרטיסי אשראי, בנקים ושערי תשלום עם שכבת בלוקצ'יין אחת. בדרך זו, הוא יכול להציע לסוחרים עמלת עסקה זולה משמעותית, ולחסוך להם כסף שניתן להשקיע מחדש במשהו אחר. יתרה מכך, בהתאם ליעילות ש-Terra סיפקה ערוצי תשלום הן לסוחרים והן לצרכנים, היא ממשיכה לספק בהתמדה שיפורים וכלים תשתיתיים ליסודות הנחת מערכת אקולוגית ניטרלית, מבוזרת ושקופה. מחוזקת באמצעות האימוץ ההמוני הראשוני של שותפתה, CHAI, שצברה למעלה מ-1.3 מיליון משתמשים עד היום, טרה מתקדמת באופן טבעי לעבר בניית מערכת אקולוגית המציעה תשלומים תחרותיים הניתנים לתכנות, לוגיסטיקה ותשתית כדי להניע את שלל התעשייה שתאפשר להיות בנויה על יעילות וקנה מידה(scalability).

איך הרשת עובדת

הבלוקצ'יין של טרה נבנה באמצעות ערכת הפיתוח (SDK) של קוסמוס 
ניתן לקרוא בהרחבה על פרויקט קוסמוס כאן.

הרשת עובדת באמצעות מנגנון הוכחת ההחזקה ובדומה לרשתות אחרות שנבנו באמצעות ה-SDK של קוסמוס, גם בטרה יש 100 מאמתים ברשת, מספר נמוך בהשוואה לרשתות בלוקצ'יין אחרות המשתמשות במנגנון הוכחת ההחזקה.
המאמתים נועלים את המטבעות שלהם ומתוגמלים בעמלות העברה וכרייה ברשת.
רשת טרה מספקת מערכת אקולוגית של מטבעות יציבים וטוקן כרייה, לונה, המשמש כמנגנון ממשל וכלי קליטת תנודתיות ותגמולים באמצעות נפח עסקאות וסיניוראז'(רווח מהפרש הנפקת המטבע ועלות הייצור שלו).
מטבעות Terra stable משיגים יציבות באמצעות תגמולי כרייה עקביים עם הצטמצמות והרחבת היצע הכסף. אם המערכת זיהתה שמחיר מטבע טרה יציב חרג מהמחיר המוצמד שלו, עליה להפעיל לחצים כדי להתאים את המחיר. כמו כל שוק אחר, שוק הכסף של טרה עוקב אחר הכללים הפשוטים של היצע וביקוש עבור מטבע מוצמד.
כדי לכרות מטבע UST (מטבע יציב הצמוד לדולר) יש צורך לשרוף לונה בשווי זהה.
לדוגמא: אם מטבע לונה שווה 50$, כדי לכרות 50 מטבעות UST, יש צורך לשרוף מטבע לונה 1

הרשת שמה דגש על הקצאה מבוזרת של משאבים מהמדיניות הפיסקלית שלה כדי לתמוך בפיתוח, המשך צמיחה והכנסה קבועה ליישומי ביזור (dApps) המבוססים על Terra. כדי לקבל את ההטבה הזו מהאוצר, DApp צריכה להירשם לתמורה כישות הפועלת ברשת Terra. dApps זכאיות למימון בהתאם לפעילותן הכלכלית ולשימוש במימון. ישנם מרווחי הצבעה קבועים שבהם מצביעים מאמתי לונה לקבל או לדחות בקשות חדשות של dApp עבור חשבונות האוצר.

מטבע לונה

לטרה יש היצע של מיליארד מטבעות לונה. במקרה של חריגה מעל מספר זה, מטבעות לונה נשרפים. מטבעות לונה חדשים נוצרים באמצעות האלגוריתם של הפרוטוקול, לפי הצורך, על מנת לשמור על מחיר מטבעות ה- Terra stablecoins.

המטבע היה זמין לראשונה בהנפקה פרטית למשקיעים ראשוניים, שכללה השקעות של בורסות גדולות כמו Binance, OKEx ו-Huobi. המכירה הסתיימה באוגוסט 2018, וכתוצאה מכך גייסה טרה 32 מיליון דולר. מתוך 385,245,974 לונה שנוצרו לצורך המכירה, 10% נשמרו למעבדות Terraform, לעובדים ולתורמים לפרויקט חולקו 20%, 20% נוספים הלכו ל-Terra alliance, עוד 20% הלכו לעתודות האחראית לייצוב המחירים, 26% לתומכי הפרויקט ו-4% לנזילות הראשונית (לציבור הרחב).

בנוסף למטבע לונה, קיים סוג נוסף של מטבעות באקו-סיסטם של טרה ואלו נקראים Terra Stablecoins, כל אחת מהן קשורה למטבעות העיקריים בעולם. הפרוטוקול מנפיק מטבעות Terra הצמודים ל-USD, EUR, CNY, JPY, GBP, KRW ו-IMF SDR לאורך זמן. מטבעות נוספים יתווספו לרשימה על ידי הצבעת משתמשים.
בכדי לכרות Terra Stablecoins, מאמתים ונציגים צריכים לנעול את מטבעות הלונה שלהם.

פרוטוקול אנקור - ANchor protocol

Anchor Protocol הוא אפליקציה בבלוקצ'יין של טרה ונבנתה על ידי Terraform Labs (TFL). השקתו הייתה מימוש החזון של TFL לשלב שלוש מטרות פיננסיים עיקריים (תשלומים באמצעות UST, חיסכון באמצעות Anchor והשקעה באמצעות פרוטוקול Mirror).

Anchor Protocol נוסד כדי להגביר את הביקוש למטבע היציב של טרה, UST, על ידי הצעת תשואה של 20% למלווים. זה גם מאפשר למשתתפי פיננסים מסורתיים להשתלב עם DeFi. ל-Anchor יש API שפלטפורמות פינטק, בורסות ועסקים B2B יכולים לשלב ולהציע חשבונות חיסכון עם ריבית.
הפרוטוקול מציע תשואה שנתית בגובה 19.46% (נכון לכתיבת שורות אלו). תשואות אלו משולמות בעזרת הבטחונות במטבע לונה שמעמידים הלווים.
אם התגמולים אינם מספיקים כדי לכסות את תשואת היעד, נעשה שימוש ברזרבות ותמריצי ANC גדלים כדי לתמרץ יותר הלוואות. כאשר נכסים אחרים הופכים לבטוחות כשירים, תשואת היעד תוגדר כתשואה ממוצעת נעה משוקללת של הביטחונות הזמינים.

קולומבוס 5 columbus

קולומבוס 5 הינו שדרוג שבוצע בבלוקצ'יין של טרה ב-29 לספטמבר 2021 והביא איתו מספר שיפורים לפרויקט.
כדי לקצר את המדריך, צירפנו סרטון שנוצר על ידי טרה כדי להסביר את כל השדרוגים של קולומבוס 5

You have not selected any currencies to display
Scroll to Top